Jinwar-Na světě snad neexistuje místo, kde by člověk méně čekal feministickou enklávu, než ve válkou rozervané Sýrii. Vesnice Jinwar je právě takovým místem, kde ženy se nemusejí obávat „omezení represivních mocenských struktur patriarchátu a kapitalismu".
Jinwar se nachází na severu Sýrie, jen několik hodin autem od bývalého hlavního města kruté teroristické skupiny IS. Ještě blížeji je město Sindžár, kde se IS dopustil obrovského masakru Kurdů. Celá oblast byla pod jeho hrůzovládou, přesto zde vznikla před dvěma enkláva pro ty ženy, které najít útočiště před mužskou tyranií.
Podle zakladatelek projektu se v podstatě jedná o pokračování „ženské revoluce“, kdy kurdské ženy opustily své tradiční role a odešly bojovat do války s IS. Jinwar se stal útočištěm pro všechny ženy, které se cítí nesvobodně v konzervativní kurdské společnosti a které odmítají jejich tradiční role.
Mnohé z žen v Jinwaru jsou vdovy a svobodné matky. Jednou z nich je např. Amira Muhammad, jejíž manžel zemřel v bojích s IS. Amira, matka pěti dětí, neměla žádný příjem a musela se spoléhat na své rodiče. V Jinwaru si pochvaluje jeho soběstačnost a to, že poskytuje vzdělávací kurzy pro děti, uvádí britský list The Independent.
Jinwar nepropaguje pouze zmocnění žen, ale taktéž komunální a ekologický styl života jako alternativu k modernímu typu života. Amira upozorňuje na to, že každá žena se stará o svoji vlastní malou zemědělskou půdu. Výnosy z prodané sklizně používají na podporu svých výdajů a k obživě dětí.
„Bez žen není žádná svoboda," je napsána na zdech Jinwaru a místní ženy s tím souhlasí na 100%. „ Dokud se ženy nevzdělají a neposílí, nebude zde svoboda,“ je přesvědčena vdova Gavaria.
Ne všechny ženy jsou vdovy v středních letech. Do vesnice přichází i mladé dívky, přitahované jeho revolučním duchem. 17letá Nisreen přiznává, že život ve vesnici bývá někdy poměrně nudný, ale stále je to soběstačný „život svobodných žen.“
Architekta a aktivistka Sarah Glynnová navštívila Jinwar s obavami, zda-li děti v takto chráněném území budou schopné poté v dospělosti vejít do širšího světa. Podle jejích zkušeností však je Jinwar v úzkém kontaktu s okolními vesnicemi a navštěvují jej i muži. Pro ty jsou plánovány vzdělávací kurzy neboť podle zakladatelek projektu jen tak lze porazit patriarchát. Nicméně, Glynnová podotýká, že otázka, co se stane s vesnicí, až chlapci vyrostou v muže a dívky si najdou své manžele, zůstává.
Kurdský alternativní projekt
Nezávislý německý magazín zenith zaměřený na Blízký východ poukazuje na skutečnost, že revoluční myšlenky nejsou záležitostí pouze Jinwaru, ale týkají se celého kurdského regionu Rojava. Kurdové zde založili autonomní Demokratickou federaci severní Sýrie, jejímž cílem je uvést v život ideje tzv. demokratického konfederalismu představené levicovým filozofem Abdullahem Öcalanem, zakladatelem Kurdské strany pracujících (PTT), považovaný Tureckem, USA a EU za teroristickou organizaci.
Öcalan, momentálně vězněný v Turecku, odmítl myšlenku národního státu a navrhl alternativní model vlády v podobě přímé demokracie a lokální participace jedinců na správě věcí veřejných. Kurdové v severní Sýrii se pokouší jeho ideje uvést v život. Každé město má občanskou radu, která se stará o správu vod, bezpečnosti, škol, životního prostředí a rovnost pohlaví. Federace se aktivně pokouší o zrovnoprávnění žen i prosazování ekologického programu.
Je však otázka, jak tento levicový projekt dokáže obstát proti řadě nepřátel, které má. Kurdové dokázali i prostřednictvím svých ženských jednotek obstát proti IS, nyní se však budou muset vypořádat se silnějším nepřítelem – Tureckem. A stále tu zůstává otázka angažmá režimu Bašára al-Asada, u něhož se nedá čekat, že by si přál nechat si syrské území v rukách takto silného protivníka.
Představitelé Federace tvrdí, že jejich zájmem není sesazení Asada. Syrskými rebelskými skupinami pohrdají s tím, že se jedná o fanatiky financované Tureckem. Ačkoliv nemají Asada v oblibě, jsou s ním ochotni jednat. Režim na rozhovory přistoupil a ačkoliv kurdští představitelé nad nimi vyjadřují jistou frustraci z toho, že nikam nevedou, zatím alespoň zajišťují klid zbraní. Ten však může kdykoliv skončit.
Související
Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik
Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů
Sýrie , Kurdové , PKK (Strana kurdských pracujících)
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 1 hodinou
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 3 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 4 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 5 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 6 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 11 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 13 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek