Izrael přiznal, že v roce 2007 zničil jaderný reaktor v Sýrii

Jeruzalém - Izrael dnes oficiálně přiznal, že 6. září 2007 zničil zařízení na východě Sýrie, které považoval za jaderný reaktor. V prohlášení armáda sdělila, že přísně tajnou operaci provedlo osm stíhaček F-15. Zničené zařízení v komplexu Kibár mělo být uvedeno do provozu na konci roku 2007.

Ačkoli se všeobecně věřilo, že za útokem na syrské zařízení v provincii Dajr az-Zaur z 6. září 2007 byl Izrael, oficiálně to židovský stát dosud nepřiznal. Proč se tak teď rozhodl učinit, není jasné. Krok by ale mohl souviset s plánovaným vydáním pamětí expremiéra Ehuda Olmerta, ale chápán by mohl být také jako varování adresované Íránu.

Izraelský ministr odpovědný za tajné služby Jisrael Kac dnes na twitteru napsal, že akce je z dnešního hlediska vzkazem Íránu, že mu Izrael nedovolí získat jadernou zbraň. "Operace a její úspěch jasně ukázaly, že Izrael nikdy nedovolí, aby se jaderné zbraně ocitly v rukou těch, kdo ohrožují jeho existenci - tehdy to byla Sýrie, dnes je to Írán," uvedl Kac. Ministr obrany Avigdor Lieberman pak v prohlášení zdůraznil, že od roku 2007 se síla izraelské armády, letectva i tajných služeb zvýšila "a každý na Blízkém východě by si toho měl být vědom".

Podle dřívějších informací se na budování jaderného reaktoru na východě Sýrie podíleli Severokorejci a finančně i Írán. Dohoda mezi Damaškem a Pchjongjangem byla údajně podepsána v roce 2002.

Sýrie budování reaktoru nikdy oficiálně nepřiznala, podle prezidenta Bašára Asada útočili Izraelci na "nepoužívaný vojenský objekt". Existenci jaderného reaktoru potvrdily v dubnu 2008 USA s tím, že byl jen několik týdnů před dokončením. Generální ředitel Mezinárodní agentury pro jadernou energii (MAAE) Jukio Amano pak 28. dubna 2011 prohlásil, že Izrael skutečně v roce 2007 bombardoval tajný syrský jaderný reaktor.

Likvidace syrského jaderného zařízení z roku 2007 se podobala izraelskému zničení iráckého jaderného reaktoru v Osiraku v červnu 1981.

Východosyrské zařízení, které před více než deseti lety Izrael zničil, leželo v oblasti, již v posledních letech ovládal Islámský stát (IS). "Představte si situaci, jaká by dnes panovala, kdyby byl v Sýrii jaderný reaktor," uvedl v prohlášení izraelské armády velitel letectva Amikam Norkin. "Myslím, že rozhodnutí Izraele zničit reaktor je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, které se tu přijalo za posledních 70 let," dodal.

Související

Více souvisejících

Izraelská armáda Izrael Sýrie jaderný výzkum

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy