Život pod zemí: Situace v syrské Ghútě je katastrofální. Jsme jako v hrobě, pomozte nám, prosí lidé

„Celá východní Ghúta je pod zemí.“ Tak popsal situaci ve městě jeden z humanitárních pracovníků. Tisíce lidí tento týden uprchly do podzemních prostor a provizorních úkrytů na předměstí Damašku, píše server Tne New York Times. Východní Ghúta je pod těžkým vzdušným útokem syrských vládních sil, při které podle některých údajů přišlo o život přes 400 lidí - čtvrtina z nich byly děti.

S tím, jak boje na okraji Damašku nabývaly na intenzitě, rodiny se začaly schovávat pod zemí. Po celé hodiny čekají na konec bombardování, jenže útok nepřestává. Záběry místních aktivistů ukazují, jak se ženy a děti schovávají v suterénu, hrají si tam a vaří, aby nějak zabily čas. Další sdílejí zvukové nahrávky letadel a vrtulníků, které jim bzučí nad hlavou, a píší zoufalé prosby na sociální média a WhatsApp, shrnuje situaci americký server. V některých částech rozlehlého předměstí jsou podzemní prostory propojeny tunely. Místní mediální aktivista Firas Abdullah natočil záběry přímo z tohoto místa. „Lidé se tu ukrývají před masivním bombardováním," říká ve videu, když sklání hlavu, aby prošel těsným prostorem. Abdullah, který zveřejňuje informace z oblasti už několik let, říká, že některé ženy a děti se tam ukrývají už více než 72 hodin a potřebují jídlo a vodu. Podmínky ve skrýši popsal jako „hrob".

Místní humanitární skupiny předaly mezinárodním partnerům stejné informace - nejbezpečnějším místem je podzemí. Sonia Khushová, ředitelka syrské pobočky Save the Children, sice sídlí v Ammánu v Jordánsku, ale již několik let spolupracuje s místními skupinami ve východní Ghútě. Tvrdí, že tisíce rodin tráví většinu týdne v suterénu, aby se vyhnuly bombám. „Faktem je, že lidé se skrývají v těchto sklepích a úkrytech, ale ani to jim nedává duševní klid a pocit bezpečí," řekla Khushová. „Všichni jsou teď vyděšeni."

I když je tato oblast bombardována už od roku 2012, nedávný nárůst útoků je nejhorší za dlouhé roky. Záběry, které v pondělí zveřejnila Syrská civilní obrana, skupina lékařů a zdravotníků, ukazuje, jak se po sérii svržených bomb pokoušejí lidé dostat do úkrytu. Mnozí považují sklep za jediné útočiště v nepřátelském prostředí. Místní lidí neměli šanci na evakuaci, protože oblast je měsíce blokována.

Pro Shadiho Jada, mladého otce, který se od počátku týdne skrývá v suterénu, je jeho úkryt důležitý. „Upřímně, cítím, že ten úkryt je jako hrob, ale je to jediný způsob, jak se chránit," řekl. Jad se skrývá se svou ženou a osmi dalšími rodinami. „Vyprávíme si příběhy, snažíme se nebát se, takže si vyprávíme i nějaké vtipy," řekl. Jiná skupina aktivistů sdílela fotografie rodiny, která se schovávala v podzemí a pekla chleba na improvizovaných kamnech.

Humanitární skupiny varují, že podmínky v úkrytech by se mohly rychle zhoršit. Chybí jim větrání, elektřina, tekoucí voda a koupelna. Skupina Jednotný zdravotnický úřad (The Unified Medical Office) v Ghútě uvedla, že tyto podmínky mohou vést ke zdravotním problémům, jako jsou „respirační onemocnění, vši a svrab". Už před současným bombardováním zpráva OSN naznačila, že v některých oblastech mohou podobné úkryty představovat nebezpečí pro veřejné zdraví. Jenže lidé nemají příliš na výběr.

Devětadvacetiletá Hoda Khayti žije celý život ve východní Ghútě a říká, že její rodina, stejně jako většina sousedů, strávila většinu týdne v suterénu. Dvanáct dalších rodin se k nim přidalo – a tak se mačkají v jednom stísněném prostoru. Slyší, jak letadla neustále prolétávají nad jejich hlavami. „Nejhorší jsou okamžiky, když dopadají rakety, a pak následuje ticho," popsala Hoda novinářům ve videohovoru na Facebooku. „Cítíme, jak naše duše opouštějí naše těla, když se letadlo blíží. A po jejich odletu cítíme úlevu."

I oni se obávají bomb tam venku, ale stejně jako Jad, také Hoda říká, že úkryt se stal místem pro setkání tamní komunity. Lidé sdílejí jídlo, přikrývky a příběhy a společně čekají, až letadla odletí. Na druhou stranu ale Hoda někdy váhá, zda má jít do suterénu, protože se bojí, že bude v pasti. Často zůstává nad zemí v rodinném domě, zatímco její rodiče a sestra se ukrývají pod zemí. „Nechci umřít v suterénu," vysvětluje. „Viděla jsem v suterénu zemřít celou rodina. To bylo minulý týden,“ dodává.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Armáda Sýrie

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy