Rijád pomůže agentuře OSN pro palestinské uprchlíky, do potíží se dostala kvůli Trumpovi

Saúdská Arábie pomůže úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) a poskytne mu 50 milionů dolarů (miliardu korun). V Rijádu to dnes řekl šéf střediska pro humanitární pomoc krále Salmána Abdalláh Rabía. UNRWA čelila vysokému deficitu kvůli výpadku americké finanční pomoci. Rijád stejně jako Spojené arabské emiráty, Kuvajt a Katar úřadu přislíbily v minulosti po 50 milionech dolarů na vyrovnání rozpočtu agentury.

Spojené státy v srpnu oznámily, že zastavují svou pomoc agentuře, jejíž program je podle nich "nenapravitelně chybný". Roční rozpočet UNRWA činí zhruba 1,1 miliardy dolarů, z nichž asi třetinu hradily USA.

Na tiskové konferenci byl dnes spolu s Rabíou generální komisař UNRWA Pierre Krähenbühl. O ochotě zemí z oblasti Perského zálivu vypomoci agentuře hovořil nedávno. Řekl tehdy, že díky této pomoci a také příspěvkům Evropské unie se podařilo deficit agentury zásadně snížit. V lednu podle něj agentura čelila deficitu 446 milionů dolarů a po zastavení americké pomoci se situace ještě zhoršila. "Díky pomoci, již se podařilo zmobilizovat, jsme deficit snížili na 21 milionů dolarů. Je to velmi povzbudivé," řekl Krähenbühl.

“I support Palestine refugees because I am a firm believer in the power of people to build a brighter tomorrow.”Thank you Rihab Sandouka! Join her and support #Palestine #refugeeshttps://t.co/8QOvQ7z1zP #WomenWhoGive #ForPalestineRefugees pic.twitter.com/yDpzAaKRnY

— UNRWA (@UNRWA) 25. listopadu 2018

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa agenturu OSN kritizuje za její práci i za to, jakým způsobem počítá palestinské uprchlíky. Podle USA stejně jako podle Izraele se úřad OSN podílí svou prací na konzervaci problému palestinských uprchlíků, protože trvalá pomoc zvenčí je nenutí adaptovat se a sžít se s prostředím, v němž žijí.

Mnoho potomků někdejších 700.000 Palestinců, kteří uprchli ze svých domovů po vzniku Izraele, žije v Libanonu, Jordánsku a Sýrii. Krähenbühl upozornil, že jeho úřad existuje 70 let proto, že se neřeší příčina konfliktu. "Komunita uprchlíků je stále zde a čeká na politické vyřešení své situace," řekl. Situace uprchlíků se měla řešit při izraelsko-palestinských mírových rozhovorech, jež jsou ale od roku 2014 přerušeny. Izrael ani USA nesouhlasí s tím, aby uprchlický status přecházel z rodičů na děti.

Související

Mekka, Saúdská Arábie

FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie

Jeden z největších sportovních svátků, tedy fotbalové mistrovství světa, se v příštích letech rozprostře do šesti zemí a taktéž zase zavítá do Arábie. On-line kongres Mezinárodní fotbalové federace FIFA během minulého týdne rozhodl, že světový šampionát v roce 2030 se nebude konat jen ve Španělsku, Portugalsku a Maroku, ale vzhledem ke stoletému výročí fotbalového MS i v Uruguayi, Argentině a Paraguayi. O čtyři roky později se pak šampionát představí opět v Arábii. Poté, co se předloni konal v Kataru, se v roce 2034 bude konat v Saúdské Arábii.

Více souvisejících

Saúdská Arábie Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) palestina uprchlíci USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 59 minutami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

Tragédie v Gaze: Třídenní holčička zemřela na podchlazení, další lidé umírají při náletech

Třídenní holčička Sila zemřela v Gaze na podchlazení a nejméně deset dalších lidí bylo zabito při náletech, zatímco se Izrael s Hamásem se vzájemně obviňují z komplikování jednání o příměří, které by mohlo ukončit již čtrnáctiměsíční válku. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy