Irácké stíhačky a dělostřelectvo budou útočit na IS v Sýrii, Asad dal svolení

Syrský prezident Bašár Asad povolil iráckým silám útočit na cíle teroristické organizace Islámský stát (IS) na syrském území, aniž by musely čekat na svolení úřadů v Damašku. Informovala o tom agentura AP. Dnešní oznámení je potvrzením blízkých vztahů mezi sousedními arabskými státy. IS svého času kontrolovala značné části obou zemí, kde v roce 2014 vyhlásila svůj kalifát.

Irácké letouny a dělostřelectvo už v minulosti útočily na pozice IS v Sýrii poté, co k tomu dostaly svolení od syrských úřadů. V Iráku už byli islamisté poraženi, ale stále ovládají malou část území v Sýrii.

Asad v sobotu obdržel dopis od iráckého premiéra Ádila Abdal Mahdího, ve kterém Mahdí apeluje na "koordinaci obou zemí při boji proti terorismu".

Urgent: Iraq to hit #Daesh (#ISIS) positions in #Syria with Bashar al-Assad green-light pic.twitter.com/79v4yTEafn

— IRNA News Agency (@IrnaEnglish) 30. prosince 2018

Bílý dům minulý týden překvapivě oznámil, že začalo stahování amerických pozemních jednotek ze Sýrie. Tento krok prezident Donald Trump zdůvodnil tím, že teroristická organizace IS byla poražena.

Stahování amerických vojáků, které zřejmě potrvá několik měsíců, podle pozorovatelů ovlivní rovnováhu sil v Sýrii. Významnou roli v tamním válečném konfliktu hrají Rusko a Turecko.

Moskva je Asadovým nejdůležitějším spojencem a má v zemi důležité vojenské opěrné body. Ankara chce postupovat proti kurdským milicím YPG ovládajícím velké oblasti na severu a východě Sýrie. Turecká vláda spatřuje v YPG odnož kurdské Strany práce (PKK), která je v Turecku zakázaná jako teroristická organizace. Proto turecké vedení považuje rovněž YPG za teroristy.

Syrská armáda ve čtvrtek oznámila, že vstoupila do města Manbidž na severu Sýrie. Podle místních médií se na tom dohodla s tamními milicemi YPG, které požádaly vládu o pomoc kvůli nedávné hrozbě Turecka, že chystá v regionu další ofenzivu.

Související

Více souvisejících

Bašár Asad Islámský stát (IS) Armáda Irák Irák Ádil Abdal Mahdí

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

FT: Česko po Evropě shání 1,5 miliardy dolarů na munici pro Ukrajinu. Ví, kde ji koupit

Česká republika se postavila do čela iniciativy usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Uvedl to deník Financial Times (FT) s tím, že ve hře je možnost zakoupit munici v zemích mimo EU. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy