Syrská armáda prý brzy dobude Jarmúk. V tamním táboře radikálové vězní na 12 000 lidí

Damašek 18. dubna (ČTK) - Humanitární situace v uprchlickém táboře Jarmúk u Damašku se rychle zhoršuje. Chybí tam pitná voda i jídlo a nejsou k dispozici lékaři.

Oznámil to dnes Úřad OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), jenž pomáhá palestinským uprchlíkům, kteří odešli z domovů po vzniku Izraele. Syrská armáda se připravuje na dobytí tohoto místa, které je v rukou islámských radikálů, z nichž mnozí jsou členy takzvaného Islámského státu (IS).

Jarmúk býval v minulosti domovem více než 160.000 Palestinců. Mnoho z nich kvůli bojům mezi jednotlivými radikálními skupinami odešlo. Podle mluvčího UNRWA Chrise Gunnesse tam je nyní uvězněno na 12.000 civilistů, z nichž asi polovina jsou Palestinci.

"Situace v Jarmúku a okolí je delší dobu špatná a teď se rychle zhoršuje. Docházejí zásoby léků a jídla, neteče voda a elektřina je k dispozici sporadicky. Nezůstali tam žádní lékaři," řekl Gunness.

Dobytím Jarmúku a přilehlých oblastí, které se nacházejí jižně od Damašku, získá syrský režim kontrolu nad celou oblastní širšího Damašku. Do minulého týdne bojoval ve východní Ghútě, která je východně od města.

Gunness řekl, že většina kontrolních stanovišť kolem Jarmúku je teď zavřená, takže je místo odříznuto od zásobování.

Extremisté Jarmúk po tvrdých bojích obsadili v roce 2015. Chálid Abdal Madžíd, který vede koalici palestinského odboje, jež je spojencem syrské vlády, řekl, že v táboře a okolí je nyní asi 2500 členů IS. Pokud nepřistoupí na evakuaci, začne boj podle Abdal Madžída za několik dní.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) tvrdí, že syrská vláda radikálům v Jarmúku nabídla evakuaci stejně jako jiným skupinám v blízkosti Damašku. Nehodlá je ale poslat do Idlibu na severu země jako ostatní, ale na území u hranice s Izraelem a Jordánskem. IS však požaduje odchod do Idlibu.

Abdal Madžíd řekl, že ostatní skupiny, které jsou v oblasti, budou moci své lidi poslat do Idlibu. Pokud IS neodejde na jih, jak chce vláda, musí se připravit na boj. Podle Abdal Madžída je v Jarmúku nyní asi 5000 civilistů. Dalších 3000 civilistů je v Tadámunu, který má IS pod kontrolou částečně, a až 20.000 civilistů je v Hadžar al-Asvadu, který je v rukou IS. Většina tamních civilistů jsou příbuzní bojovníků, řekl Abdal Madžíd agentuře AP.

Prohlásil také, že navzdory velkým vojenským přípravám Palestinci doufají, že se bojovat nebude a že se dospěje k dohodě. "Po mnohaletých bojích si už nepřejeme další ničení tábora," řekl. Pokud bitva začne, nebude podle něj dlouhá, odhaduje ji na několik dní.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Syrská krize palestina Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) humanitární krize

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy