Další chemický útok v Sýrii? Tady jsou důvody, proč k němu může dojít

Dúma - Nad údajným použitím chemických zbraní v syrské Dúmě, které měl odsouhlasit syrský prezident Bašár al-Asad, stále vládnou pochybnosti. Zatímco USA, Velká Británie a Francie jsou přesvědčeny, že Asad útok spáchal, podle Ruska se nic takového nestalo a tím, kdo ve skutečnosti útočil, byli povstalci. Daniel R. DePetris, výzkumník z think-tanku Defense Priorities, uvádí možné důvody, proč Asad by mohl chtít spáchat nový chemický útok.

Podle některých komentátorů celé obvinění stojí na velmi křehkých základech, protože Asad v podstatě nemá žádné velké důvody, proč by se rozhodl provokovat chemickými útoky. Podle DePetrise skutečně se zdá být poněkud zvláštní, aby Asad uskutečnil chemický útok v oblasti, kterou by teoreticky brzy měl tak jako tak dobýt a riskovat tím útok USA, pro které se jedná o rudou, nepřekročitelnou linii. Asad je všechno možné, ale rozhodně ne hloupý, dodává DePetris.

Podle něj však existují podstatné taktické důvody, které Asada mohly vést k tomu, aby použil právě chemické zbraně. Zaprvé, Asad mohl zoufale chtít získat Dúmu jednou provždy. Její východní část byla jednou z prvních, kde proběhly protiasadovské protesty v roce 2011. Oblast se stala tranzitním bodem, kam směřovaly ozbrojené rebelské skupiny odhodlané zasáhnout Asada přímo v centru jeho říše. Strategický význam Dúmy je tedy značný, jak z propagačního, tak z vojenského hlediska.

Následkem toho byla Dúma pod obrovským tlakem ze strany Asadovy armády. Avšak přes veškeré neustálé bombardování a pokusy o vyhladovění, opozice nepadla. Asada mohlo čekání unavit. Rozhodnutí sáhnout po nekonvečním vojenském postupu se mu zřejmě vyplatilo. Islamistická skupina, hlavní protivník vládních vojsk v Dúmě, Džaiš al-Islam se rozhodla odejít. Podle jejích představitelů je k tomu donutili právě chemické útoky.

Jiným důvodem, proč se rozhodl použít chemické zbraně, mohlo být přesvědčení, že i přes veškeré výhružky ze strany USA mu tento krok nakonec projde. Asad měl podle USA použít chemický útok několikrát předtím. Během minulého dubnového útoku v roce 2017 se rozhorlený americký prezident Donald Trump rozhodl Asadovi udělit akci a zaútočil na letadlovou základnu syrské vládní armády.

Tento útok nicméně byl pouze omezeného dosahu a prakticky Asada vůbec nepoškodil. Podle kritiků se tím chtěl Trump pouze předvést jako silný macho, který nikdy zcela nezamýšlel skutečně nějak zatřást s Asadem vzhledem k tomu, že by to mohlo vést k až příliš riskantního konfliktu s Rusy. Asad mohl získat podobný dojem. Při sečtení pro a proti mu mohlo vyjít, že úspěšný útok na jedno z center odporu se mu stále vyplatí víc i za cenu odvety ze strany USA.

Asadovo pospíchání na vyřešení situace v Dúmě taktéž nemusí souviset pouze s jeho vojenskými a strategickými cíli, ale může mít poněkud přehlížené vysvětlení související s multináboženskou, etnickou a kulturní roztříštěností Sýrie, podotýká DePetris. Asad patří do komunity tzv. alevitů, kteří jako specifická šiítská odnož zvláště trpí útoky ze strany sunnitských radikálů.

DePetris odkazuje na reportéra magazínu The Atlantic, Sama Daghera, který během svých cest po Sýrii se potkal s řadou alevitů nespokojených a rozčilených z neschopnosti Asada osvobodit jejich příbuzné a přátele zajaté islamistickými rebely v čele s Džaiš al-Islam. Alevité, kteří představují jednu z hlavních páteří syrského režimu, začínají podle Daghera mít pocit, že ztrácí pro Asada životy oplátkou za nic (podle údajů z roku 2015 mělo třetina z 250 000 Alevitů v bojovém věku padnout).

Aby si zajistil jejich loajalitu, mohl se Asad rozhodnout uskutečnit razantní, rozhodující úder. Bez této komunity by jeho režim skončil už před lety a Asad si tedy nemůže dovolit ztratit jejich podporu. V tomto případě se mu mohlo zdát, že účel světí prostředky a že pokud bude nutné si podporu této komunity zajistit i nadále všemožnými způsoby, pak by mohlo dojít k opakování chemického útoku.

Zatím nicméně žádné opravdu důkladné vysvětlení a přesvědčivé důkazy o Asadovy vině nebyly dodány. Podle některých komentátorů za útokem mohla být samotná skupina Džaiš al-Islam, která údajně měla použít chemické útoky na Kurdy. Podle válečné reportérky, Lenky Klicperové, se v Sýrii nachází zásoby chlóru, ke kterým mají přístup v podstatě jakákoliv bojová organizace. Taktéž nevidí moc důvodu, proč by na takřka dobytém území měl Asad uskutečnit chemický útok.

Podle bezpečnostního analytika Tomáše Pojara působícího na soukromé vysoké škole CEVRO Institut však útok měl mít především demoralizující, odstrašující psychologický účinek. „Ukážete všem místním, s nimiž vedete boj na život a na smrt, že je jednoduše jakýmkoliv způsobem dobijete," tvrdí. Podle britské premiérky Teresy Mayové útok nemohli provést tamní radikálové, protože nemají k dispozici vrtulníky, které údajně měly shodit bomby s chemickou látkou. Rusové nicméně stále tuto možnost odmítají. Dokonce přišli s údajnými zdravotníky z Dúmy, podle kterých celý chemický útok byl zinscenován jako divadlo a ve skutečně k němu vůbec nedošlo.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Chemické zbraně Bašár Asad

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy