Syrská armáda prý brzy dobude Jarmúk. V tamním táboře radikálové vězní na 12 000 lidí

Damašek 18. dubna (ČTK) - Humanitární situace v uprchlickém táboře Jarmúk u Damašku se rychle zhoršuje. Chybí tam pitná voda i jídlo a nejsou k dispozici lékaři.

Oznámil to dnes Úřad OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), jenž pomáhá palestinským uprchlíkům, kteří odešli z domovů po vzniku Izraele. Syrská armáda se připravuje na dobytí tohoto místa, které je v rukou islámských radikálů, z nichž mnozí jsou členy takzvaného Islámského státu (IS).

Jarmúk býval v minulosti domovem více než 160.000 Palestinců. Mnoho z nich kvůli bojům mezi jednotlivými radikálními skupinami odešlo. Podle mluvčího UNRWA Chrise Gunnesse tam je nyní uvězněno na 12.000 civilistů, z nichž asi polovina jsou Palestinci.

"Situace v Jarmúku a okolí je delší dobu špatná a teď se rychle zhoršuje. Docházejí zásoby léků a jídla, neteče voda a elektřina je k dispozici sporadicky. Nezůstali tam žádní lékaři," řekl Gunness.

Dobytím Jarmúku a přilehlých oblastí, které se nacházejí jižně od Damašku, získá syrský režim kontrolu nad celou oblastní širšího Damašku. Do minulého týdne bojoval ve východní Ghútě, která je východně od města.

Gunness řekl, že většina kontrolních stanovišť kolem Jarmúku je teď zavřená, takže je místo odříznuto od zásobování.

Extremisté Jarmúk po tvrdých bojích obsadili v roce 2015. Chálid Abdal Madžíd, který vede koalici palestinského odboje, jež je spojencem syrské vlády, řekl, že v táboře a okolí je nyní asi 2500 členů IS. Pokud nepřistoupí na evakuaci, začne boj podle Abdal Madžída za několik dní.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) tvrdí, že syrská vláda radikálům v Jarmúku nabídla evakuaci stejně jako jiným skupinám v blízkosti Damašku. Nehodlá je ale poslat do Idlibu na severu země jako ostatní, ale na území u hranice s Izraelem a Jordánskem. IS však požaduje odchod do Idlibu.

Abdal Madžíd řekl, že ostatní skupiny, které jsou v oblasti, budou moci své lidi poslat do Idlibu. Pokud IS neodejde na jih, jak chce vláda, musí se připravit na boj. Podle Abdal Madžída je v Jarmúku nyní asi 5000 civilistů. Dalších 3000 civilistů je v Tadámunu, který má IS pod kontrolou částečně, a až 20.000 civilistů je v Hadžar al-Asvadu, který je v rukou IS. Většina tamních civilistů jsou příbuzní bojovníků, řekl Abdal Madžíd agentuře AP.

Prohlásil také, že navzdory velkým vojenským přípravám Palestinci doufají, že se bojovat nebude a že se dospěje k dohodě. "Po mnohaletých bojích si už nepřejeme další ničení tábora," řekl. Pokud bitva začne, nebude podle něj dlouhá, odhaduje ji na několik dní.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.
Sýrie, ilustrační foto Komentář

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Více souvisejících

Sýrie Syrská krize palestina Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) humanitární krize

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 35 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

Lavrov: Rusko se nespokojí s příměřím ve válce na Ukrajině

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Rusko se nespokojí s příměřím v ukrajinské válce, pokud nebudou splněny jeho požadavky na „právně závazné záruky“. Upozornil na to server Moscow Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy