Cesta k rehabilitaci Bašára Asada začala, tvrdí ve svém textu pro Washington Post novinář Christopher Phillips. Sousední arabské státy jej už opět považují za legitimní syrskou hlavu státu. Cesta k oteplení vztahů s USA a Tureckem však není na pořadu dne.
Rok 2018 končil pro syrského prezidenta velice úspěšně. Donald Trump oznámil odchod amerických vojsk z východu Sýrie a několik arabských států projevilo zájem o urovnání sporů s Asadovým režimem. Súdánský prezident Umar al-Bašír dokonce v prosinci zemi navštívil jako první představitel arabské země od začátku občanské války v roce 2011.
Krátce poté oznámily Spojené arabské emiráty obnovení diplomatických vztahů s Damaškem, které připravují i Bahrajn a Kuvajt. Tunisko hodlá pokračovat v provozu přímých letů do Sýrie a Jordánsko chce zase opětovně začít se vzájemným obchodem.
Nejvíc však o tom, že Asadova Sýrie přestává být regionálním vyděděncem, vypovídá fakt, že jej znovu akceptují i Saudové, kteří během civilního konfliktu finančně podporovali rebely. Jejich touha po oslabení íránského rivala, na němž je současná Sýrie velice závislá, je však větší.
Očekává se, že během následujících 12 měsíců přijme Asada zpět i Liga arabských států, která jej vyloučila ze svých řad po brutálním zásahu proti demonstrantům před více než 7 lety. Obnovené členství přinese Sýrii finanční pomoc a definitivní potvrzení ve funkci syrského vůdce.
Jednou z příčin nynější Asadovy rehabilitace je fakt, že se mu povedlo vyhnout kompletní izolaci. Podpory se mu dostalo především ze strany Ruska a Íránu. Putin zařídil, že Sýrie nečelila téměř žádným sankcím ze strany OSN, navíc poskytl Asadovi téměř veškerou dostupnou pomoc k setrvání v čele státu.
Jeho odchod nepožadovaly ani mnohé další země jako Brazílie, Čína, Indie a JAR. Potřebnou finanční pomoc ve výši 400 miliard dolarů dokáže Sýrii poskytnout jen Čína, vyspělý Západ a země Perského zálivu. Právě proto se Asad soustředí na obnovení vazeb s arabskými státy.
Na cestě k úplné rehabilitaci však nadále stojí množství překážek a vážně nejde o žádné „nazdárky“. I přes ohlášený odchod amerických vojáků ze Sýrie se nic nemění na Trumpově pohledu na Asada. Sankce vůči tamním firmám i občanům budou pokračovat především kvůli snaze oslabit vliv Íránu a podpořit Izrael.
Přístup USA má podporu i mezi vybranými členskými státy Evropské unie. Názor Britů, Francouzů a Němců ovšem nesdílejí zdaleka všichni, pochyby mají obzvlášť vybrané východoevropské státy.
V situaci, kdy se Asadův odchod z čela státu zdá vysoce nepravděpodobný, však v Evropě zvyšují hlas politici, kteří žádají návrat syrských běženců do země původu. Jen v Německu je jich v současnosti přes 600 tisíc.
Nejblíže k Sýrii však má Turecko, které svůj požadavek na Asadův odchod rovněž stáhlo. Nadále však podporuje rebely, kteří ovládají provincii Idlíb, a blokuje přeshraniční cesty, čímž brání možnému ekonomickému boomu. Sama turecká armáda v současnosti okupuje část syrského území mezi městy Afrín a Jarabulus. Urovnání vztahů, zdá se, není na pořadu dne.
Strategií Asada, který je syrským prezidentem už 18 let, bylo vždy čekání na změnu mezinárodní situace v jeho prospěch. Nynější oteplení vztahů mezi partnery v arabském regionu může být bodem zlomu, který nakonec přesvědčí i Američany a hlavně Turky. Trvat to však může ještě pěkně dlouho.
Související
Asad vydal první prohlášení od svého útěků ze Sýrie
Syřané v Praze slavili svržení Asada. Doufají, že ho čeká stejný osud jako nacistu Eichamanna
Bašár Asad , Sýrie , Liga arabských států (LAS) , Turecko , USA (Spojené státy americké) , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
Dálnice D1 spojující Prahu a Brno je nejvytíženější českou dálnicí, na které často nastávají dopravní komplikace. Viníky jsou mnohdy samotní řidiči jako aktéři zbytečných a nebezpečných nehod. Policie se proto rozhodla ukázat záběry z několika havárií a apelovat na řidiče, aby byli za volantem obezřetní.
Zdroj: Jan Hrabě