Ankara - Dnešní prezidentské a parlamentní volby v Turecku jsou jedny z nejdůležitějších v moderním tureckém období. Sázky jsou totiž vysoké. Turecký prezident prezident Recep Tayyip Erdogan, stálice turecké politické scény od roku 2002, může na základě jejich výsledku získat takřka absolutní moc a posunout Turecku směrem k v podstatě ničím nekontrolovatelného prezidentského systému. Opozice varuje před tím, že už nyní se Erdogan chová diktátorsky. Ve vzduchu dokonce visí obavy z použití násilí.
Je nepochybné, že v každých volbách mají opoziční kandidáti a strany tendenci přehánět a nazývat své oponenty démonizovat. V Turecku však skutečně existuje důvodné podezření, že křehká demokracie se může posunout směrem k autoritativnímu režimu.
Důvodů je několik. Předně se jedná opozicí velmi kritizované ústavní referendum ,které proběhlo minulý rok a které významně rozšířilo prezidentovi pravomoci. Prezident se stává zároveň premiérem (jehož úřad se tím zrušil), má právo jmenovat ministry a navrhovat rozpočet. Zároveň došlo ke zrušení požadavku nadstranickosti prezidenta, proto nyní mohl Erdogan kandidovat jako prezidentský kandidát a zároveň jako předseda vládní strany Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) (taktéž ale postupují i jiní kandidáti).
Referendum proběhlo v rámci stále vyhlášeného nouzového stavu, který trvá doteď od neúspěšného puče v roce 2016. Podle kritiků Erdogan využívá tohoto stavu k umlčování opozice. Už během referenda se objevovaly hlasy upozorňující na nestandardní a nedemokratické praktiky vlády, spočívající hlavně v prefernci vládní strany ve zpravodajských médiích (z 90% vlastněných provládními společnostmi) a umlčování nezávislých novinářů. Podle New York Times je Turecko za Erdogana od roku 2016 „největším žalářníkem novinářů na světě.“
Právě vědomí, že s mocným Erdoganem svádějí nerovný souboj, donutilo opozici se semknout dohromady a bojovat energetičtěji proti tomu, co vnímají jako porušování občanských práv a zavádění diktatury. Souhlasí též s tím, že se postaví za Erdoganova protikandidáta v druhém kole. Aby však druhé kolo bylo, nesmí Erdogan v prezidentských volbách získat více než 50%, podle průzkůmů má zatím 58%.
Dobrý, zlý a ošklivý výsledek voleb
Na základě toho, kam Turecko směřuje a jak velký význam pro jeho budoucnost budou volby mít, Burak Kadercan, docent strategie a politiky americké Naval War College, postuluje tři možné scénáře výsledku voleb– dobrý, zlý a ošklivý. Podle dobrého scénáře Erdogan a jeho AKP prohraje v prezidentské nebo parlamentní volbě a jejich autoritářské ambice budou omezeny nutností spolupracovat s vítězi.
Podle špatného scénáře Erdogan a AKP vyhrajou v obou volbách a nic jim nebude stát v cestě uchopit v Turecku absolutní moc prakticky bez jakékoliv či jen minimální kontroly zvnějšku. V tom ošklivém scénáři Erdogan či opozice odmítnou uznat výsledky voleb, což pravděpodobně způsobí masové protesty, paralyzuje zemi a přinese vojenský zátah, posvěcený nouzovým stavem, ve kterém se země už takto nachází.
Podle Kadercana je nejpravděpodobnějším scénářem ten „špatný“, přičemž ošklivý je hned za ním. Naopak dobrý je „dobrým“ jen zdánlivě v kontextu dalších horších scénářů. I kdyby se stal, není vůbec jasné, zda opozice se – jak se tomu stalo už mockrát a co motivovalo Turky se rozhodnout pro prezidentský systém v prvé řadě – nerozhádá a neselže jako pojistka demokracie, což by dalo Erdoganovi argumenty pro to, proč Turecko potřebuje vládu pevné ruky. Průběžné výsledky zatím dávají za pravdu, že nastane špatný scénář – AKP má okolo 46% hlasů.
New York Times upozorňují na nový volební zákon, kterým si vláda podle opozice snaží zajistit, že hlasy padnou správným směrem. Uznány mohou být nyní i ty lísky, které nemají oficiální vládní razítko, přičemž státní úředníci mají větší pravomoc rozhodovat, který hlasovací lístek akceptovat. Ačkoliv Erdogan se dušuje, že volby budou spravedlivé, pochybnosti vyvolává uniklá nahrávka, na které říká svým stranickým kolegům, aby zajistili, že AKP bude mít většinu ve volebních komisích.
Volby v atmosféře strachu
Obavy ze zmanipulování voleb a z „ošklivého scénáře“ nejsou zálěžitostí jen politických komentátorů a angažovaných politiků, ale rezonují i mezi „prostým“ tureckým lidem. Reporétka Idnes Kateřina Hlavická vyzpovídala třicetiletá učitelka matematiky Elif, podle které se za Erdoganovi vlády došlo k výraznému zhoršení stavu svobody v Turecku. Lidé se podle ní bojí o politice mluvit z obavy, aby nešli do vězení. Má za to, že se Erdogan pokusí zmanipulovat volby. „Udělal to už minule a všichni to víme, sama jsem byla ve volební komisi a jeho lidé jsou schopní čehokoliv,“ tvrdí. Mnohem větší strach má z „ošklivé“ varianty, tj. z toho, že se nespokojí s prohranými volbami a dá svým příznivcům zbraně.
Že skutečně Turci mají z voleb strach, dokládá i Hlavická, které se oslovený Turek svěřil s tím, že bude volit uvezněného kandidáta prokurdské Lidové demokratické strany (HDP) Selahattina Demirtaşe. „Buďte ve své práci opatrná“, měl jí říci se strachem v očích. Nicméně, Hlavická upozorňuje na to, že někteří Kurdové budou volit Erdogana, protože jim podle nich umožnil svobodně se vyjadřovat kurdsky a prezentovat kurdskou kulturu.
Související
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo
Turecko , Volby 2018 , Recep Tayyip Erdogan , Strana sparvedlnosti a rozvoje (AKP Turecko)
Aktuálně se děje
před 27 minutami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 56 minutami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 2 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 3 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 3 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 4 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 4 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 4 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 5 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 5 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 5 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 5 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 6 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 6 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 6 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 7 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 8 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 8 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 9 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák