Cesta k rehabilitaci Bašára Asada začala, tvrdí ve svém textu pro Washington Post novinář Christopher Phillips. Sousední arabské státy jej už opět považují za legitimní syrskou hlavu státu. Cesta k oteplení vztahů s USA a Tureckem však není na pořadu dne.
Rok 2018 končil pro syrského prezidenta velice úspěšně. Donald Trump oznámil odchod amerických vojsk z východu Sýrie a několik arabských států projevilo zájem o urovnání sporů s Asadovým režimem. Súdánský prezident Umar al-Bašír dokonce v prosinci zemi navštívil jako první představitel arabské země od začátku občanské války v roce 2011.
Krátce poté oznámily Spojené arabské emiráty obnovení diplomatických vztahů s Damaškem, které připravují i Bahrajn a Kuvajt. Tunisko hodlá pokračovat v provozu přímých letů do Sýrie a Jordánsko chce zase opětovně začít se vzájemným obchodem.
Nejvíc však o tom, že Asadova Sýrie přestává být regionálním vyděděncem, vypovídá fakt, že jej znovu akceptují i Saudové, kteří během civilního konfliktu finančně podporovali rebely. Jejich touha po oslabení íránského rivala, na němž je současná Sýrie velice závislá, je však větší.
Očekává se, že během následujících 12 měsíců přijme Asada zpět i Liga arabských států, která jej vyloučila ze svých řad po brutálním zásahu proti demonstrantům před více než 7 lety. Obnovené členství přinese Sýrii finanční pomoc a definitivní potvrzení ve funkci syrského vůdce.
Jednou z příčin nynější Asadovy rehabilitace je fakt, že se mu povedlo vyhnout kompletní izolaci. Podpory se mu dostalo především ze strany Ruska a Íránu. Putin zařídil, že Sýrie nečelila téměř žádným sankcím ze strany OSN, navíc poskytl Asadovi téměř veškerou dostupnou pomoc k setrvání v čele státu.
Jeho odchod nepožadovaly ani mnohé další země jako Brazílie, Čína, Indie a JAR. Potřebnou finanční pomoc ve výši 400 miliard dolarů dokáže Sýrii poskytnout jen Čína, vyspělý Západ a země Perského zálivu. Právě proto se Asad soustředí na obnovení vazeb s arabskými státy.
Na cestě k úplné rehabilitaci však nadále stojí množství překážek a vážně nejde o žádné „nazdárky“. I přes ohlášený odchod amerických vojáků ze Sýrie se nic nemění na Trumpově pohledu na Asada. Sankce vůči tamním firmám i občanům budou pokračovat především kvůli snaze oslabit vliv Íránu a podpořit Izrael.
Přístup USA má podporu i mezi vybranými členskými státy Evropské unie. Názor Britů, Francouzů a Němců ovšem nesdílejí zdaleka všichni, pochyby mají obzvlášť vybrané východoevropské státy.
V situaci, kdy se Asadův odchod z čela státu zdá vysoce nepravděpodobný, však v Evropě zvyšují hlas politici, kteří žádají návrat syrských běženců do země původu. Jen v Německu je jich v současnosti přes 600 tisíc.
Nejblíže k Sýrii však má Turecko, které svůj požadavek na Asadův odchod rovněž stáhlo. Nadále však podporuje rebely, kteří ovládají provincii Idlíb, a blokuje přeshraniční cesty, čímž brání možnému ekonomickému boomu. Sama turecká armáda v současnosti okupuje část syrského území mezi městy Afrín a Jarabulus. Urovnání vztahů, zdá se, není na pořadu dne.
Strategií Asada, který je syrským prezidentem už 18 let, bylo vždy čekání na změnu mezinárodní situace v jeho prospěch. Nynější oteplení vztahů mezi partnery v arabském regionu může být bodem zlomu, který nakonec přesvědčí i Američany a hlavně Turky. Trvat to však může ještě pěkně dlouho.
Související

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu

Manželka syrského exprezidenta Asada Asma umírá na rakovinu
Bašár Asad , Sýrie , Liga arabských států (LAS) , Turecko , USA (Spojené státy americké) , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 56 minutami

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
před 1 hodinou

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
před 2 hodinami

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
před 3 hodinami

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat
včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
včera

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno včera

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
včera

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
včera

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
včera

Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
včera

Tragédie při motokrosu na Svitavsku. Závodník nepřežil pád
včera

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
včera

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?
včera

V Amsterdamu útočil Ukrajinec. Lidé děkují Britovi, který se mu postavil
Aktualizováno včera

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění
včera

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
včera

Toulová dostala Langmajera na vrchol
včera

Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
včera

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters
včera
Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce
Americký viceprezident J. D. Vance řekl vojákům v Grónsku, že USA musejí získat kontrolu nad tímto ostrovem v Arktidě, aby zastavili hrozbu, kterou představují Rusko a Čína. Vance také kritizoval Dánsko, které podle jeho slov neodvedlo dobrou práci. Na jeho prohlášení upozornil deník The Guardian.
Zdroj: Lucie Podzimková