Cesta k rehabilitaci Bašára Asada začala, tvrdí ve svém textu pro Washington Post novinář Christopher Phillips. Sousední arabské státy jej už opět považují za legitimní syrskou hlavu státu. Cesta k oteplení vztahů s USA a Tureckem však není na pořadu dne.
Rok 2018 končil pro syrského prezidenta velice úspěšně. Donald Trump oznámil odchod amerických vojsk z východu Sýrie a několik arabských států projevilo zájem o urovnání sporů s Asadovým režimem. Súdánský prezident Umar al-Bašír dokonce v prosinci zemi navštívil jako první představitel arabské země od začátku občanské války v roce 2011.
Krátce poté oznámily Spojené arabské emiráty obnovení diplomatických vztahů s Damaškem, které připravují i Bahrajn a Kuvajt. Tunisko hodlá pokračovat v provozu přímých letů do Sýrie a Jordánsko chce zase opětovně začít se vzájemným obchodem.
Nejvíc však o tom, že Asadova Sýrie přestává být regionálním vyděděncem, vypovídá fakt, že jej znovu akceptují i Saudové, kteří během civilního konfliktu finančně podporovali rebely. Jejich touha po oslabení íránského rivala, na němž je současná Sýrie velice závislá, je však větší.
Očekává se, že během následujících 12 měsíců přijme Asada zpět i Liga arabských států, která jej vyloučila ze svých řad po brutálním zásahu proti demonstrantům před více než 7 lety. Obnovené členství přinese Sýrii finanční pomoc a definitivní potvrzení ve funkci syrského vůdce.
Jednou z příčin nynější Asadovy rehabilitace je fakt, že se mu povedlo vyhnout kompletní izolaci. Podpory se mu dostalo především ze strany Ruska a Íránu. Putin zařídil, že Sýrie nečelila téměř žádným sankcím ze strany OSN, navíc poskytl Asadovi téměř veškerou dostupnou pomoc k setrvání v čele státu.
Jeho odchod nepožadovaly ani mnohé další země jako Brazílie, Čína, Indie a JAR. Potřebnou finanční pomoc ve výši 400 miliard dolarů dokáže Sýrii poskytnout jen Čína, vyspělý Západ a země Perského zálivu. Právě proto se Asad soustředí na obnovení vazeb s arabskými státy.
Na cestě k úplné rehabilitaci však nadále stojí množství překážek a vážně nejde o žádné „nazdárky“. I přes ohlášený odchod amerických vojáků ze Sýrie se nic nemění na Trumpově pohledu na Asada. Sankce vůči tamním firmám i občanům budou pokračovat především kvůli snaze oslabit vliv Íránu a podpořit Izrael.
Přístup USA má podporu i mezi vybranými členskými státy Evropské unie. Názor Britů, Francouzů a Němců ovšem nesdílejí zdaleka všichni, pochyby mají obzvlášť vybrané východoevropské státy.
V situaci, kdy se Asadův odchod z čela státu zdá vysoce nepravděpodobný, však v Evropě zvyšují hlas politici, kteří žádají návrat syrských běženců do země původu. Jen v Německu je jich v současnosti přes 600 tisíc.
Nejblíže k Sýrii však má Turecko, které svůj požadavek na Asadův odchod rovněž stáhlo. Nadále však podporuje rebely, kteří ovládají provincii Idlíb, a blokuje přeshraniční cesty, čímž brání možnému ekonomickému boomu. Sama turecká armáda v současnosti okupuje část syrského území mezi městy Afrín a Jarabulus. Urovnání vztahů, zdá se, není na pořadu dne.
Strategií Asada, který je syrským prezidentem už 18 let, bylo vždy čekání na změnu mezinárodní situace v jeho prospěch. Nynější oteplení vztahů mezi partnery v arabském regionu může být bodem zlomu, který nakonec přesvědčí i Američany a hlavně Turky. Trvat to však může ještě pěkně dlouho.
Související

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu

Manželka syrského exprezidenta Asada Asma umírá na rakovinu
Bašár Asad , Sýrie , Liga arabských států (LAS) , Turecko , USA (Spojené státy americké) , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Skauti truchlí. Zemřel legendární spisovatel Miloš Zapletal
Aktualizováno před 2 hodinami

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka
před 2 hodinami

Jiří Bartoška byl pojem i ve světě. O smrti herce informují prestižní zahraniční média
před 3 hodinami

Počasí chystá květnové překvapení. Může sněžit, potvrdili meteorologové
před 4 hodinami

Fico zradil Slovensko, útočí opozice na premiéra kvůli cestě do Moskvy
před 5 hodinami

Washington se může stáhnout z mírových jednání, když je Moskva nechce. Hrozí válka v Česku?
před 6 hodinami

Nečas zřejmě proti Švýcarsku nenastoupí. Výstroj mu zůstala na letišti v Londýně
před 7 hodinami

Nový podvod na WhatsAppu. Lidé přicházejí o tisíce, policisté varují
před 7 hodinami

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč
před 8 hodinami

Kde byl Fico, ptají se lidé. Při přehlídce v Moskvě se zachoval jako Zeman
před 9 hodinami

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek
Aktualizováno před 10 hodinami

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě
před 10 hodinami

Papeži přeje moudrost i odvahu. Pavel pogratuloval nové hlavě katolické církve
před 11 hodinami

Policie objasnila pokus o vraždu v Klatovech. Roli sehrál spor o peníze
před 12 hodinami

Fico je v Moskvě. Pobaltí mu bránilo, letadlo zvolilo jinou trasu
před 14 hodinami

Meteorologové promluvili. Teplejší počasí v Česku zatím slíbit nemohou
včera

Německo zažilo nepříjemný incident. Záchranné složky řešily vážné komplikace
včera

Trump se raduje z amerického papeže. Nástupci Františka popřál i Fiala
Aktualizováno včera

Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.
včera
Obchody dnes podléhají zákonu. Zákaz bude platit i na podzim
Dnes je Den vítězství, státní svátek, při kterém si připomínáme konec druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Na mnoha místech probíhají pietní akce, zatímco obchody zejí prázdnotou. Může za to zákon, který v Česku platí už téměř dekádu.
Zdroj: Jan Hrabě