Holokaust jako důsledek židovské ekonomiky? Izraelští lídři kritizují Abbáse

Ramalláh (Palestina) - Izraelští politici a židovské organizace odsoudili pondělní projev palestinského lídra Mahmúda Abbáse, v němž řekl, že holokaust byl důsledkem finančních operací Židů. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC. Abbás hovořil v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu na zasedání Palestinské národní rady, což je zákonodárná instituce Organizace pro osvobození Palestiny (OOP). Hodinu a půl dlouhý projev v arabštině se mimo jiné týkal Abbásova názoru na dějiny evropských Židů.

Židé ve východní a západní Evropě byli po staletí opakovaně masakrováni, což vyústilo v holokaust, řekl Abbás. "Proč se to ale dělo? (...) Oni říkají 'protože jsme Židé'. Představím vám tři Židy a jejich tři knihy, ve kterých píší, že nenávist vůči Židům nebyla důsledkem jejich náboženské identity, nýbrž toho, co dělali ve společnosti," pokračoval palestinský předák s tím, že útoky na Židy souvisely s lichvářstvím.

Abbás rovněž řekl, že aškenázští Židé, jejichž předkové pocházejí ze severovýchodní a střední Evropy, "nejsou příbuzní semitů". Aškenázští Židé tvoří jednu z největších komunit v Izraeli a řada izraelských premiérů, včetně současného předsedy vlády Benjamina Netanjahua, patřila k této skupině.

Netanjahu dnes Abbásův projev na twitteru odsoudil. "Člověk, který popíral holokaust, tak činí i nadále. Žádám mezinárodní společenství, aby odsoudilo závažný antisemitismus abú Mázina (Abbáse)," napsal izraelský premiér s tím, že podobné projevy jsou zcela neakceptovatelné.

Náměstek šéfa izraelské diplomacie Michael Oren se vyjádřil podobně. "Mahmúd Abbás tvrdí, že Židé, kteří půjčovali peníze, způsobili holokaust... Tak tomu říkám partner do mírových jednání," reagoval ironicky na twitteru.

Mezinárodní židovská nevládní organizace Liga proti hanobení (ADL), která sídlí v New Yorku, projev rovněž odsoudila. Jde podle ní o "pseudoakademická tvrzení" a dodala, že Abbásovy názory podněcují palestinský antisemitismus.

Odpoledne za neakceptovatelné Abbásovy výroky označila také Evropská služba pro vnější činnost (EEAS). "Taková rétorika bude pouze hrát do karet těm, kteří si nepřejí řešení v podobě dvou států. (...) Antisemitismus není hrozbou pouze pro Židy, ale zásadně ohrožuje naší otevřenou a liberální společnost," uvedla.

Abbás za své názory na holokaust nesklízí kritiku poprvé. V disertační práci, kterou napsal v roce 1982, tvrdil, že Židé nafukují počty zavražděných při holokaustu a že sionisté tajně spolupracovali s nacisty. V roce 2003 Abbás od svých dřívějších výroků poodstoupil se slovy, že "holokaust byl hrůzný a neomluvitelný čin proti židovskému národu a zločin proti lidskosti, který nemůže žádná lidská bytost schvalovat".

Židé podle nacistů ohrožovali "rasovou čistotu" Němců. Nacistické Německo během holokaustu vyvraždilo asi šest milionů Židů.

Poslední přímé mírové rozhovory mezi Izraelci a Palestinci se konaly v roce 2014, když byl v Bílém domě bývalý americký prezident Barack Obama. Posun však nepřinesly.

V současné době se nové kolo mírových jednání jeví jako ještě více nepravděpodobné. Současný prezident Spojených států Donald Trump loni v prosinci v rozporu s předchozími administrativami označil Jeruzalém za hlavní město Izraele a oznámil, že tam z Tel Avivu v květnu nechá přesunout americkou ambasádu. Východní Jeruzalém, který Izrael obsadil v roce 1967 a později anektoval, si ale jako hlavní město svého budoucího státu nárokují Palestinci. Ramalláh proto kontakt s Bílým domem bojkotuje.

Související

Mahmúd Abbás

Abbás prozradil, o co jde Izraeli v Pásmu Gazy

Na summitu skupiny BRICS palestinský prezident Mahmúd Abbás obvinil Izrael z toho, že jeho cílem je vyprázdnit Pásmo Gazy od Palestinců, především z jeho severní části, kde izraelská armáda nedávno zahájila rozsáhlé útoky. 

Více souvisejících

Mahmúd Abbás Izrael

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy