Jaderná válka v arabském světě? Politolog naznačil děsivý scénář

NÁZOR - Americko-íránské vztahy jsou stále napjatější, konstatuje Tyler Headley v komentáři pro server National Interest. Politolog působící jako výzkumník na New York University připomíná, že 3. října Trumpova administrativa odstoupila do třiašedesát let staré smlouvě o přátelství s Íránem poté, co Mezinárodní soudní dvůr rozhodl, že nedávné americké protiíránské sankce tuto dohodu porušily.

Eskalace přináší riziko

Krok přišel po nedávné slovní přestřelce na Valném shromáždění OSN, kde íránský prezident Hasan Rúhání obvinil amerického prezidenta Donalda Trumpa, že jeho světonázor "Amerika na prvním místě" vykazuje "nacistické sklony", poukazuje odborník. Dodává, že v obavách ze stále vyhrocenější americko-íránské rétoriky sepsala skupina bývalých politiků napříč spektrem, příslušníků tajných služeb a armádních důstojníků prohlášení žádající vyváženější postup vůči Teheránu, který by kombinoval nátlak s diplomacií.

"Nedávný nárůst diplomatického intrikaření mezi Spojenými státy a Íránem může překvapivě zmírnit jisté problémy v Perském zálivu, kde navzdory dohodě o jaderném programu Írán nadále uplatňuje regionální vliv a vede zástupné války v Sýrii, Iráku a Jemenu," soudí expert. Doplňuje, že zhoršující se vztahy mezi Washingtonem a Teheránem mohou signalizovat posílení vojenské a ekonomické americké podpory Radě pro spolupráci arabských států v Zálivu, posílit obranyschopnost regionu a podstatně zvýšit cenu, kterou Írán platí za své tamní vojenské akce.

Eskalace napětí ovšem přináší i větší riziko války, která by - s ohledem na jadernými zbraněmi disponující Írán - znamenala pro region existenční hrozbu, zdůrazňuje Headley. Konstatuje, že v takovém případě by se  obrana proti útočícím raketám, konvenčním i jaderným, stala hlavní prioritou pro státy v Perském zálivu.

Existuje historický precedent, aby USA poskytly zemím Perského zálivu protiraketovou obranu, uvádí politolog. Připomíná, že poté, co Saddám Husajn v roce 1990 napadl Kuvajt, Spojené státy rozmístily v Izraeli a Saúdské Arábii střely Patriot a během operace Irácká svoboda v roce 2003 byly v Kuvajtu, Bahrajnu, Kataru a Jordánsku dislokovány systémy PAC-2 a PAC-3, přičemž je podpořil i námořní sledovací systém Aegis.

Během 15 let, které uplynuly od začátku operace Irácká svoboda, došlo k rozmístění dalších protiraketových systémů v regionu, podotýká akademik. Dodává, že Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Kuvajt a Katar si nakoupily velké množství střel Patriot a další rozmístily samotné Spojené státy na území tří posledních jmenovaných zemí a také v Jordánsku.

Mocný THAAD

Nejde pouze o systém Patriot, zdůrazňuje Headley. Vysvětluje, že tváří v tvář íránskému jadernému programu se Spojené arabské emiráty staly v roce 2011 první cizí zemí, která získala americký systém THAAD a tento miliardový kontrakt pasoval Emiráty do pozice státu, který disponuje technologicky nejpokročilejší protiraketovou obranu na Blízkém východě.

Systém byl rozmístěn v roce 2016 a Spojeným arabským emirátům umožňuje ničit rakety krátkého a středního doletu, uvádí politolog. Odkazuje na zprávu  Defense Security Cooperation Agency, podle níž zakázka zahrnuje 48 raket a 9 odpalovacích zařízení, testovací komponenty, nástroje pro údržbu a podporu, včetně výcvikových zařízení a týmu instruktorů.

"Pokud bude Írán pokračovat ve své jaderném programu a živit strach z potenciální války, země Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu budou zřejmě pokračovat v rozšiřování protiraketových systémů," očekává Headley. Za další možný vývoj označuje vytvoření velmi diskutovaného protiraketového štítu zemí Rady, který by ovšem vyžadoval nejen nákup techniky z USA, ale také uzavření regionálních multilaterálních vojenských dohod.

V takovém případě by jednotlivé státy musely opustit vzájemnou rivalitu a vlastní vojenské politiky ve prospěch spolupráce, přičemž právě rostoucí hrozba íránských raket může být patřičným katalyzátorem, domnívá se expert. Podotýká, že Saúdská Arábie dle svých tvrzení sestřelila více než stovku z Jemenu vypálených raket, které tamním húsiským povstalcům podle USA primárně dodávají Írán a Hizballáh.

V případě, že by se ukázalo, že Írán restartoval svůj jaderný program, bude mít Rada pro spolupráci arabských států v Zálivu společný zájem na posílení protiraketové obrany, míní politolog. Dodává, že další americká podpora společné protiraketové obraně uvedených zemí není výhodná pouze z pohledu politiky USA vůči Íránu, ale také z pohledu ochrany amerických vojáků, občanů a spojenců v regionu.

Související

Izraelská armáda

Izrael zvažuje útok proti Íránu. Netanyahu hledá podporu u Trumpa

Izraelský ministr zahraničí Gideon Sa'ar varoval, že pokud se nepodaří diplomatickou cestou zastavit íránský jaderný program, bude nutné přistoupit k vojenské akci. V rozhovoru pro Politico v Bruselu uvedl, že Teherán má již dostatek obohaceného uranu na výrobu několika jaderných bomb a aktivně hledá způsoby, jak ho přeměnit na zbraně.

Více souvisejících

Írán Saúdská Arábie protiraketový štít THAAD USA (Spojené státy americké) rakety Patriot

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

včera

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy