Netradiční boj. Syrskou vesnici tvoří jen ženy, pro ránu nejdou daleko

Jinwar-Na světě snad neexistuje místo, kde by člověk méně čekal feministickou enklávu, než ve válkou rozervané Sýrii. Vesnice Jinwar je právě takovým místem, kde ženy se nemusejí obávat „omezení represivních mocenských struktur patriarchátu a kapitalismu".

Jinwar se nachází na severu Sýrie, jen několik hodin autem od bývalého hlavního města kruté teroristické skupiny IS. Ještě blížeji je město Sindžár, kde se IS dopustil obrovského masakru Kurdů. Celá oblast byla pod jeho hrůzovládou, přesto zde vznikla před dvěma enkláva pro ty ženy, které najít útočiště před mužskou tyranií.

Podle zakladatelek projektu se v podstatě jedná o pokračování „ženské revoluce“, kdy kurdské ženy opustily své tradiční role a odešly bojovat do války s IS. Jinwar se stal útočištěm pro všechny ženy, které se cítí nesvobodně v konzervativní kurdské společnosti a které odmítají jejich tradiční role.

Mnohé z žen v Jinwaru jsou vdovy a svobodné matky. Jednou z nich je např. Amira Muhammad, jejíž manžel zemřel v bojích s IS. Amira, matka pěti dětí, neměla žádný příjem a musela se spoléhat na své rodiče. V Jinwaru si pochvaluje jeho soběstačnost a to, že poskytuje vzdělávací kurzy pro děti, uvádí britský list The Independent.

Jinwar nepropaguje pouze zmocnění žen, ale taktéž komunální a ekologický styl života jako alternativu k modernímu typu života. Amira upozorňuje na to, že každá žena se stará o svoji vlastní malou zemědělskou půdu. Výnosy z prodané sklizně používají na podporu svých výdajů a k obživě dětí.

„Bez žen není žádná svoboda," je napsána na zdech Jinwaru a místní ženy s tím souhlasí na 100%. „ Dokud se ženy nevzdělají a neposílí, nebude zde svoboda,“ je přesvědčena vdova Gavaria.

Ne všechny ženy jsou vdovy v středních letech. Do vesnice přichází i mladé dívky, přitahované jeho revolučním duchem. 17letá Nisreen přiznává, že život ve vesnici bývá někdy poměrně nudný, ale stále je to soběstačný „život svobodných žen.“

Architekta a aktivistka Sarah Glynnová navštívila Jinwar s obavami, zda-li děti v takto chráněném území budou schopné poté v dospělosti vejít do širšího světa. Podle jejích zkušeností však je Jinwar v úzkém kontaktu s okolními vesnicemi a navštěvují jej i muži. Pro ty jsou plánovány vzdělávací kurzy neboť podle zakladatelek projektu jen tak lze porazit patriarchát. Nicméně, Glynnová podotýká, že otázka, co se stane s vesnicí, až chlapci vyrostou v muže a dívky si najdou své manžele, zůstává.

Kurdský alternativní projekt

Nezávislý německý magazín zenith zaměřený na Blízký východ poukazuje na skutečnost, že revoluční myšlenky nejsou záležitostí pouze Jinwaru, ale týkají se celého kurdského regionu Rojava. Kurdové zde založili autonomní Demokratickou federaci severní Sýrie, jejímž cílem je uvést v život ideje tzv. demokratického konfederalismu představené levicovým filozofem Abdullahem Öcalanem, zakladatelem Kurdské strany pracujících (PTT), považovaný Tureckem, USA a EU za teroristickou organizaci. 

Öcalan, momentálně vězněný v Turecku, odmítl myšlenku národního státu a navrhl alternativní model vlády v podobě přímé demokracie a lokální participace jedinců na správě věcí veřejných. Kurdové v severní Sýrii se pokouší jeho ideje uvést v život. Každé město má občanskou radu, která se stará o správu vod, bezpečnosti, škol, životního prostředí a rovnost pohlaví. Federace se aktivně pokouší o zrovnoprávnění žen i prosazování ekologického programu.

Je však otázka, jak tento levicový projekt dokáže obstát proti řadě nepřátel, které má. Kurdové dokázali i prostřednictvím svých ženských jednotek obstát proti IS, nyní se však budou muset vypořádat se silnějším nepřítelem – Tureckem. A stále tu zůstává otázka angažmá režimu Bašára al-Asada, u něhož se nedá čekat, že by si přál nechat si syrské území v rukách takto silného protivníka.

Představitelé Federace tvrdí, že jejich zájmem není sesazení Asada. Syrskými rebelskými skupinami pohrdají s tím, že se jedná o fanatiky financované Tureckem. Ačkoliv nemají Asada v oblibě, jsou s ním ochotni jednat. Režim na rozhovory přistoupil a ačkoliv kurdští představitelé nad nimi vyjadřují jistou frustraci z toho, že nikam nevedou, zatím alespoň zajišťují klid zbraní. Ten však může kdykoliv skončit.  

Související

Suchoj Su-34 sloužící v ruské armádě, ilustrační fotografie

Izrael a Rusko zatočili v Sýrii. USA provedly nálet v Jemenu

Ve čtvrtek provedl Izrael letecké útoky na syrské přístavní město Latakia, jak informovala syrská státní média. Výsledkem těchto útoků bylo několik požárů, přičemž podle Syrského pozorovacího centra pro lidská práva (SOHR) byly útoky zaměřeny na sklady zbraní v Latakii. 

Více souvisejících

Sýrie Kurdové PKK (Strana kurdských pracujících)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 10 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy