V Turecko je legální požádat o provedení potratu. Nicméně, turecké ženy, které tak činí ,se setkávají s značnými překážkami. Nemocnice jej odmítají uskutečnit. Věří se, že to je v důsledek tlaku od tureckého prezidenta Recepa Tayypa Erdogana, reportuje stanice Deustche Welle (DW).
Podle tureckého zákona může turecká žena požádat o potrat do konce desátého týdne těhotenství, pokud zákrok nějakým signifikantním způsobem neohrožuje její zdraví. Ve výjimečných případech lze požádat o provedení potratu do konce dvacátého týdne těhotenství.
Turecké ženy se DW svěřily, že zatímco zákon říká jednu věc, praxe hovoří jinak. „Ve veřejných nemocnicích dochází k méně a méně potratům,“ sdělila stanici Nursen, pracující jako zdravotní setra více než 30 let. Podle ní se nemocnice tomu brání tím, že ženám poskytnou schůzku až, když je pozdě, případně tvrdí, že nemají na to dostatečné kapacity a jejich rozpočet je omezen.
Ceny za potrat bývají někdy značně drahé. Jedna privátní klinika se svěřila DW, že za potrat uskutečněný na konci stojí 900 tureckých lir (takřka 3900 korun), každý následující týden je účtován za dalších 100 lir (takřka 430 korun). V Turecku přitom průměrná mzda je 3 359 lir (téměř 14 400 korun) a jen asi jedna třetina žen je v pracovním procesu.
Stát potraty spojené s potraty neplatí. Erdoganova politika v této záležitosti je jasná. „Pro mě je potrat vražda,“ řekl v roce 2012. Kromě konzervativních náboženských důvodů jeho negativní postoj k potratům ovlivňuje i jeho celková politika podpory porodnosti s cílem zvrátit klesající počet Turků.
Nemocnice jsou tak vystavěny tlaku, aby potraty neprováděly. Jeden nejmenovaný zdroj prozradil DW, že nemocnice si pacientky požadující potraty přehazují, jak s nimi nechtějí mít nic společného. Nursen byla svědkem případu, kdy za těhotnou, nevdanou ženou požadující potrat přišli do jejího domu doktor a vrchní sestra a přesvědčili jí, ať si dítě nechá.
DW se pokusilo oslovit několik nemocnic, ale žádní její představitelé nebyli ochotni záležitost komentovat. DW nicméně zjistilo, že řada nemocnic je svolná k uskutečnění potratu jen v naléhavých případech, většinou těch, které jsou „nebezpečné pro zdraví“. Podle Nursen v podstatě tak potrat si dokáží zařídit jen ty ženy, které znají někoho v nemocnici.
Podle studie istanbulské univerzity Kadir Has v 53 z 81 tureckých provinciích veřejné nemocnice odmítají uskutečnit potrat, pokud přijde pouze na žádost těhotné ženy. V regionech poblíž Středozemního moře a Černého moře nejsou potraty v žádné nemocnici povoleny. V celé zemi pouze 7,8% z celkového počtu 431 veřejných nemocnic umožňuje, aby potraty byly provedeny výhradně na žádost ženy a 11,8% nemocnic bezprostředně odmítá provést zákrok z principu.
Podle kritiků tímto způsobem dochází k porušování práv žen. Sule Dursunová z turecké Nadace pro zdraví a plánování rodiny poukazuje na to, že státní iniciativy pro podporu plodnosti a vzrůstající konzervativní prostředí vede k tomu, že mnohé ženy nemají přístup k antikoncepci ani ponětí, jak funguje. V důsledku toho dochází k neplánovanému těhotenství, které ženy nemohou vyřešit potratem.
Související
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo
Turecko , potraty , Recep Tayyip Erdogan
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák