Do tábora Rukbán dorazila pomoc OSN, uprchlíci v něm živořili téměř rok

Do syrského uprchlického tábora Rukbán, který leží u jordánských hranic, dorazila dnes první humanitární pomoc OSN po téměř roce. Informovala o tom agentura DPA. V táboře žije v poušti ve stanech na 50.000 lidí, většinou ženy a děti. Do tábora dnes přijel konvoj 78 nákladních aut, které kromě potravin dovezly léky, hygienické zboží a také očkovací vakcíny pro asi 10.000 dětí.

Pomoc zorganizoval společně Červený půlměsíc a OSN. Konvoj byl očekáván minulý týden, ale cesta musela být z bezpečnostních důvodů odložena.

Naposledy se do tohoto tábora podařilo dostat humanitární pomoc letos v lednu. Od té doby se obyvatelé areálu, který leží nedaleko americké vojenské základny Tanf, museli spolehnout na omezené komerční dodávky zboží. V září syrská armáda po neúspěšných jednáních s povstalci v oblasti údajně zablokovala silnice k táboru a zásoby tam pak začaly docházet.

Minulý měsíc napsali obyvatelé tábora dopis OSN a jordánské vládě, v němž žádali o pomoc. Jen za poslední měsíc zemřelo v Rukbánu na podvýživu či nedostatek zdravotní péče deset lidí.

"Tato tolik potřebná humanitární pomoc je důležitý úspěch, ale je třeba hledat dlouhodobé řešení pro tisíce civilistů, kteří v Rukbánu žijí," komentoval příjezd konvoje humanitární koordinátor OSN v Sýrii Alí Zatárí.

Tábor začal vznikat koncem roku 2015, když se tam začali hromadit syrští uprchlíci poté, co Ammán rozhodl zpřísnit bezpečnostní opatření na hranici kvůli útokům radikálů z teroristické organizace Islámský stát (IS). V červnu 2016 Jordánsko hranici v místě zcela uzavřelo.

Od začátku občanské války v Sýrii v roce 2011 Jordánsko přijalo statisíce syrských uprchlíků, podle posledních údajů jich tam je registrováno na 670.000.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie uprchlické tábory humanitární pomoc

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy