Asadovo zmrtvýchvstání. Svět mění na nenáviděného lídra názor

Cesta k rehabilitaci Bašára Asada začala, tvrdí ve svém textu pro Washington Post novinář Christopher Phillips. Sousední arabské státy jej už opět považují za legitimní syrskou hlavu státu. Cesta k oteplení vztahů s USA a Tureckem však není na pořadu dne.

Rok 2018 končil pro syrského prezidenta velice úspěšně. Donald Trump oznámil odchod amerických vojsk z východu Sýrie a několik arabských států projevilo zájem o urovnání sporů s Asadovým režimem. Súdánský prezident Umar al-Bašír dokonce v prosinci zemi navštívil jako první představitel arabské země od začátku občanské války v roce 2011.

Krátce poté oznámily Spojené arabské emiráty obnovení diplomatických vztahů s Damaškem, které připravují i Bahrajn a Kuvajt. Tunisko hodlá pokračovat v provozu přímých letů do Sýrie a Jordánsko chce zase opětovně začít se vzájemným obchodem.

Nejvíc však o tom, že Asadova Sýrie přestává být regionálním vyděděncem, vypovídá fakt, že jej znovu akceptují i Saudové, kteří během civilního konfliktu finančně podporovali rebely. Jejich touha po oslabení íránského rivala, na němž je současná Sýrie velice závislá, je však větší.

Očekává se, že během následujících 12 měsíců přijme Asada zpět i Liga arabských států, která jej vyloučila ze svých řad po brutálním zásahu proti demonstrantům před více než 7 lety. Obnovené členství přinese Sýrii finanční pomoc a definitivní potvrzení ve funkci syrského vůdce.

Jednou z příčin nynější Asadovy rehabilitace je fakt, že se mu povedlo vyhnout kompletní izolaci. Podpory se mu dostalo především ze strany Ruska a Íránu. Putin zařídil, že Sýrie nečelila téměř žádným sankcím ze strany OSN, navíc poskytl Asadovi téměř veškerou dostupnou pomoc k setrvání v čele státu.

Jeho odchod nepožadovaly ani mnohé další země jako Brazílie, Čína, Indie a JAR. Potřebnou finanční pomoc ve výši 400 miliard dolarů dokáže Sýrii poskytnout jen Čína, vyspělý Západ a země Perského zálivu. Právě proto se Asad soustředí na obnovení vazeb s arabskými státy.

Na cestě k úplné rehabilitaci však nadále stojí množství překážek a vážně nejde o žádné „nazdárky“. I přes ohlášený odchod amerických vojáků ze Sýrie se nic nemění na Trumpově pohledu na Asada. Sankce vůči tamním firmám i občanům budou pokračovat především kvůli snaze oslabit vliv Íránu a podpořit Izrael.

Přístup USA má podporu i mezi vybranými členskými státy Evropské unie. Názor Britů, Francouzů a Němců ovšem nesdílejí zdaleka všichni, pochyby mají obzvlášť vybrané východoevropské státy.

V situaci, kdy se Asadův odchod z čela státu zdá vysoce nepravděpodobný, však v Evropě zvyšují hlas politici, kteří žádají návrat syrských běženců do země původu. Jen v Německu je jich v současnosti přes 600 tisíc.

Nejblíže k Sýrii však má Turecko, které svůj požadavek na Asadův odchod rovněž stáhlo. Nadále však podporuje rebely, kteří ovládají provincii Idlíb, a blokuje přeshraniční cesty, čímž brání možnému ekonomickému boomu. Sama turecká armáda v současnosti okupuje část syrského území mezi městy Afrín a Jarabulus. Urovnání vztahů, zdá se, není na pořadu dne.

Strategií Asada, který je syrským prezidentem už 18 let, bylo vždy čekání na změnu mezinárodní situace v jeho prospěch. Nynější oteplení vztahů mezi partnery v arabském regionu může být bodem zlomu, který nakonec přesvědčí i Američany a hlavně Turky. Trvat to však může ještě pěkně dlouho.

Související

Bašár al-Asad Analýza

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu

Ačkoli prosincový převrat v Sýrii vyvolal vlnu optimismu, pád režimu Bašára Asada ještě zdaleka nezaručuje stabilitu v zemi – a podle vývoje v Egyptě ani v regionu. Moc převzaly islamistické frakce, které se sice snaží získat mezinárodní uznání, avšak jejich minulost spojená s nechvalně známou teroristickou organizací al-Káidou jim ničí reputaci. Přes snahy o prezentaci umírněnější politiky zůstávají mnohé státy vůči jejich vládě skeptické, což dále komplikuje cestu k obnově a stabilizaci Sýrie.

Více souvisejících

Bašár Asad Sýrie Liga arabských států (LAS) Turecko USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4 Prohlédněte si galerii

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka

Hned na úvod 88. mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu, se spolu v rámci základní skupiny B utkal obhájce titulu mistrů světa Česká republika se Švýcarskem a zopakoval se tak svůj souboj z loňského finále MS v Praze. Do duelu nenastoupil oproti původním předpokladům útočník Martin Nečas, jemuž zůstala část výstroje na letišti v Londýně. Dále se pak na soupisku nedostali Adam Klapka, Daniel Gazda a Josef Kořenář. .

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Aktualizováno před 10 hodinami

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025) Prohlédněte si galerii

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Obchody dnes podléhají zákonu. Zákaz bude platit i na podzim

Dnes je Den vítězství, státní svátek, při kterém si připomínáme konec druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Na mnoha místech probíhají pietní akce, zatímco obchody zejí prázdnotou. Může za to zákon, který v Česku platí už téměř dekádu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy