Afghánistán, který má nechvalnou pověst jedné z nejhorších zemí pro život žen, je mimo jiné také proslulý tradicí tzv. "bacha poch", dívek, které jsou až do puberty vychovávané, jako by byly chlapci.
Při pohledu na šestiletou Mehran hrající ve škole, v Kábulu, fotbal by si každý mohl na první pohled myslet, že být v Afghánistánu něžného pohlaví nemusí nutně být takové zlo, jak se často uvádí. Ostatně by ani nebyl problém splést si jí s běžným s afgánským chlapcem, který si bezstarostně kope do míče, a který se na rozdíl od dívek vychovávaných v duchu ortodoxního islámu nestará o to, že nemá schované vlasy. Jedná se o typickou představitelku bacha posh, což jsou dívky vychovávané, jako chlapci.
V Afghánistánu, který OSN vyhodnocuje, jako zemi s nejhoršími životními podmínkami pro druhé pohlaví, kdy věk dožití žen činí pouhých 44 let, není zklamání z narození dcery ničím výjimečným. Bacha posh pak představují skupinu dívek, které mají v konzervativní afghánské společnosti stejná privilegia, jako muži a chlapci. Mehranina matka při prvním setkání s redaktorkou britského deníku The Guardin Jenny Nordbergovou uvedla, že se o její rodině šíří různé "klepy".
Poté, co přivedla na svět čtyři dcery, učinila radikální rozhodnutí, a rozhodla se tu nejmladší ostříhat nakrátko a dát jí mužské jméno. Následně jí oblékla do kalhot a košile a nejbližšímu okolí představila jako syna. Svým způsobem je to stejné, jako v pohádkovém seriálu O ztracené lásce, kdy rodiče udělají z dívky chlapce Honzu. Zahraniční experti zpočátku existenci bacha posh zpochybňovali, protože se jim nechtělo uvěřit, že by v tradiční afghánské společnosti, založené na té nejpřísnější genderové segregaci, mohlo vůbec něco takového přicházet v úvahu.
Následně se ale ukázalo, že opak je pravdou. Vychovávat dcery jako syny je navíc dávnou tradicí z dob starověku, kdy do země ještě nedorazil islám. Vzhledem k tomu, že se ale nejedná o nic, s čím by se rodiny těchto falešných chlapců chlubily, je velmi obtížné dopátrat se k přesnému počtu bacha posh, protože platí takzvané nepsané pravidlo "don't ask, don't tell". Teprve až během pětiletého výzkumu se Nordbergové podařilo od afgánských žen a dívek zjistit, že skutečně mnohé z nich vyrůstaly, a byly vychovávány jako chlapci.
Děti, o nichž by se dalo mluvit jako o zástupcích takzvaného třetího pohlaví, se objevují napříč všemi kulturami a etnickými skupinami. Afghánští učitelé, lékaři a ženy ve středním věku sami přiznávají, že se alespoň nějaké bacha posh vyskytují v téměř každé škole a rodině, protože ve většině částí země mají přístup ke vzdělání pouze chlapci. Právo na vzdělání dívkám a ženám značně omezil Tálibán, který v letech 1996-2001 ovládal většinu afghánského území.
Důvod, proč se afghánští rodiče často uchylují k tomu, že ze svých dcer dělají syny nespočívá v tom, že by jim chtěli zajistit svobodnější a bezstarostnější dětství. Je založen na čistém pragmatismu. Podobně, jako si i u nás v dřívějších dobách lidé pořizovali více dětí, aby pracovaly na polích, tak i v Afghánistánu vidí rodiče v dívkách vychovávaných jako chlapci náhradu za chybějícího mužského potomka v rodině.
Jedná se ale pouze o dočasný stav. S nástupem puberty jsou bacha posh postupně připravovány na přechod k tradiční ženské roli, jejíž neoddělitelnou součástí je i uzavření sňatku a založení rodiny. Opakem bacha posh jsou pak bacha bazi, což jsou zase chlapci v "dívčí" roli, kteří slouží, jako sexuální otroci pro muže, kteří nemají přístup k ženám. Taktéž nahrazují chybějící prvek. Zatímco bacha posh vychovávají rodiče, bacha bazi oběťmi únosu.
Související
Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy
Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo
Afghanistán , islám , třetí pohlaví , transgender
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
před 3 hodinami
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
před 5 hodinami
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
před 6 hodinami
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
před 6 hodinami
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
před 7 hodinami
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
před 8 hodinami
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
před 8 hodinami
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
před 9 hodinami
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
před 10 hodinami
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
před 11 hodinami
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
před 11 hodinami
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno před 12 hodinami
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
před 12 hodinami
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
před 13 hodinami
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
před 13 hodinami
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
před 13 hodinami
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
před 14 hodinami
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
před 14 hodinami
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
před 15 hodinami
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák