Syrská vláda jedná s Kurdy o politické dohodě, plány na mír hatí Turecko

Syrská vláda obnovila vyjednávání se syrskými Kurdy ve snaze dospět k politické dohodě. Sdělil to dnes náměstek ministra zahraničí Fajsal Mikdád. Postavení Kurdů je nejisté kvůli plánovanému stažení amerických jednotek, které působí na území, které Kurdové obývají a které v minulosti dobyli v boji proti teroristickému Islámskému státu (IS). USA Kurdy chránily jako své spojence v boji proti IS, Turecko však pohrozilo ofenzivou proti Kurdům, protože je považuje za teroristy. Zástupce Kurdů dnes oznámil, že kurdské milice zadržely osm zahraničních členů IS, mezi nimiž je jeden Američan a jeden Němec.

Kurdové mají nyní pod kontrolou část severosyrského území u turecké hranice. Po ohlášeném stažení Američanů podle agentury Reuters Kurdové chtějí, aby Damašek k hranici vyslal armádu. Rozhovory s vládou zprostředkovává Rusko coby hlavní spojenec syrské vlády. K dotazu, zda se podařilo v jednání s Kurdy pokročit, Mikdád řekl: "Vždy musíme být optimističtí. Naše minulé zkušenosti nebyly povzbudivé, ale teď jsme se přiblížili řešení."

Jeden z kurdských politiků minulý týden řekl, že kurdské skupiny předaly plán, který umožní uzavřít dohodu s Damaškem. Kurdové vyjednávali na ruském ministerstvu zahraničí v Moskvě. Podle Reuters je pro ně nejdůležitější získat ochranu proti Turecku, které řadí syrské kurdské milice YPG k teroristickým organizacím stejně jako tureckou Stranu kurdských pracujících.

Turecko za syrské války vyslalo své vojáky na syrský sever už dvakrát ve snaze vytlačit YPG od hranice. Neútočilo na Kurdy ale na místech, kde operovali Američané - spojenci z NATO.

Mikdád dnes také prohlásil, že si je jist, že "všichni zahraniční vojáci" ze Sýrie odejdou. Damašek považuje přítomnost Američanů za nelegální, ruskou armádu naopak syrský režim do země pozval.

Když USA ohlásily stažení, pohrozili Kurdové kromě jiného tím, že budou nuceni propustit zajatce z IS, protože se budou muset soustředit na sebeobranu v boji proti Turecku.

Dnes YPG na své webové stránce oznámily, že při operacích 6. a 7. ledna zadržely osm zahraničních členů IS. Ve skupině je 16letý Američan a jednatřicetiletý Němec.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes zopakoval, že Turecko neodstoupí od vojenské operace, aby zabezpečilo svou jižní hranici před syrskými kurdskými bojovníky.

Turkish Minster M Çavuşoğlu slams the United state"Whether you like it or not, Turkey will continue working with Iran in #Syria." Adding, "#Iran is an actor in Syria and we are having very close relations and productive meetings with Iranians on Syria."via : @Raman_Ghavami pic.twitter.com/0Ub3ALIqYy

— Botin Kurdistani (@kurdistannews24) 9. ledna 2019

V Ankaře tento týden jednal poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost John Bolton a snažil se získat záruky, že Turecko ochrání kurdské bojovníky jakožto americké spojence. Prezident Recep Tayyip Erdogan jakékoli poskytnutí záruk odmítl.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Kurdové Turecko Islámský stát (IS) Mevlüt Çavuşoglu Turecká armáda

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy