Netradiční boj. Syrskou vesnici tvoří jen ženy, pro ránu nejdou daleko

Jinwar-Na světě snad neexistuje místo, kde by člověk méně čekal feministickou enklávu, než ve válkou rozervané Sýrii. Vesnice Jinwar je právě takovým místem, kde ženy se nemusejí obávat „omezení represivních mocenských struktur patriarchátu a kapitalismu".

Jinwar se nachází na severu Sýrie, jen několik hodin autem od bývalého hlavního města kruté teroristické skupiny IS. Ještě blížeji je město Sindžár, kde se IS dopustil obrovského masakru Kurdů. Celá oblast byla pod jeho hrůzovládou, přesto zde vznikla před dvěma enkláva pro ty ženy, které najít útočiště před mužskou tyranií.

Podle zakladatelek projektu se v podstatě jedná o pokračování „ženské revoluce“, kdy kurdské ženy opustily své tradiční role a odešly bojovat do války s IS. Jinwar se stal útočištěm pro všechny ženy, které se cítí nesvobodně v konzervativní kurdské společnosti a které odmítají jejich tradiční role.

Mnohé z žen v Jinwaru jsou vdovy a svobodné matky. Jednou z nich je např. Amira Muhammad, jejíž manžel zemřel v bojích s IS. Amira, matka pěti dětí, neměla žádný příjem a musela se spoléhat na své rodiče. V Jinwaru si pochvaluje jeho soběstačnost a to, že poskytuje vzdělávací kurzy pro děti, uvádí britský list The Independent.

Jinwar nepropaguje pouze zmocnění žen, ale taktéž komunální a ekologický styl života jako alternativu k modernímu typu života. Amira upozorňuje na to, že každá žena se stará o svoji vlastní malou zemědělskou půdu. Výnosy z prodané sklizně používají na podporu svých výdajů a k obživě dětí.

„Bez žen není žádná svoboda," je napsána na zdech Jinwaru a místní ženy s tím souhlasí na 100%. „ Dokud se ženy nevzdělají a neposílí, nebude zde svoboda,“ je přesvědčena vdova Gavaria.

Ne všechny ženy jsou vdovy v středních letech. Do vesnice přichází i mladé dívky, přitahované jeho revolučním duchem. 17letá Nisreen přiznává, že život ve vesnici bývá někdy poměrně nudný, ale stále je to soběstačný „život svobodných žen.“

Architekta a aktivistka Sarah Glynnová navštívila Jinwar s obavami, zda-li děti v takto chráněném území budou schopné poté v dospělosti vejít do širšího světa. Podle jejích zkušeností však je Jinwar v úzkém kontaktu s okolními vesnicemi a navštěvují jej i muži. Pro ty jsou plánovány vzdělávací kurzy neboť podle zakladatelek projektu jen tak lze porazit patriarchát. Nicméně, Glynnová podotýká, že otázka, co se stane s vesnicí, až chlapci vyrostou v muže a dívky si najdou své manžele, zůstává.

Kurdský alternativní projekt

Nezávislý německý magazín zenith zaměřený na Blízký východ poukazuje na skutečnost, že revoluční myšlenky nejsou záležitostí pouze Jinwaru, ale týkají se celého kurdského regionu Rojava. Kurdové zde založili autonomní Demokratickou federaci severní Sýrie, jejímž cílem je uvést v život ideje tzv. demokratického konfederalismu představené levicovým filozofem Abdullahem Öcalanem, zakladatelem Kurdské strany pracujících (PTT), považovaný Tureckem, USA a EU za teroristickou organizaci. 

Öcalan, momentálně vězněný v Turecku, odmítl myšlenku národního státu a navrhl alternativní model vlády v podobě přímé demokracie a lokální participace jedinců na správě věcí veřejných. Kurdové v severní Sýrii se pokouší jeho ideje uvést v život. Každé město má občanskou radu, která se stará o správu vod, bezpečnosti, škol, životního prostředí a rovnost pohlaví. Federace se aktivně pokouší o zrovnoprávnění žen i prosazování ekologického programu.

Je však otázka, jak tento levicový projekt dokáže obstát proti řadě nepřátel, které má. Kurdové dokázali i prostřednictvím svých ženských jednotek obstát proti IS, nyní se však budou muset vypořádat se silnějším nepřítelem – Tureckem. A stále tu zůstává otázka angažmá režimu Bašára al-Asada, u něhož se nedá čekat, že by si přál nechat si syrské území v rukách takto silného protivníka.

Představitelé Federace tvrdí, že jejich zájmem není sesazení Asada. Syrskými rebelskými skupinami pohrdají s tím, že se jedná o fanatiky financované Tureckem. Ačkoliv nemají Asada v oblibě, jsou s ním ochotni jednat. Režim na rozhovory přistoupil a ačkoliv kurdští představitelé nad nimi vyjadřují jistou frustraci z toho, že nikam nevedou, zatím alespoň zajišťují klid zbraní. Ten však může kdykoliv skončit.  

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.
Sýrie, ilustrační foto Komentář

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Více souvisejících

Sýrie Kurdové PKK (Strana kurdských pracujících)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy