Experti na chemické zbraně podle Sýrie dorazili do Dúmy, USA tvrdí opak

Damašek - Kolem vstupu expertů z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) do syrského města Dúmá panují stále nejasnosti. Podle syrských státní médií tam experti vjeli dnes, americké ministerstvo zahraničí to ale zpochybnilo. Inspektoři mají vyšetřit okolnosti útoku ze 7. dubna, při němž podle některých západních zemí syrský režim použil chemické zbraně. Damašek a spojenecké Rusko to popírají.

Syrská agentura SANA oznámila, že "experti na chemické zbraně vstoupili do Dúmy". Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová ale později oznámila, že si Washington nemyslí, že se vyšetřovatelé dostali k místu útoku. Sdělila, že ví o zprávách ze Sýrie, že inspektoři místo viděli, avšak Spojené státy se domnívají, "že tým ještě do Dúmy nevstoupil". Zopakovala také dřívější tvrzení Washingtonu, podle nějž byl v Dúmě použit chlor a sarin.

Ruský zdroj při OPCW v pondělí oznámil, že vyšetřovatelé budou moci odjet do Dúmy ve středu. Francouzské ministerstvo zahraničí dnes v prohlášení upozornilo, že důkazy na místě rychle mizí a že je třeba Dúmu vyšetřovatelům zpřístupnit.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová k tomu řekla, že ji postoj francouzského ministerstva zahraniční udivuje. "Rusko se vyslovilo pro co nejrychlejší vyslání inspekce do Dúmy a poskytlo veškerou podporu, aby se ta cesta mohla zorganizovat," řekla. Přístup inspektorů podle ní komplikoval fakt, že v Dúmě jsou stále zbylí povstalci a OSN si přála bezpečnostní záruky.

Tým OPCW je od soboty v Damašku, ale Rusko a syrská vláda tvrdily, že do Dúmy zatím z bezpečnostních důvodů nemohou. Moskva i Damašek ale také sdělily, že si přejí, aby byla událost vyšetřena. Podle Moskvy žádný útok nebyl a okolnosti kolem něj byly zinscenovány. Washington se naopak obává, že Rusko na místě důkazy zničilo.

Alexandr Rodionov z chemické jednotky ruské armády dnes řekl, že jeho lidé našli v Dúmě chemickou laboratoř používanou povstalci. Na místě byl chlor a materiál potřebný k výrobě yperitu. Kanystr s chlorem se podle Rodionova podobal nádobě, která byla na záběrech povstalců dokumentujících údajné místo chemického útoku.

V noci na sobotu podnikly Spojené státy, Británie a Francie koordinovaný vojenský úder na cíle v Sýrii, které podle nich sloužily ke zpracovávání a dalšímu skladování chemických zbraní. Nikdo při náletech nezemřel.

Izraelský server Ynet News dnes s odvoláním na rozvědku napsal, že sobotní útok nesplnil svůj cíl. Nebyl smrtelnou ranou chemickému arzenálu syrského prezidenta Bašára Asada a ani prezidenta neodradil od dalších chemických útoků. "Jestli (americký) prezident Donald Trump nařídil útoky jen proto, aby zareagoval na to, že Asad použil chemické zbraně, pak byl cíl splněn. Ale pokud bylo cílem paralyzovat Asadovy možnosti dalšího chemického útoku, nebo ho od toho odradit, pak pochybuji, že bylo něco z toho splněno," citoval server zdroj z izraelských tajných služeb.

Související

Syrský MiG-29

Vyšetřování útoku v syrské Dúmě: Provedla ho Asadova armáda, zní závěr

Útok chemickými zbraněmi na syrské město Dúmá provedlo v roce 2018 syrské vládní letectvo. Po dvouletém vyšetřování to ve své nové zprávě uvedla Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Podle ní lze prokázat, že v dubnu 2018 nejméně jeden vrtulník syrského letectva shodil na civilisty obydlenou oblast dva zásobníky s plynným chlórem. Na místě kvůli tomu zemřelo 43 lidí.
Chemické zbraně

ROZHOVOR: Před 25 lety se svět pokusil zbavit chemických zbraní. Jejich nasazení však hrozí dodnes, přiznává expertka SÚJB

Před čtvrtstoletím vstoupila v platnost Úmluva o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní, k níž postupně přistoupily téměř všechny státy světa. Přesto v posledních letech došlo k několika případům, kdy byly tyto prostředky nasazeny. Vedoucí Oddělení pro zákaz chemických a biologických zbraní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, inženýrka Markéta Bláhová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjádřila naději, že tyto incidenty nepovedou k rehabilitaci chemických zbraní. Doufá, že budou i nadále považovány za krajně neetický, zbabělý a zavrženíhodný způsob boje. Dodává ovšem, že zneužití toxických chemikálií k teroristickým účelům, likvidaci osob či ničení životního prostředí zcela zamezit nelze.

Více souvisejících

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Chemické zbraně Sýrie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy