Trump vybízí k plynování dětí a dalším válečným zločinům? Z USA zní tvrdá kritika

NÁZOR - Téměř dva týdny poté, co Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci požadující třicetidenní příměří v Sýrii, ruské a syrské vládní síly přesto vedou jednu z nejkrvavějších a nejbrutálnějších ofenziv za dosavadní trvání syrského konfliktu, konstatuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník v něm připomíná, že cílem je dobýt povstalci drženou oblast Východní Ghúty nedaleko Damašku, kde se od roku 2013 nachází v obklíčení téměř 400 tisíc lidí.

Nic nového, stupňuje se pouze intenzita

Každý den je v oblasti Východní Ghúty zabito mnoho lidí, přičemž Syrská organizace pro lidská práva jen ve středu napočítala 93 obětí, poukazuje americký server. Dodává, že přichází četné zprávy o útocích na nemocnice a školy a nasazení plynu - chlóru.

To vše jsou válečné zločiny, zdůrazňuje Washington Post s tím, že současné tragické události naneštěstí nejsou ničím novým, vyjma své intenzity. Podotýká, že syrská vláda Bašára Asada a Rusko opakovaně souhlasily s příměřím, "humanitárními pauzami" či deeskalačními zónami ve Východní Ghútě, přesto však pokračují v útocích.

"Jejich drzost je umožněno neochotou jakékoliv jiné mocnosti vynucovat rezoluce OSN či úmluvu o chemických zbraních nebo jinak potrestat (syrský) režim či Rusko za jejich zločiny," kritizuje renomovaný deník. Konstatuje, že alespoň existují důvody domnívat se, že jejich beztrestnost nepotrvá věčně.

Od roku 2011 totiž komise OSN pečlivě shromažďuje důkazy o válečných zločinech v Sýrii pro potřeby Rady bezpečnosti OSN a potenciálně i pro mezinárodní či domácí soudy, uvádí washingtonský server. Odkazuje na poslední zveřejněnou zprávu mapující období od loňského července do letošního ledna, která přináší děsivé detaily o syrsko-ruském řádění ve Východní Ghútě.

Obležení podle zprávy charakterizují všudypřítomné válečné zločiny, například užívání zakázaných zbraní, útoky na civilní a chráněné objekty, taktika vyhladovění vedoucí k akutní podvýživě a běžné odpírání zdravotnických evakuací, připomíná editorial. Doplňuje, že  systematicky jsou bombardovány tamní nemocnice a školy, například 8. listopadu loňského roku nálet zasáhl hned tři vzdělávací instituce v jeden den, zabity či zraněny byly stovky zdravotníků a ženy raději rodí doma, než by riskovaly pobyt v nemocnici.

Pečlivě kalkulovaná zvěrstva

OSN také zdokumentovala tři případy nasazení chlóru proti povstalcům, k nimž došlo v červenci 2017, další podobný útok se pak odehrál v listopadu loňského roku, kdy byl nasazen pesticid na bázi fosforu, uvádí Washington Post. Soudí, že se jedná o pečlivě kalkulovaná zvěrstva.    

Americký prezident Donald Trump sice nařídil odvetný útok za loňské nasazení nervového plynu Asadovými jednotkami, na útoky chlórem, ale nereagoval, a proto podle prestižního serveru pokračují. "Ruské síly rovněž cílí na civilisty a OSN zdokumentovala jeden incident, který podle ní mohl být válečným zločinem," píše editorial.

Šlo o útok z loňského 13. listopadu, kdy ruský letoun dle svědectví provedl sérii náletů na velké tržiště a okolní domy ve městě Atarib v provincii Aleppo, vysvětluje vlivný deník. Poukazuje, že hlášeno bylo 84 mrtvých, včetně šesti žen a pěti dětí, letoun údajně shazoval neřízené bomby, přestože jejich nasazení v hustě osídlených oblastech má jasný dopad na civilisty. "To byl bezpochyby záměr," tvrdí americký server.     

Jak ofenziva v Ghútě pokračuje, ministerstvo zahraničí Spojených států protestuje, například prostřednictvím kritiky Ruska ze strany své mluvčí na Twitteru, připouští Washington Post. Za problém ovšem považuje to, že Moskva ví, že Trump vidí věci jinak - když byl dne 23. února v dotazu na situaci ve Východní Ghútě zopakoval svůj názor, že americkým zájmem v Sýrii je zbavit se Islámského státu a stáhnout se.

"Pro Asadův režim a Rusko to je otevřené vybídnutí k pokračování plynování dětí, bombardování nemocnic a páchání dalších válečných zločinů," končí editorial.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie USA (Spojené státy americké) Chemické zbraně Rusko válečné zločiny Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy