Proslulá tradice Bacha posh: Život dívek v Afghánistánu je velmi krutý

Afghánistán, který má nechvalnou pověst jedné z nejhorších zemí pro život žen, je mimo jiné také proslulý tradicí tzv. "bacha poch", dívek, které jsou až do puberty vychovávané, jako by byly chlapci.

Při pohledu na šestiletou Mehran hrající ve škole, v Kábulu, fotbal by si každý mohl na první pohled myslet, že být v Afghánistánu něžného pohlaví nemusí nutně být takové zlo, jak se často uvádí. Ostatně by ani nebyl problém splést si jí s běžným s afgánským chlapcem, který si bezstarostně kope do míče, a který se na rozdíl od dívek vychovávaných v duchu ortodoxního islámu nestará o to, že nemá schované vlasy.  Jedná se o typickou představitelku bacha posh, což jsou dívky vychovávané, jako chlapci.

V Afghánistánu, který OSN vyhodnocuje, jako zemi s nejhoršími životními podmínkami pro druhé pohlaví, kdy věk dožití žen činí pouhých 44 let, není zklamání z narození dcery ničím výjimečným. Bacha posh pak představují skupinu dívek, které mají v konzervativní afghánské společnosti stejná privilegia, jako muži a chlapci. Mehranina matka při prvním setkání s redaktorkou britského deníku The Guardin Jenny Nordbergovou uvedla, že se o její rodině šíří různé "klepy".

Poté, co přivedla na svět čtyři dcery, učinila radikální rozhodnutí, a rozhodla se tu nejmladší ostříhat nakrátko a dát jí mužské jméno. Následně jí oblékla do kalhot a košile a nejbližšímu okolí představila jako syna. Svým způsobem je to stejné, jako v pohádkovém seriálu O ztracené lásce, kdy rodiče udělají z dívky chlapce Honzu. Zahraniční experti zpočátku existenci bacha posh zpochybňovali, protože se jim nechtělo uvěřit, že by v tradiční afghánské společnosti, založené na té nejpřísnější genderové segregaci, mohlo vůbec něco takového přicházet v úvahu.

Následně se ale ukázalo, že opak je pravdou. Vychovávat dcery jako syny je navíc dávnou tradicí z dob starověku, kdy do země ještě nedorazil islám. Vzhledem k tomu, že se ale nejedná o nic, s čím by se rodiny těchto falešných chlapců chlubily, je velmi obtížné dopátrat se k přesnému počtu bacha posh, protože platí takzvané nepsané pravidlo "don't ask, don't tell". Teprve až během pětiletého výzkumu se Nordbergové podařilo od afgánských žen a dívek zjistit, že skutečně mnohé z nich vyrůstaly, a byly vychovávány jako chlapci. 

Děti, o nichž by se dalo mluvit jako o zástupcích takzvaného třetího pohlaví, se objevují napříč všemi kulturami a etnickými skupinami. Afghánští učitelé, lékaři a ženy ve středním věku sami přiznávají, že se alespoň nějaké bacha posh vyskytují v téměř každé škole a rodině, protože ve většině částí země mají přístup ke vzdělání pouze chlapci. Právo na vzdělání dívkám a ženám značně omezil Tálibán, který v letech 1996-2001 ovládal většinu afghánského území.

Důvod, proč se afghánští rodiče často uchylují k tomu, že ze svých dcer dělají syny nespočívá v tom, že by jim chtěli zajistit svobodnější a bezstarostnější dětství. Je založen na čistém pragmatismu. Podobně, jako si i u nás v dřívějších dobách lidé pořizovali více dětí, aby pracovaly na polích, tak i v Afghánistánu vidí rodiče v dívkách vychovávaných jako chlapci náhradu za chybějícího mužského potomka v rodině.

Jedná se ale pouze o dočasný stav. S nástupem puberty jsou bacha posh postupně připravovány na přechod k tradiční ženské roli, jejíž neoddělitelnou součástí je i uzavření sňatku a založení rodiny. Opakem bacha posh jsou pak bacha bazi, což jsou zase chlapci v "dívčí" roli, kteří slouží, jako sexuální otroci pro muže, kteří nemají přístup k ženám. Taktéž nahrazují chybějící prvek. Zatímco bacha posh vychovávají rodiče, bacha bazi oběťmi únosu.

Související

Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  
Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Afghanistán islám třetí pohlaví transgender

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

před 7 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

před 8 hodinami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 8 hodinami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Aktualizováno před 12 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy