Afghánistán, který má nechvalnou pověst jedné z nejhorších zemí pro život žen, je mimo jiné také proslulý tradicí tzv. "bacha poch", dívek, které jsou až do puberty vychovávané, jako by byly chlapci.
Při pohledu na šestiletou Mehran hrající ve škole, v Kábulu, fotbal by si každý mohl na první pohled myslet, že být v Afghánistánu něžného pohlaví nemusí nutně být takové zlo, jak se často uvádí. Ostatně by ani nebyl problém splést si jí s běžným s afgánským chlapcem, který si bezstarostně kope do míče, a který se na rozdíl od dívek vychovávaných v duchu ortodoxního islámu nestará o to, že nemá schované vlasy. Jedná se o typickou představitelku bacha posh, což jsou dívky vychovávané, jako chlapci.
V Afghánistánu, který OSN vyhodnocuje, jako zemi s nejhoršími životními podmínkami pro druhé pohlaví, kdy věk dožití žen činí pouhých 44 let, není zklamání z narození dcery ničím výjimečným. Bacha posh pak představují skupinu dívek, které mají v konzervativní afghánské společnosti stejná privilegia, jako muži a chlapci. Mehranina matka při prvním setkání s redaktorkou britského deníku The Guardin Jenny Nordbergovou uvedla, že se o její rodině šíří různé "klepy".
Poté, co přivedla na svět čtyři dcery, učinila radikální rozhodnutí, a rozhodla se tu nejmladší ostříhat nakrátko a dát jí mužské jméno. Následně jí oblékla do kalhot a košile a nejbližšímu okolí představila jako syna. Svým způsobem je to stejné, jako v pohádkovém seriálu O ztracené lásce, kdy rodiče udělají z dívky chlapce Honzu. Zahraniční experti zpočátku existenci bacha posh zpochybňovali, protože se jim nechtělo uvěřit, že by v tradiční afghánské společnosti, založené na té nejpřísnější genderové segregaci, mohlo vůbec něco takového přicházet v úvahu.
Následně se ale ukázalo, že opak je pravdou. Vychovávat dcery jako syny je navíc dávnou tradicí z dob starověku, kdy do země ještě nedorazil islám. Vzhledem k tomu, že se ale nejedná o nic, s čím by se rodiny těchto falešných chlapců chlubily, je velmi obtížné dopátrat se k přesnému počtu bacha posh, protože platí takzvané nepsané pravidlo "don't ask, don't tell". Teprve až během pětiletého výzkumu se Nordbergové podařilo od afgánských žen a dívek zjistit, že skutečně mnohé z nich vyrůstaly, a byly vychovávány jako chlapci.
Děti, o nichž by se dalo mluvit jako o zástupcích takzvaného třetího pohlaví, se objevují napříč všemi kulturami a etnickými skupinami. Afghánští učitelé, lékaři a ženy ve středním věku sami přiznávají, že se alespoň nějaké bacha posh vyskytují v téměř každé škole a rodině, protože ve většině částí země mají přístup ke vzdělání pouze chlapci. Právo na vzdělání dívkám a ženám značně omezil Tálibán, který v letech 1996-2001 ovládal většinu afghánského území.
Důvod, proč se afghánští rodiče často uchylují k tomu, že ze svých dcer dělají syny nespočívá v tom, že by jim chtěli zajistit svobodnější a bezstarostnější dětství. Je založen na čistém pragmatismu. Podobně, jako si i u nás v dřívějších dobách lidé pořizovali více dětí, aby pracovaly na polích, tak i v Afghánistánu vidí rodiče v dívkách vychovávaných jako chlapci náhradu za chybějícího mužského potomka v rodině.
Jedná se ale pouze o dočasný stav. S nástupem puberty jsou bacha posh postupně připravovány na přechod k tradiční ženské roli, jejíž neoddělitelnou součástí je i uzavření sňatku a založení rodiny. Opakem bacha posh jsou pak bacha bazi, což jsou zase chlapci v "dívčí" roli, kteří slouží, jako sexuální otroci pro muže, kteří nemají přístup k ženám. Taktéž nahrazují chybějící prvek. Zatímco bacha posh vychovávají rodiče, bacha bazi oběťmi únosu.
Související
Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety
Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy
Afghanistán , islám , třetí pohlaví , transgender
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 3 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 11 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák