Írán žene USA před Mezinárodní soudní dvůr, prý porušily smlouvu z roku 1955

Teherán/Haag - Írán podal u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) žalobu na Spojené státy. Znovuzavádění sankcí v souvislosti s odstoupením USA od mezinárodní jaderné dohody je podle Teheránu v rozporu s bilaterální dohodou z roku 1955.

"Írán včera (v pondělí) věc proti Spojeným státům představil Mezinárodnímu soudnímu dvoru," uvedl soud v Haagu v prohlášení s tím, že se Írán takto postavil proti rozhodnutí Donalda Trumpa z 8. května odstoupit od mezinárodní jaderné dohody s Íránem a obnovit proti islámské republice sankční opatření.

Podle íránského ministerstva zahraničí Spojené státy svým rozhodnutím porušily mezinárodní závazky, zejména ve vztahu k íránsko-americké smlouvě o přátelství z roku 1955. Dokument byl při sporech mezi Teheránem a Washingtonem citován již v minulosti. USA a Írán nicméně od roku 1980 neudržují diplomatické vztahy.

ICJ je orgánem OSN, jehož úlohou je řešit spory mezi státy. Írán po soudu žádá, aby USA nařídil alespoň dočasně sankce zrušit. Dalším krokem by podle Reuters mělo být jednání, při kterém se USA zřejmě postaví proti íránské žádosti a budou argumentovat tím, že věc nespadá pod jurisdikci Mezinárodního soudního dvora. Soud zatím datum, kdy učiní další kroky, nestanovil.

Spojené státy odmítly žádost EU, aby evropským společnostem udělily výjimku ze sankcí vůči Íránu. Evropská komise přijala 6. června normu, která by měla evropským firmám pomoci vyrovnat se s důsledky protiíránských sankcí. Norma umožní EU neuznávat a nevykonávat rozsudky amerických soudů související se sankcemi a nerespektovat požadavky vyplývající ze sankcí, včetně dožádání ze strany amerických soudů. Evropským firmám dává rovněž právo žádat o odškodnění za sankce.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán USA (Spojené státy americké) Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICJ) Donald Trump sankce

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy