Nemocnice ve východní Ghútě hlásí obrovský počet obětí bojů. Docházejí jim léky

Zdravotnická zařízení podporovaná Lékaři bez hranic v obléhané východní Ghútě nedaleko Damašku hlásí stovky mrtvých a raněných. Děje se tak v době mimořádně zesíleného bombardování a ostřelování v oblasti. Celkem třináct nemocnic a klinik, které podporují Lékaři bez hranic, bylo během pouhých tří dní poškozeno nebo zničeno. Snížila se tak dostupnost lékařské péče, a to v době, kdy je kriticky zapotřebí. Obléhání východní Ghúty navíc místním zdravotníkům znemožňuje přístup k materiálu nezbytnému pro záchranu životů. Lékaři bez hranic to uvedli v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

Boje o východní Ghútu si od začátku roku do 18. února vyžádaly značný počet obětí. Tamní zdravotnická zařízení, která podporují Lékaři bez hranic, hlásila v tomto období přes 1 600 raněných a více než 180 mrtvých. Bombardování a ostřelování poté ještě zintenzivnilo. Podle počátečních informací nemocnic a klinik podporovaných Lékaři bez hranic bylo za dva a půl dne (od 18. února do brzkého rána 21. února) zraněno 1 285 lidí a 237 lidí zemřelo. Přičemž to vypovídá o důsledku bombardování pouze částečně, tyto počty obětí nahlásilo 18 nemocnic a klinik podporovaných Lékaři bez hranic. Raněné však ošetřovaly i další zdravotnická zařízení v oblasti.

Ve východní Ghútě je zoufale zapotřebí urgentní zdravotní péče. „Jsme schopni udržet zásobování určitého základního zdravotnického materiálu do zařízení, jež podporujeme. Můžeme také ad hoc poskytovat zdravotnický materiál zařízením, která nepodporujeme pravidelně, ale tehdy, když urgentně potřebují pomoc. Jsou však určité věci, ke kterým přístup nemáme, a které by zásadně pomohly syrským zdravotníkům na místě v jejich práci, kdy zachraňují lidské životy. Žádáme proto ty, kdo mají přístup ke zdravotnickému materiálu ve východní Ghútě a jejím okolí, aby urgentně umožnili zdravotníkům ve východní Ghútě přístup k těmto zásobám – závisí na tom životy,“ uvedla Lorena Bilbao, koordinátorka programů Lékařů bez hranic v Sýrii.

Obléhání východní Ghúty způsobilo, že se k místním zdravotníkům nedostává dostatečné množství zdravotnického materiálu potřebného pro záchranu životů. A když už je umožněn ve výjimečných případech průjezd oficiálním konvojům OSN a Mezinárodního výboru Červeného kříže, některé věci včetně anesteziologického materiálu jsou systematicky zakazovány či zabavovány. V samotné východní Ghútě se údajně nachází určité množství zásob zdravotnického materiálu, nicméně zdravotníci k nim v současné době nemají přístup.  

I když Lékaři bez hranic mají ještě kapacitu zásobovat zdravotnická zařízení určitými nezbytnými léky a zdravotnickým materiálem, plné obléhání východní Ghúty znamená, že situace je nejistá a možnosti Lékařů bez hranic v poskytování léků a zdravotnického materiálu budou omezené.

Lékaři bez hranic vyzývají syrskou vládu, ostatní bojující strany a všechny obchodníky ve východní Ghútě, kteří mohou mít zásoby lékařského materiálu, aby je ihned poskytli zdravotnickým zařízením, které je potřebují k záchraně životů. Organizace opakovaně volá po tom, aby bylo respektováno mezinárodní humanitární právo a zdravotníci, pacienti i zdravotnická zařízení se nestávali terči útoků. Měla by být také umožněna evakuace kriticky nemocných či zraněných pacientů z východní Ghúty.

Lékaři bez hranic provozují pět zdravotnických zařízení a tři mobilní kliniky v severní Sýrii. Zároveň spolupracují s pěti zdravotnickými zařízeními a dalších pět desítek jich podporují na dálku. A to v oblastech, kde nemohou být týmy Lékařů bez hranic přítomny osobně. Ve východní Ghútě podporují jedenáct zdravotnických zařízení pravidelně a dalším poskytují urgentní pomoc, když je zapotřebí. V podporovaných zařízeních zaměstnanci Lékařů bez hranic nejsou přítomni.

Lékaři bez hranic nepůsobí v Sýrii v oblastech kontrolovaných takzvaným Islámským státem, protože se od jeho vedení nepodařilo získat záruky bezpečnosti. Rovněž nemohou pracovat na územích kontrolovaných syrskou vládou, jelikož stále k tomu nedostali povolení. Aby si Lékaři bez hranic zachovali naprostou nezávislost, nepřijímají pro financování svých projektů v Sýrii peníze od žádné vlády.

Související

Více souvisejících

Lékaři bez hranic Sýrie humanitární krize humanitární pomoc

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy