Děsivá svědectví zdravotníků z Ghúty: Každý den zemře nejméně 71 lidí, šíří se infekce

Damašek - Za pouhé dva týdny vojenské ofenzivy zemřelo ve východní Ghútě přinejmenším 1005 lidí a 4829 jich bylo zraněno. Každý den tak v průměru přišlo o život nejméně 71 lidí a 344 jich bylo zraněno. Tyto údaje pocházejí ze dvaceti nemocnic a klinik z východní Ghúty, které plně nebo částečně podporují Lékaři bez hranic (data jsou z období od 18. února do 3. března). Humanitární organizace to uvedla v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

Celkové počty mrtvých a zraněných budou výrazně vyšší. Dvě ze zdravotnických zařízení podporovaných Lékaři bez hranic totiž ještě nedodaly údaje za 3. březen a nadto – v oblasti působí další zdravotnická zařízení, která Lékaři bez hranic nepodporují, a jejich daty proto nedisponují.

„Čísla hovoří sama za sebe. Ještě výmluvnější jsou však výpovědi zdravotníků, které na místě podporujeme. Naši zdravotničtí kolegové se dostali na hranici toho, co lze ještě od člověka očekávat a my denně slýcháme, jak u nich narůstá pocit beznaděje a zoufalství. Jsou vyčerpaní a na pokraji zhroucení, spí jen chvílemi, kdy je to možné, a neustále se bojí, že bombardování a ostřelování zasáhne místo, kde se nacházejí. Dělají vše proto, aby zajistili fungující lékařskou péči, ale vše je proti nim. Současná situace a neustálé pošlapání pravidel války bojujícími stranami je nutí dělat nemožné,” uvedla Meinie Nicolai, generální ředitelka Lékařů bez hranic.

Rezervní zásoby Lékařů bez hranic ve východní Ghútě jsou distribuovány během nepřetržitého bombardování a ostřelování. Zásoby se však rychle tenčí a některý materiál, zejména věci nezbytné pro operace, už zcela došel. Z humanitárního konvoje, který dostal v pondělí povolení vjet do severní části enklávy, syrská vláda podle OSN nechala odstranit zdravotnický materiál. S každou další hodinou je přitom urgentnější potřeba masivního doplnění zdravotnických zásob, a to včetně materiálu k život zachraňující lékařské péči.

Čtyři zdravotníci podporovaní Lékaři bez hranic zemřeli

Patnáct z dvaceti nemocnic a klinik, které Lékaři bez hranic podporují, zasáhlo bombardování nebo ostřelování, přičemž škody jsou různého rozsahu. To dále oslabuje schopnost poskytovat zdravotní péči. Čtyři zdravotníci podporovaní Lékaři bez hranic zemřeli a dvacet jich bylo zraněno.

Ve východní Ghútě přitom není zapotřebí pouze ošetřování válečných zranění. Obyvatelé většiny částí východní Ghúty žijí často ve sklepech a v provizorních podzemních přístřešcích. Přežívají v nezdravých podmínkách s omezeným přístupem k pitné vodě a bez hygienických zařízení. Lékaři bez hranic navýšili pomoc polní nemocnici v části Harasta už před tím, než započala 18. února vojenská ofenziva. K intenzivnímu bombardování a ostřelování tam totiž docházelo od listopadu 2017 a zhruba sedmdesát procent obyvatelstva už tehdy žilo v podzemí. Tamní zdravotnická data ukazovala na výrazný nárůst infekcí dýchacích cest, průjmových onemocnění a kožních infekcí. Mezi pacienty byla řada dětí.

V souladu se základními pravidly mezinárodního humanitárního práva Lékaři bez hranic znovu naléhavě vyzývají všechny válčící strany a jejich podporovatele, aby:

- pozastavili bombardování a ostřelování, aby mohlo být reorganizováno poskytování zdravotní péče

- zamezili ostřelování civilních oblastí, včetně zdravotnických zařízení (před přerušením bojů, během něj i po přerušení)

- umožnili neomezené zásobování život zachraňujícími léky a zdravotnickými potřebami (zdravotnický materiál nesmí být odstraněn z humanitárních konvojů)

- umožnili lékařskou evakuaci pacientů v kritickém stavu

- umožnili nezávislým humanitárním organizacím přístup do oblasti, aby zde mohly poskytovat přímou pomoc

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Lékaři bez hranic humanitární krize

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy