Tureckým ženám je bráněno v provedení potratu, i když na to mají právo. Může za to Erdogan?

V Turecko je legální požádat o provedení potratu. Nicméně, turecké ženy, které tak činí ,se setkávají s značnými překážkami. Nemocnice jej odmítají uskutečnit. Věří se, že to je v důsledek tlaku od tureckého prezidenta Recepa Tayypa Erdogana, reportuje stanice Deustche Welle (DW).

Podle tureckého zákona může turecká žena požádat o potrat do konce desátého týdne těhotenství, pokud zákrok nějakým signifikantním způsobem neohrožuje její zdraví. Ve výjimečných případech lze požádat o provedení potratu do konce dvacátého týdne těhotenství.

Turecké ženy se DW svěřily, že zatímco zákon říká jednu věc, praxe hovoří jinak. „Ve veřejných nemocnicích dochází k méně a méně potratům,“ sdělila stanici Nursen, pracující  jako zdravotní setra více než 30 let. Podle ní se nemocnice tomu brání tím, že ženám poskytnou schůzku až, když je pozdě, případně tvrdí, že nemají na to dostatečné kapacity a jejich rozpočet je omezen.

Ceny za potrat bývají někdy značně drahé. Jedna privátní klinika se svěřila DW, že za potrat uskutečněný na konci stojí 900 tureckých lir (takřka 3900 korun), každý následující týden je účtován za dalších 100 lir (takřka 430 korun). V Turecku přitom průměrná mzda je 3 359 lir (téměř 14 400 korun) a jen asi jedna třetina žen je v pracovním procesu.

Stát potraty spojené s potraty neplatí. Erdoganova politika v této záležitosti je jasná. „Pro mě je potrat vražda,“ řekl v roce 2012. Kromě konzervativních náboženských důvodů jeho negativní postoj k potratům ovlivňuje i jeho celková politika podpory porodnosti s cílem zvrátit klesající počet Turků.

Nemocnice jsou tak vystavěny tlaku, aby potraty neprováděly. Jeden nejmenovaný zdroj prozradil DW, že nemocnice si pacientky požadující potraty přehazují, jak s nimi nechtějí mít nic společného. Nursen byla svědkem případu, kdy za těhotnou, nevdanou ženou požadující potrat přišli do jejího domu doktor a vrchní sestra a přesvědčili jí, ať si dítě nechá.

DW se pokusilo oslovit několik nemocnic, ale žádní její představitelé nebyli ochotni záležitost komentovat. DW nicméně zjistilo, že řada nemocnic je svolná k uskutečnění potratu jen v naléhavých případech, většinou těch, které jsou „nebezpečné pro zdraví“. Podle Nursen v podstatě tak potrat si dokáží zařídit jen ty ženy, které znají někoho v nemocnici.

Podle studie istanbulské univerzity Kadir Has v 53 z 81 tureckých provinciích veřejné nemocnice odmítají uskutečnit potrat, pokud přijde pouze na žádost těhotné ženy. V regionech poblíž Středozemního moře a Černého moře nejsou potraty v žádné nemocnici povoleny. V celé zemi pouze 7,8% z celkového počtu 431 veřejných nemocnic umožňuje, aby potraty byly provedeny výhradně na žádost ženy a 11,8%  nemocnic bezprostředně odmítá provést zákrok z principu.

Podle kritiků tímto způsobem dochází k porušování práv žen. Sule Dursunová z turecké Nadace pro zdraví a plánování rodiny poukazuje na to, že státní iniciativy pro podporu plodnosti a vzrůstající konzervativní prostředí vede k tomu, že mnohé ženy nemají přístup k antikoncepci ani ponětí, jak funguje. V důsledku toho dochází k neplánovanému těhotenství, které ženy nemohou vyřešit potratem.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 
Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo

Rusko vyjádřilo znepokojení nad rolí Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu, zejména pokud jde o dodávky zbraní ukrajinským silám. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet uvedl, že je pro Rusko „překvapivé“, že Turecko, které se snaží působit jako zprostředkovatel v konfliktu, pokračuje v zásobování Ukrajiny zbraněmi. 

Více souvisejících

Turecko potraty Recep Tayyip Erdogan

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy