Damašek - Spojené státy musí opustit Sýrii a v případě selhání rozhovorů s arabsko-kurdskými silami SDF hrozí vojenská konfrontace. V rozhovoru pro ruskou televizní stanici RT (Russia Today) to prohlásil syrský prezident Bašár Asad. Na otázku, zda by se mohl vyjádřit k tomu, že ho americký prezident Donald Trump nazval zvířetem, Asad odpověděl: Jste tím, co říkáte.
Americké síly musí Sýrii opustit, a také se to stane, uvedl syrský prezident, přičemž zapojení USA v Sýrii přirovnal k americké invazi do Iráku. "Přišli do Iráku, aniž by na to měli právo, a koukejte, co se jim stálo. Musí se poučit. Irák není výjimkou a Sýrie není výjimkou. Lidé už nebudou v tomto regionu dál akceptovat cizince," řekl.
Syrský prezident se také vyjádřil k místním spojencům USA - Syrským demokratickým silám (SDF), přičemž pohrozil vojenskou konfrontací v případě selhání diplomatické cesty. Navrácení území kontrolovaného SDF bude nejprve předmětem rozhovorů, a pokud tato jednání budou neúspěšná, osvobodíme oblasti vojensky, uvedl Asad.
Mluvčí SDF Kino Gabriel zareagoval na dotaz agentury Reuters prohlášením, že vojenské řešení "není řešením, které by mohlo vést k nějakému výsledku". Naopak prý "by vedlo k větším ztrátám na životech a zkáze syrského lidu". SDF podle něj požaduje "demokratický systém založený na rozmanitosti, rovnosti, svobodě a spravedlnosti" pro všechny etnické a náboženské skupiny v zemi.
Trump v jednom svém příspěvku na twitteru nazval syrského prezidenta zvířetem. Na otázku, zda má i Asad pro šéfa Bílého domu přezdívku, syrský státník odpověděl, že takové výrazy nepoužívá. "Není to můj slovník, takový jazyk nepoužívám. Tento jazyk reprezentuje jeho," uvedl Asad.
"Dotknou se vás jedině lidé, kterým můžete věřit. Lidé, kteří mají srovnané myšlenky, myslí na druhé, jsou morální a etičtí. Právě to by s vámi mělo něco udělat, ať už pozitivního či negativního. Někdo jako Trump se mnou neudělá vůbec nic," řekl Asad.
Syrský prezident také uvedl, že Západ sahá k zoufalým opatřením, protože si uvědomuje, že konec konfliktu se blíží. Jako příklad uvedl obvinění, že syrská provládní vojska v Dúmě u Damašku letos použila chemické zbraně. Západ se podle syrského prezidenta obviněním snažil změnit názor mezinárodního společenství, a to mu nevyšlo.
"Vyprávěli báchorku, a byla to lež. Veřejnost po celém světě i na Západě jejich příběhu nevěřila. Nemohli se stáhnout, tak museli něco udělat, byť malého," uvedl Asad, přičemž odkázal na nálety na údajná syrská chemická zařízení, které v reakci na údajný chemický útok podnikly USA, Francie a Británie.
Moskva, která je spojencem syrské vlády, podle Asada přispěla k usměrnění Washingtonu. Rusko poskytuje Damašku od roku 2015 významnou vojenskou podporu, která postupně změnila poměr sil na syrském bojišti.
"Byli jsme blízko přímé konfrontaci mezi ruskými a americkými silami, ale dosud jsme se jí vyhnuli. Nebylo to však díky moudrosti amerického vedení, nýbrž díky moudrosti ruského vedení," uvedl Asad. "Abychom naši zemi stabilizovali, potřebujeme podporu Ruska a zároveň nepotřebujeme americkou pošetilost," dodal.
Asadovi se od začátku války v roce 2011 podařilo s pomocí Ruska a Íránu dobýt zpět rozlehlá území. Velkou část území u hranice s Irákem, Tureckem a Jordánskem, včetně oblastí ovládaných SDF na severu a východě země a území kontrolovaných rebely na severozápadě i jihozápadě, ale vládní vojska dosud nedobyla.
Izrael, který je znepokojen vlivem Teheránu v Sýrii, začátkem měsíce oznámil, že bombardoval několik íránských vojenských cílů v Sýrii poté, co íránské síly na Izraelem okupované Golanské výšiny vyslaly rakety.
Šíitské milice podporované Íránem, včetně libanonského hnutí Hizballáh, sehrály důležitou roli v ofenzivách syrské armády. V Sýrii na straně Damašku rovněž operují íránské revoluční gardy.
Asad nicméně v rozhovoru uvedl, že role Íránu v Sýrii je omezená s tím, že syrské armádě pouze asistují íránští důstojníci. Při izraelském útoku z 10. května podle Asada nezemřel jediný Íránec, jak uvádí média, ale desítky Syřanů.
Na otázku, zda se dokáže proti izraelským náletům bránit Asad odpověděl, že jedinou odpovědí, je zlepšení syrské protivzdušné obrany, což se s pomocí Ruska daří.
Související
Asadovo setkání s Putinem: Rozvoj vztahů přispívá k posílení míru a stability, zní z Kremlu
Rusko chce zlepšit vztahy mezi Tureckem a Sýrií. Erdogan se s Asadem mohou setkat v Moskvě
Bašár Asad , Donald Trump , Sýrie , Americká armáda (U.S. ARMY) , Írán , Izrael
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
před 1 hodinou
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
před 2 hodinami
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
před 3 hodinami
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
před 4 hodinami
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
Situace v severní Gaze dosahuje kritického bodu. Záchranáři a zdravotníci tvrdí, že jim je odepřen přístup do oblasti, zatímco podmínky pro přežití se dále zhoršují. Opuštěná těla zůstávají na ulicích, kde se o ně "postarají zvířata", což podtrhuje chaos a absenci zákonů v regionu, uvedl server SkyNews.
Zdroj: Libor Novák