Kde vzala Sýrie chemické látky? Evropa je dodávala jako na běžícím pásu

Damašek - Syrský státní archiv a belgický deník Knack zveřejnily informaci, podle níž měla Belgie porušit sankce vůči Sýrii. Tři vlámské firmy nyní čelí obvinění, že v září 2013 dodaly na syrské území 96 tun isopropanolu s více, než 95 % koncentrací, navzdory platným protisyrským sankcím, které tehdy vstoupily v platnost. Porušení sankcí potvrdily také belgické celní orgány. Informoval o tom server Bellingcat.com.

Syrské úřady loni zahájily spolupráci s belgickým deníkem Knack ve věci vyšetřování nelegálních dodávek chemikálií z Belgie. Veškeré údaje se jim podařilo získat prostřednictvím vyhledávání v online databázích a žádostí o důvěrných zpráv ze strany orgánů státních správ a některých soukromých společností.

Po zjištění nepovolené dodávky isopropanolu, na jehož bázi lze vyrobit sarin, ze strany tří společností sídlících ve Vlámsku dospěly Knack i syrské úřady k tomu, že Belgie možná nese díl viny na útocích chemickými zbraněmi ze strany syrského prezidenta Bašara Asada. 

Sarin, jakožto nelegální látku, belgické firmy do Sýrie samozřejmě nedodaly. Jedná se o zcela jiný problém. Když syrský archiv zkoumal chemické pozůstatky po útoku ve městě Chán Šajchún objevil sarin, který byl podle následné analýzy v laboratoři vyroben na základě dodaného isopropanolu.

Jinými slovy belgické firmy bez zvláštní licence dodaly do Sýrie chemickou látku, z níž se pak následně vytvořila nelegální chemická zbraň, která si vyžádala lidské oběti. Ke zmiňovanému útoku na syrské město Chán Šajchún došlo 5. dubna 2017. Informoval o tom server Bellingcat.com.

Případem se momentálně zabývá Organizace pro zákaz chemických zbraní, která dohlíží na dodržování Úmluvy o chemických zbraní. Ta také měla belgickým novinářům i syrským úřadům asistovat při chemické analýze pozůstatků použitého sarinu.

Další fází vyšetřování je zjistit, zda OSN zaznamenala nějakou dodávku isopropanolu z členských zemí EU do Sýrii navzdory uvalení sankcí v září 2013. 

Související

Sýrie

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků. Podle agentury Reuters to dnes uvedli vyšetřovatelé OSN, kteří se zabývají válečnými zločiny. Míra násilí se podle jejich informací v Sýrii zvyšuje, nadále rovněž dochází k porušování lidských práv, včetně svévolného zatýkání ze strany vládních sil.

Více souvisejících

Syrská krize Chemické zbraně

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy