Střelba na experty z OPCW? Do Dúmy se zřejmě nedostanou ani dnes

Damašek - Příjezd expertů mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) do syrského města Dúmá byl dnes opět odložen, důvodem je údajná úterní přestřelka. S odkazem na sdělení šéfa OPCW a další zdroje o tom informovala agentura Reuters. Dúmá se 7. dubna stala terčem údajného chemického útoku, který si vyžádal přes 40 životů a který opoziční síly a Západ připisují syrské vládě. Damašek stejně jako jeho spojenec Moskva obvinění z útoku odmítají. Vyšetřovatelé OPCW do Sýrie dorazili o víkendu, dosud se ale do Dúmy nedostali.

Syrský zástupce při světové organizaci Bašár Džaafarí v úterý oznámil, že do Dúmy odjel bezpečnostní tým OSN a že OPCW čeká na jeho pokyn, aby do města vyslala své experty. Agentura Reuters dnes s odkazem na zdroj napojený na bezpečnostní tým OSN uvedla, že v Dúmě se na místě, kam tým dorazil, střílelo, což způsobilo dnešní odklad příjezdu vyšetřovatelů OPCW. Další podrobnosti o střelbě zdroj neuvedl. Podle jiného zdroje se bezpečnostní tým setkal s demonstranty, kteří požadovali humanitární pomoc, a následně bylo slyšet výstřely. Tým OSN pak místo opustil.

Agentura Reuters dříve s odkazem na nejmenovaný zdroj OSN v Sýrii informovala, že experti OPCW dnes do Dúmy zřejmě nedorazí. Tento zdroj se však o údajné střelbě nezmínil.

Podle neoficiálních zdrojů informaci o odkladu mise a přestřelce při jednání za zavřenými dveřmi v Haagu oznámil šéf OPCW Ahmet Üzümcü.

V noci na sobotu podnikly Spojené státy, Británie a Francie koordinovaný vojenský úder na syrské cíle, které podle západních zemí sloužily ke zpracovávání a dalšímu skladování chemických zbraní. Nikdo při náletech nezemřel.

Zda byly chemické zbraně opravdu použity, by měla vyšetřit právě OPCW. Její představitelé jsou v Sýrii od soboty a do Dúmy měli dorazit už v pondělí. Moskva nicméně tehdy uvedla, že vyšetřování bylo odloženo mimo jiné kvůli bezpečnostní situaci. USA v této souvislosti vyslovily obavu, že Rusko a syrská vláda chtějí vyšetřování v Dúmě zmařit, podobně se vyjádřily i Británie a Francie. Francouzské ministerstvo zahraničí v úterý dalo najevo obavu, že důkazy o chemickém útoky z Dúmy mizí, zatímco vyšetřování se odkládá. Moskva obvinění z maření práce mezinárodních expertů odmítá.

Záchranáři známí jako Bílé přilby dnes Reuters informovali, že OPCW sdělili, kde jsou oběti údajného chemického útoku pohřbeny. Těla byla kvůli pokračujícímu bombardování rychle pohřbena v utajené lokalitě, aby se zamezilo poškozování důkazů, řekl z Turecka šéf Bílých přilb Ráid Sálih. Mnoho obětí útoku nebylo identifikováno kvůli neustálému bombardování města, dodal.

Bílé přilby jsou soukromou organizací záchranářů, kteří v Sýrii pomáhají vyprošťovat mrtvé a zraněné v oblastech ovládaných povstalci. Organizace byla založena po vypuknutí občanské války v Sýrii, nyní má na 3000 dobrovolníků a uvádí, že její činnost financují vlády Británie, Nizozemska, Dánska, Německa, Kanady, Nového Zélandu a USA.

Experti OPCW budou hledat chemické stopy v půdě, zbytcích zbraní a také krvi, moči a vzorcích tkáně lidí, kteří byli chemikáliím údajně vystaveni. Je ale možné, že se důkazy budou více než týden po útoku získávat obtížně. Zaměstnanci nemocnice v Dúmě, kteří na místě zůstali poté, co kontrolu nad městem převzala syrská armáda, prohlašují, že žádná oběť útoku nebyla vystavena chemickým zbraním. Podle zdravotnickým humanitárních organizací jsou taková tvrzení propagandou, která vznikla pod nátlakem.

Související

Syrský MiG-29

Vyšetřování útoku v syrské Dúmě: Provedla ho Asadova armáda, zní závěr

Útok chemickými zbraněmi na syrské město Dúmá provedlo v roce 2018 syrské vládní letectvo. Po dvouletém vyšetřování to ve své nové zprávě uvedla Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Podle ní lze prokázat, že v dubnu 2018 nejméně jeden vrtulník syrského letectva shodil na civilisty obydlenou oblast dva zásobníky s plynným chlórem. Na místě kvůli tomu zemřelo 43 lidí.
Chemické zbraně

ROZHOVOR: Před 25 lety se svět pokusil zbavit chemických zbraní. Jejich nasazení však hrozí dodnes, přiznává expertka SÚJB

Před čtvrtstoletím vstoupila v platnost Úmluva o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní, k níž postupně přistoupily téměř všechny státy světa. Přesto v posledních letech došlo k několika případům, kdy byly tyto prostředky nasazeny. Vedoucí Oddělení pro zákaz chemických a biologických zbraní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, inženýrka Markéta Bláhová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjádřila naději, že tyto incidenty nepovedou k rehabilitaci chemických zbraní. Doufá, že budou i nadále považovány za krajně neetický, zbabělý a zavrženíhodný způsob boje. Dodává ovšem, že zneužití toxických chemikálií k teroristickým účelům, likvidaci osob či ničení životního prostředí zcela zamezit nelze.

Více souvisejících

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Chemické zbraně Sýrie

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 58 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy