Erdogan má problém? Server WikiLeaks zveřejnil uniklé dokumenty o spolupráci jeho vlády s IS

Server WikiLeaks před tureckými prezidentskými volbami zveřejnil více než 57 000 e-mailů zetě tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Berata Albayraka, který se na konci roku 2015 stal tureckým ministrem energetiky a přírodních zdrojů. E-maily dokládají Albayrakův silný vliv v Turecku a odhalují vnitřní fungování stále více represivní vlády v zemi, píše server Foreign Policy.

Únik, který má na svědomí hacktivistická skupina známá jako Redhack, jež se v minulosti zaměřovala na tureckou vládu, zveřejnila to, co vypadá jako Albayrakovy osobní emaily z let 2000 až 2016. Albayrak ani turecká vláda dosud nepotvrdily pravost uniklých informací.

Možná nejvíce alarmující tvrzení je, že Albayrak mohl mít nepřímé vazby na ropný obchod Islámského státu - obchod, který dlouhou dobu financoval operace teroristické skupiny - prostřednictvím společnosti s názvem Powertrans.

V listopadu 2011 turecká vláda zakázala silniční a železniční přepravu ropy v zemi nebo mimo ni, ale udělila výjimku společnosti Powertrans. Energetická společnost získala monopol na přepravu ropy z iráckého Kurdistánu do Turecka. Turecké sdělovací prostředky varovaly, že v letech 2014 a 2015 společnost Powertrans míchala tuto ropu s ropou patřící IS a pak ji posílala do Turecka, podle listu The Independent však stále chybí pro tato tvrzení konkrétní důkaz.

Albayrak popírá jakoukoli souvislost se společností Powertrans a svým právníkům napsal: „Nikdy jsem s touto společností neměl žádné vazby!" Ale dokumenty zveřejněné serverem WikiLeaks odhalily 32 výměn s klíčovým slovem Powertrans, včetně e-mailových výměn, kde Albayrak řídil nebo psal o mzdách a personálních rozhodnutích v této společnosti.

V prosinci 2015 turecký opoziční politik Eren Erdem obvinil rodinu Erdogana, že má vazby na operace spojené s pašováním ropy IS. Tvrdil, že „existuje velmi vysoká pravděpodobnost, že Albayrak je spojen s ropnými operacemi teroristů. Erdem se kvůli svým poznámkám musel zpovídat před soudem.

Ve stejnou dobu - uprostřed diplomatického rozkolu mezi Ankarou a Moskvou kvůli tomu, že Turecko sestřelilo na hranici Sýrie v listopadu roku 2015 ruský letoun - se Rusko přidalo k těmto obviněním. Ruský náměstek ministra obrany Antonov přednesl projev, ve kterém obvinil prezidenta Erdogana a jeho rodinu z toho, že je „zapojena do protiprávního podnikání." Energetičtí odborníci ale nepovažovali ruská obvinění za příliš důvěryhodná, vysvětluje Foreign Policy. Šarvátka navíc netrvala dlouho; Putin a Erdogan se brzy usmířili a dokonce rozmrazili společnou dohodu o plynovodu, kterou předtím dočasně pozastavili.

Nejnovější uniklé e-maily také odhalily snahy vlády o zásah proti svobodnému tisku a sociálním médiím. Ve svém vyjádření ke zveřejnění e-mailů server WikiLeaks napsal: „Řada e-mailů ukazuje, že od protestů roce 2013 vládnoucí strana AKP investovala do snahy ovládnout sociální média. Součástí této snahy byl i nábor lidí, kteří měli pracovat na Twitteru a ovlivňovat zprávy - a to i prostřednictvím blokování přístupu k internetu pro ty, kteří v Turecku žijí!. Uprostřed protivládních protestů v roce 2013 turecká vláda vytvořila 6.000 silných osobních účtů na sociálních médiích, které podporovaly linii vládnoucí strany a potlačili kritiky Erdoganovy vlády.

Po neúspěšném pokusu o převrat Erdogan uvěznil nebo vyhodil desítky tisíc vojenských pracovníků a státních úředníků a zničil už tak omezený svobodný tisk v zemi. Zakladatel WikiLeaks Julian Assange k tomu uvedl: „Vládní úsilí proti převratu překročilo rámec stanoveného účelu ochránit stát před druhým pokusem o převrat. Nyní je primárně využíváno k rozkrádání majetku a odstranění kritiky.“

Turecku patří 151. místo ze 180 zemí na indexu Světové svobody tisku (Reporters Without Borders), umístilo se za zeměmi jako Tádžikistán, Rusko, Pákistán a Zimbabwe. Turecko také předčilo Čínu v počtu zatčených novinářů, jen minulý měsíc uvěznilo 120 novinářů.

Není to poprvé, kdy se server WikiLeaks zaměřil na Turecko. V srpnu zveřejnil e-mailovou databázi strany AKP. Vláda reagovala tím, že zablokovala Turkům přístup na webovou stránku WikiLeaks,

Související

Zatčení Juliana Assangeho

Julian Assange nemá být vydán do USA, rozhodl britský soud

Britský soud dnes rozhodl, že zakladatel portálu WikiLeaks Julian Assange by neměl být vydán do Spojených států, kde čelí obviněním z porušení špionážního zákona a ze spiknutí s cílem získat americké tajné dokumenty nabouráním se do vládních počítačů. Rozhodnutí bylo zdůvodněno obavou z vazebních podmínek v USA a z toho, že by Assange mohl spáchat sebevraždu. Informovala o tom agentura Reuters. Devětačtyřicetiletému Australanovi by v USA hrozil trest až 175 let vězení.

Více souvisejících

Wikileaks Turecko Recep Tayyip Erdogan Julian Assange

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

Česká televize

Nečekaná rána pro program MS v České televizi. Expert Antoš měl autonehodu na skútru

Zbytek vysílání České televize z letošního domácího mistrovství světa v hokeji bude odlišný od úvodních hracích dní. Už totiž tuzemští fanoušci neuslyší hlas známého experta a spolukomentátora Milana Antoše, který měl po nedělním hracím dni v noci při cestě domů autonehodu. Při jízdě na skútru ho srazilo auto. Podle informací serveru sport.cz má 10 zlomenin, přičemž jde o zlomená žebra a vážně poraněnou nohu. Nyní ho čeká operace. Podle informací deníku Sport se pak zranila na in-line bruslích i další tvář hokejového vysílání ČT sport, komentátor Michal Dimitrov.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Rusové se připravují na nekonečnou válku, tvrdí Zelenského poradce

Změny v ruském vedení po opětovné inauguraci Vladimira Putina svědčí zejména o totální militarizaci ruské ekonomiky a restrukturalizaci armádních zásobovacích systémů, konstatoval poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Změny podle něj mají zajistit, aby Moskva měla zdroje na "nekonečnou válku".

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Rusové odhalili hlavní problém ukrajinské armády

Rusové i mnozí analytici si uvědomují, že hlavním nedostatkem, který teď Ukrajinu sužuje, jsou lidské zdroje. Moskevské síly dobyly nejméně devět vesnic a osad poblíž Charkova v náporu, který má podle analytiků roztáhnout ukrajinské jednotky a odvrátit je od bojů jinde.

před 2 hodinami

Slide

RECENZE: Anifilm prořízl podvratný (anti)western Slide od animátorské legendy Billa Plymptona

Minulý týden v Liberci proběhl největší festival animovaného filmu u nás. Vedle výherního filmu Kuře pro Lindu uvedl v hlavní soutěži celovečerních filmů novinku nezávislého amerického tvůrce Billa Plymptona, jenž na jednom z minulých ročníků festivalu zasedal v porotě a uvedl svou retrospektivu. Jeho westernově laděný Slide nepřestává okouzlovat svérázným stylem animace i žánrovou subverzí.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Zlevňování se nekoná. Ceny spotřebitelských výrobků v Česku opět rostou

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

před 8 hodinami

Zeman popsal svou verzi příběhu o abolici pro Mynáře. Fiala ji prý slíbil

Exprezident Miloš Zeman tvrdí, že současný premiér Petr Fiala (ODS) mu během jednání, které vedly ke jmenování jeho vlády po parlamentních volbách na podzim 2021, slíbil abolici pro tehdejšího hradního kancléře Vratislava Mynáře. Mynář se jí nedočkal a momentálně čelí obžalobě.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy