ROZHOVOR | Krvavá apokalypsa bez pravidel, kde jsou civilisté a lékaři cíle pro obě strany: Lékaři bez hranic exkluzivně o tom, co se děje v Sýrii

ROZHOVOR - Pavel Gruber je ředitelem české pobočky Lékařů bez hranic, humanitární organizace která pomáhá lidem po celém světě. O tom jaké jsou zkušenost ze Sýrie a jak změnila Lékaře bez hranic tato válka, se rozpovídal v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz.

Jaká je dnes v Sýrii situace?

Ta se liší místo od místa. Je pravda, že v některých oblastech, jako je například sever a severovýchod Sýrie, boje utichají. Po konfliktu zde ale zůstalo ohromné množství nevybuchlé munice a nástražných systémů, které jsou často umístěny v domech nebo v předmětech denní potřeby, třeba v konvicích na čaj. Pro vracející se lidi tak představují velké nebezpečí.

Je nějaký rozdíl mezi jinými konflikty a Sýrii?

 V Sýrii se od začátku nedodržují žádná pravidla. Právě naopak. I zdravotní personál a civilisté jsou často oběti útoků. Neexistuje zde respekt k základním ženevským konvencím. Boje jsou velmi tvrdé a ani jedna strana nešetří místní obyvatelstvo.

Uprchlíci jsou ve všech sousedních zemích. Je mezi azylem v Jordánsku, Libanonu nebo Turecku nějaký rozdíl? Daří se jim někde lépe?

 V podstatě není. Lidé utíkají primárně do sousedních zemí. Syrský konflikt už teď trvá déle než 2. světová válka. Mnozí obyvatelé tak ztrácí naději, že se někdy budou moct do svých domovů vrátit. Sýrie navíc není jediná země, kterou na Blízkém východě zmítají boje. Složitá situace panuje třeba také v Iráku, odkud lidé rovněž prchají.     

Velké problémy zažívají také vnitřně vysídlení lidé. V Sýrii jsou tací, kteří museli své domovy za dobu konfliktu opustit i třikrát nebo čtyřikrát.

S konfliktem v Sýrii je často spjato používání chemických zbraní. Je to skutečně to nejhorší, co civilistům hrozí?

Dobrá otázka. Chemické zbraně jsou sice strašlivé, ale v tomto konfliktu se daleko více používají konvenční zbraně - a jejich obětí je mnohonásobně více. Přesto jim nebývá věnována taková pozornost.     

Lékaři bez hranic působí po celém světě od Mexika přes mnoho afrických zemí po Sýrii nebo Ukrajinu. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi zeměmi, ve kterých Lékaři bez hranic působí? Co se změnilo?

Změnili se především příjemci pomoci. Před několika léty byla hlavní destinací Lékařů bez hranic Afrika. Samozřejmě, že pacienti v zemích jako Středoafrická republika nebo Súdán stále potřebují naši pomoc, ale velká část naší práce teď leží také na Blízkém východě. Vloni jsme hodně působili právě v Iráku. 

Pracujeme však i v méně vzdálených zemích, jako je například zmiňovaná Ukrajina. A byť je pravda, že zdravotní potřeby jednotlivých pacientů se mohou v mnoha ohledech lišit, vždy je pro náš klíčové, abychom jim poskytli nejvyšší možný standart důstojné péče. To se nikdy nemění.

Související

Více souvisejících

Lékaři bez hranic Pavel Gruber (Lékaři bez hranic) Sýrie rozhovor Syrská krize

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy