Může za chemický útok v Sýrii Trump? Z řad amerických senátorů se ozývá kritika

Washington/Dúmá - Syrské město Dúmá kontrolované syrskými radikály, se mělo stát terčem chemického útoku. Obětí má být více než 40. Tvrdí to záchranáři z organizace Bílé přilby. Americký prezident Donald Trump obvinil z útoku režim syrského prezidenta Bašára Asada a jeho spojence Rusko, ti to popírají. Trump ještě před útokem naznačoval, že americké síly ze Sýrie odejdou. Noviny New York Times podotýkají, že jeho rozčilený tweet mu nyní velmi komplikují splnění tohoto slibu.

Trump nechal v posledních týdnech zmrazit finance na obnovu Sýrie ve výši 200 miliónů dolarů. Naznačil, že není zde potřeba americké posádky ani financí, protože hlavní cíl jeho administrativy – zničení IS – byl splněn. V duchu své politiky „Amerika na prvním místě“ uvedl, že chce, aby se američtí vojáci – kterých je v Sýrii asi okolo 2000 – „vrátili domů“ a že o Sýrii se musí postarat „jiní.“

Toto rozhodnutí vyvolalo velkou nevoli mezi americkými vojenskými činiteli. Podle nich svým odchodem USA rozvrátí křehkou rovnováhu moci v Sýrii, a tím de-facto i v celém regionu. Podle varovných hlasů tímto USA vydají jak Sýrii, tak i celý Blízký východ ambicím Íránu a Ruska a předhodí jim své četné spojence – v prvé řadě s IS bojující Kurdy, na které útočí Turecko, též ale i Saúdskou Arábii a Izrael, kteří jsou hlavními odpůrci tohoto kroku.

Nyní se zdá, že vše je jinak. Trump v obvyklém duchu svého přístupu ve znamení„oheň a hněv“ nazval Asada „zvířetem a prohlásil, že musí za útok „zaplatit velkou cenu.“ Není to poprvé, co Trump vášnivě a agresivně reagoval na zprávy o chemickém útoku, který měla spáchat Asadova vláda. Před rokem v dubnu USA zaútočily na základnu letadel v provincii Homs v odvedu, za chemický útok ve městě Chán Šajchún.

Tato základna se stala opětovným terčem raketového útoku. Syrská státní televize z něj obvinila USA, ty však popírají, že by stály za útokem. Ruská armáda poté uvedla, že útok provedl Izrael, který obvykle kroky své armády nekomentuje. Izrael se s znepokojením dívá na postup Íránu v oblasti, vnímá jej jako ohrožení národní bezpečnosti. Exilová Syrská organizace pro lidská práva uvedla, že většina mrtvých jsou Íránci či členové skupin podporovaných Teheránem.

Trumpova vina?

Trumpův dubnový útok byl většinou pozorovatelů vnímán jako neúčinný, především z toho důvodu, že nebyl následován dalším vojenským tlakem. Aaron David Miller, bývalý poradce republikánské a demokratické správy a víceprezident Woodrow Wilsonova centra ve Washingtonu, tvrdí, že syrský režim se v Sýrii dopustil mnoha dalších chemických útoků, které měly stát více životů než dubnový útok a které byly USA v podstatě ignorovány.

Republikánský senátor Lindsey O. Graham, člen Výboru pro ozbrojené síly, řekl, že pokud Trumpův tweed nebude následován činy, bude to pouhou planou hrozbou a Trump se ukáže slabým v očích Asada, Íránu a Ruska. Trump se tímto zavázal k „rozhodujícímu okamžiku“, tvrdí Graham.

Graham patří republikánské „jestřáby“, kteří požadují větší zapojení USA v Sýrii a kteří horlivě kritizují rozhodnutí Trumpa se ze Sýrie stáhnout. Naznačují, že právě vedlo k chemickému útoku. Podle Grahama není žádná „náhoda“, že k chemickému útoku došlo po Trumpově veřejném projevu o stažení USA ze Sýrie. Též prominentní člen republikánské strany, John McCain, připisuje Trumpovi částečnou vinu za chemický útok.

Trump ve svém odsuzujícím tweetu jako viníka uvedl i Rusko. Jedná se o doposud nejtvrdší kritiku, kterou Trump spustil na ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle republikánské senátorky Susan Collinsové by se tento tvrdý tón měl projevit i v přísnějších protiruských sankcích. Podle ní by Asad nebyl u moci, kdyby nebyl podporován Ruskem.   

The Washington Post podotýká, že podle některých komentárů je Trumpovo jednání v Sýrii plné pokrytectví. Když byl v úřadu jeho předchůdce, Barrack Obama, Trump jej vyzíval, aby nereagoval žádnými leteckými údery za chemický útok, kterým měl Asad překročit „rudou linii.“ Jako prezident začal Trump kritizoval Obamu za to, že nebyl dostatečně tvrdý na Asada. „Pouze Trump může kritizovat Obamu za to, že dal Asadovi zelené světlo v páchání zvěrstev a zároveň dal Asadovi zelené světlo v páchání zvěrstev“ napsal na Twitter komentátor Postu Josh Rogin. 

Související

Více souvisejících

Donald Trump Sýrie Chemické zbraně Bašár Asad

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy