Irácké stíhačky a dělostřelectvo budou útočit na IS v Sýrii, Asad dal svolení

Syrský prezident Bašár Asad povolil iráckým silám útočit na cíle teroristické organizace Islámský stát (IS) na syrském území, aniž by musely čekat na svolení úřadů v Damašku. Informovala o tom agentura AP. Dnešní oznámení je potvrzením blízkých vztahů mezi sousedními arabskými státy. IS svého času kontrolovala značné části obou zemí, kde v roce 2014 vyhlásila svůj kalifát.

Irácké letouny a dělostřelectvo už v minulosti útočily na pozice IS v Sýrii poté, co k tomu dostaly svolení od syrských úřadů. V Iráku už byli islamisté poraženi, ale stále ovládají malou část území v Sýrii.

Asad v sobotu obdržel dopis od iráckého premiéra Ádila Abdal Mahdího, ve kterém Mahdí apeluje na "koordinaci obou zemí při boji proti terorismu".

Urgent: Iraq to hit #Daesh (#ISIS) positions in #Syria with Bashar al-Assad green-light pic.twitter.com/79v4yTEafn

— IRNA News Agency (@IrnaEnglish) 30. prosince 2018

Bílý dům minulý týden překvapivě oznámil, že začalo stahování amerických pozemních jednotek ze Sýrie. Tento krok prezident Donald Trump zdůvodnil tím, že teroristická organizace IS byla poražena.

Stahování amerických vojáků, které zřejmě potrvá několik měsíců, podle pozorovatelů ovlivní rovnováhu sil v Sýrii. Významnou roli v tamním válečném konfliktu hrají Rusko a Turecko.

Moskva je Asadovým nejdůležitějším spojencem a má v zemi důležité vojenské opěrné body. Ankara chce postupovat proti kurdským milicím YPG ovládajícím velké oblasti na severu a východě Sýrie. Turecká vláda spatřuje v YPG odnož kurdské Strany práce (PKK), která je v Turecku zakázaná jako teroristická organizace. Proto turecké vedení považuje rovněž YPG za teroristy.

Syrská armáda ve čtvrtek oznámila, že vstoupila do města Manbidž na severu Sýrie. Podle místních médií se na tom dohodla s tamními milicemi YPG, které požádaly vládu o pomoc kvůli nedávné hrozbě Turecka, že chystá v regionu další ofenzivu.

Související

Více souvisejících

Bašár Asad Islámský stát (IS) Armáda Irák Irák Ádil Abdal Mahdí

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy