Jako rakovina: Co způsobuje, že je al-Káida i po 17 letech stále silná a aktivní?

Před více, než 17 lety 11. září 2001 provedla al-Káida jeden z největších teroristických útoků v historii lidstva, který změnil svět, jak jej známe. Tragédie se pak následně stala také důvodem americké invaze do Afghánistánu. Boj s terorismem však navzdory 17leté práci nepřinesl očekávané ovoce. Informoval o tom server Theconversation.com.

Ihned po oné nešťastné události zareagovaly Spojené státy za všestranné mezinárodní podpory, včetně Ruska, vojenským útokem na Tálibán, který poskytoval zázemí teroristům z al-Káidy. Rok následující bezprostředně po útocích 11. září 2001 se podařilo zlikvidovat celou třetinu vedení al-Káidy, která díky ztrátám svých afghánských buněk přišla o většinu své dosud dobře propracované struktury.

Její přeživší se momentálně nachází na útěku, případně žijí v anonymitě. Ačkoliv to trvalo celých 10 let, podařilo se nakonec Spojeným státům dopadnout vůdce Al-Káidy Usáma bin Ládina. Od roku 2014 se však Al-Káida znovu ozvala. Tentokrát v Iráku, pod názvem Islámský stát. Jinými slovy al-Káida přežila celých 17 let od 11. září 2001. Jak je něco takového vůbec možné? 

Pouta, která svazují

Jestli se al-Káida ukázala, jako něčeho schopná, tak to rozhodně v oblasti udržování svých základen, a to i navzdory mezinárodnímu tlaku a činnosti zpravodajských služeb. Ani odborná veřejnost nedokáže spolehlivě vysvětlit, v čem přesně tkví schopnost organizací, jakými jsou al-Káida a Islámský stát tak spolehlivě spolupracovat. Porozumět mentalitě teroristů je obtížné. Kdo z nás je schopný myslet, jako oni? Boj proti nim je přibližně stejně efektivní jako léčba rakoviny. Můžete zničit všechny rakovinotvorné buňky a stejně se za pár let znovu objeví. I když dokázaly Spojené státy islámským radikálům udělat nejednu vrásku na čele, lze spolehlivě konstatovat, že boj s nimi selhal.  

Na úvod je třeba říci, že to byli právě někteří američtí spojenci na Blízkém východě, kdo uvolnil al-Káidě cestu po 11. září. Nejednalo se o podporu jejich politických představitelů, nýbrž jejich vlastních radikálů. Afghánský Tálibán jí hájil a odmítal vydat Usáma bin Ládina do Spojených států, což se pak následně stalo důvodem pro americkou operaci v Afghánistánu. Bezprostředně po ní se al-Kádia obrátila na své pákistánské rekruty, kteří ukryli své afghánské příslušníky, a kteří se pak postavili proti pákistánskou vládu za její podporu Spojeným státům. Tálibán totiž neoperuje pouze na afghánském, nýbrž i na pákistánském území. 

Čili tím, co způsobilo přežití al-Káidy a jejího pokračování v terorismu, byla dobrá spolupráce napříč všemi místními organizacemi na Blízkém východě. Důkazem triumfu nad Spojenými státy se stal například bombový útok na noční klub, na indonéském ostrově Bali, který si vyžádal více, než 200 lidských životů. Naplánován byl provokativně na 1. výročí 11. září 2001. Jeho cílem bylo ponížit Spojené státy v jejich boji s terorismem.

První a notoricky známou novou buňkou al-Káidy byla její irácká pobočka, založená v roce 2004 jordánským džihádistou Abu Musabem al-Zargawim. Díky své pozici, kterou si získal díky svému angažmá při povstání v Iráku, dokázal v roce 2006 vytvořit přímo unikátní teroristickou buňku v oblasti Mašreku, kde se nachází Libanon, Sýrie, Irák a Jordánsko.

Po roce 2009 rozšířila al-Káida své pole působnosti i na Arabský poloostrov, konkrétně na Saúdskou Arábii a Jemen. Vzhledem k tomu, že během docela krátké doby vznikla celá síť teroristických buněk na Blízkém východě, ztratily Spojené státy svou schopnost jim čelit. Jak už zde byla uvedená ta paralela s rakovinou. Nejednalo se už o problém jedné země, nýbrž celého světového regionu.

V čem se ještě al-Káida stihla do roku 2010 změnit?

Al-Káida kromě rozšiřování sítě svých teroristických buněk začala vytvářet aliance i s jinými organizacemi podobného typu. Jednou z nich je Aš-Šabáb v Somálsku. Aby se tomu však nedostalo mezinárodní pozornosti, požádala Aš-Šabáb, aby vystupovala pod krycím jménem. Usáma bin Ládin viděl v tomhle anonymním spojenectví dobrou taktiku, jak čelit protiteroritickému odboji, včetně možné ztráty finanční podpory na Arabském poloostrově. Patrně zaznamenal, že do boje s teroristy se začíná zapojovat, čím dál víc muslimských zemí.

Související

Trosky věží World Trade Center po útocích z 11. září 2001. Komentář

Jak útoky z 11. září změnily chod dějin?

Útoky z 11. září 2001 změnily svět. Vedly k otevřené válce proti terorismu a invazím do Afghánistánu a Iráku, což mimo jiné posílilo radikalizaci islamistických uskupení. Díky pádu režimu Saddáma Husajna vzniklo vakuum, které nakonec ochotně vyplnil Islámský stát.

Více souvisejících

11. září 2001 Teroristické útoky v Iráku Usáma bin Ládin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy