Mise OPCW v Dúmě byla odložena. Podle Ruska kvůli americkým náletům

Damašek - Příjezd expertů z mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) do syrské Dúmy byl odložen kvůli následkům sobotních náletů západních mocností a protože je potřeba povolení OSN, která jej zatím nevydala. Podle agentury Reuters to dnes řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Britský vyslanec při OPCW Peter Wilson krátce nato uvedl, že tvrzení Ruska, podle něhož vyšetřovatelé nemohli do Dúmy kvůli sobotnímu útoku spojenců, nedává žádný smysl. Britský vyslanec také dodal, že OSN vyšetřovatelům z OPCW potřebné povolení dala.

Britská delegace při OPCW dnes ráno oznámila, že město Dúmá, kde byl 7. dubna údajně spáchán chemický útok, který Washington a jeho spojenci připisují Damašku, nebylo vyšetřovatelům zpřístupněno. V prohlášení pak napsala, že je naprosto zásadní, aby byla Dúmá expertům z OPCW bezpodmínečně zpřístupněna. "Rusko a Sýrie musejí spolupracovat," uvedla Británie.

Rjabkov pak řekl, že příjezd vyšetřovatelů z OPCW byl odložen kvůli následkům víkendového náletu USA a jejich spojenců Británie a Francie. Následně tvrzení britské delegace o maření vyšetřování označil za nepodložené mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Zdůraznil přitom, že Rusko vyšetřování údajného chemického útoku podporuje. "Žádali jsme objektivní vyšetřování. To bylo ještě předtím než se objevily ty informace (o útoku). Taková obvinění (prohlášení britské delegace) jsou proto nepodložená," řekl Peskov.

V noci na sobotu podnikly Spojené státy, Británie a Francie koordinovaný vojenský úder v Sýrii. Nálety byly odpovědí na údajný chemický útok, který podle těchto tří zemí syrská armáda podnikla 7. dubna na město Dúmá ve východní Ghútě nedaleko Damašku a který si podle záchranářů na místě vyžádal přes 40 lidských životů. Damašek a jeho spojenec Rusko obvinění z použití chemických zbraní odmítají a operaci označily za akt agrese vůči suverénnímu státu.

Spojenecké bombardování si nevyžádalo žádné oběti ani mezi civilisty, ani mezi příslušníky syrských ozbrojených sil. Poškodilo však některá civilní i vojenská zařízení.

Experti z OPCW v sobotu přijeli do Damašku, do Dúmy měli přijet dnes. Představitelé syrské vlády oznámili, že s vyšetřovateli budou spolupracovat. "Syrský stát mezinárodní experty podpoří," řekl v rozhovoru pro syrský list Al-Vatan náměstek syrského ministra zahraničí Ajmán Súsán.

"Doufáme, že představitelé mise, která je pověřena vyšetřením faktů o užití chemických zbraní v Sýrii, budou pracovat profesionálně a objektivně, zachovají si neutralitu a nepodlehnou vnějšímu tlaku," dodal.

Související

Syrský MiG-29

Vyšetřování útoku v syrské Dúmě: Provedla ho Asadova armáda, zní závěr

Útok chemickými zbraněmi na syrské město Dúmá provedlo v roce 2018 syrské vládní letectvo. Po dvouletém vyšetřování to ve své nové zprávě uvedla Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Podle ní lze prokázat, že v dubnu 2018 nejméně jeden vrtulník syrského letectva shodil na civilisty obydlenou oblast dva zásobníky s plynným chlórem. Na místě kvůli tomu zemřelo 43 lidí.
Chemické zbraně

ROZHOVOR: Před 25 lety se svět pokusil zbavit chemických zbraní. Jejich nasazení však hrozí dodnes, přiznává expertka SÚJB

Před čtvrtstoletím vstoupila v platnost Úmluva o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní, k níž postupně přistoupily téměř všechny státy světa. Přesto v posledních letech došlo k několika případům, kdy byly tyto prostředky nasazeny. Vedoucí Oddělení pro zákaz chemických a biologických zbraní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, inženýrka Markéta Bláhová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjádřila naději, že tyto incidenty nepovedou k rehabilitaci chemických zbraní. Doufá, že budou i nadále považovány za krajně neetický, zbabělý a zavrženíhodný způsob boje. Dodává ovšem, že zneužití toxických chemikálií k teroristickým účelům, likvidaci osob či ničení životního prostředí zcela zamezit nelze.

Více souvisejících

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Chemické zbraně Sýrie

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. (26.6.2024) Prohlédněte si galerii

Pellegrini v Praze. Nový slovenský prezident je na první zahraniční cestě

Do Prahy ve středu dorazil nově zvolený slovenský prezident Peter Pellegrini, na Pražském hradě jej dopoledne přijal český protějšek Petr Pavel. Pro Pellegriniho jde o první zahraniční návštěvu ve funkci hlavy státu. Prezidenti se shodli, že na obnovení mezivládních jednání ještě nenastal čas. Oba ale vyjádřili naději, že k tomu časem dojde. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Bouřka, ilustrační foto.

Počasí: V Česku dnes opět hrozí silné bouřky

V Česku ve středu po několika dnech opět udeří bouřky. Podle aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v nich může na Moravě a ve Slezsku spadnout až 50 milimetrů srážek. Hrozí také krupobití. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Patrik Schick

Češi do veledůležitého duelu s Tureckem nastoupí bez Schicka. Stav Baráka se po horečce lepší

Když během zápasu s Gruzií (1:1) předčasně odešel ze hřiště kanonýr Patrik Schick, nevěstilo to nic dobrého. Přestože po zápase byl český trenérský štáb ještě v naději, že by snad mohl fotbalista Leverkusenu být k dispozici pro utkání s Tureckem, nyní za zákulisí přichází neoficiální informace o tom, že Patrik Schick dispozici pro duel s Tureckem nakonec nebude. Schick není navíc jediným, nad kterým visí otazník. Třeba Antonína Baráka pro změnu trápila horečka, před posledním duelem ve skupině se ale podle svých slov cítí dobře. Lukáše Provoda pak pro změnu trápí lehký výron kotníku. 

před 7 hodinami

EURO 2024: Rakušané vyhráli nad Nizozemskem a postupují z prvního místa, Francie opět herně nepřesvědčila

Skupina D fotbalového mistrovství Evropy v Německu byla nejzamotanější a během posledních zápasů této skupiny, které se hrály souběžně v úterý vpodvečer, se měnila živá tabulka této skupiny každou chvílí a pokaždé vypadala jinak. Nakonec to skončilo největším možným překvapením poté, co si Rakušané dokázali poradit s Nizozemci a porazili je 3:2 a tím se tak dostali na první místo tabulky. To znamená, že se stali případným soupeřem v osmifinále pro český tým, tedy pokud český tým ve středu večer porazí Turecko. Ve druhém zápase skupiny B pak na sebe narazili Lewandowski a Mbappé, tedy Polsko a Francie. Mbappé se vrátil do základu po zranění nosu, kvůli němuž musel tak nyní nosit masku. Oba zmiňovaní kanonýři a oba z penalt ustanovili skóre na konečných 1:1, Francie však stále herně úplně nepřesvědčila a kromě toho ještě nedala gól ze hry. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy