Prezident USA Donald Trump již stahuje americká vojska ze Sýrie a pravděpodobně je stáhne také z Afghánistánu na základě předpokladu, že mírová dohoda s Tálibánem je hotovou věcí, očekává vojenský historik a publicista Max Boot. V komentáři pro server Washington Post odmítá Trumpovo tvrzení, že Spojené státy v Sýrii zvítězily, a za skutečný důvod pro stažení jednotek označuje široce převládající názor, že tyto "věčné války" nelze vyhrát.
Zcela nereálný scénář
"Skutečně neexistuje možnost vojenského vítězství nad Tálibánem a (existuje jen) malá šance nechat za sebou samostatnou demokracii," cituje historik experta na mezinárodní vztahy Roberta D. Kaplana. Zmiňuje též postřeh zkušených amerických diplomatů Aarona Millera a Richarda Sokolského, že Islámský stát (IS) není Německo či Japonsko, kde Američanům a jejich spojencům stačilo zničit válečné kapacity, vymítit fašistickou ideologii a nastavit demokratické prostředí, a proto je takový scénář v Sýrii zcela nereálný.
Boot ovšem s uvedenými názory nesouhlasí. Odkazuje na varování bývalého amerického zmocněnce pro Afghánistán a Pákistán Jamese Dobbinse, podle kterého možná USA nemohou v Afghánistánu zvítězit, ale zajisté mohou prohrát a předčasným, jakkoliv racionálním stažením svých vojsk volí prohru, která oslabí důvěryhodnost, odstrašovací potenciál a záruky Spojených států a posílí teroristy v regionu i variantu, že bude třeba se do Afghánistánu vrátit za horších podmínek, což platí rovněž pro Sýrii.
"IS ani Tálibán nejsou ani vzdáleně poraženi," zdůrazňuje historik. Konstatuje, že IS sice v praxi přišel o svůj chalífát, ale podle ředitele amerických tajných služeb Daniela Coasta stále disponuje tisícovkami vojáků v Iráku a Sýrii, ve světě má osm odnoží, více než desítku přidružených sítí a tisíce sympatizantů. Tálibán si vede ještě lépe, jelikož ovládá 44% afghánského území a tamním bezpečnostním silám působí těžké ztráty, poukazuje Boot. Zmiňuje odhady afghánské generality, že proti vládě stojí až 77 tisíc ozbrojenců, nikoliv oficiálně uváděných 25-35 tisíc.
Pokud se USA stáhnou z Afghánistánu a Sýrie, Tálibán zřejmě obsadí většinu první uvedené země a IS ožije v druhé jmenované, obává se historik. Deklaruje, že v boji s těmito skupinami proto musí Spojené státy opustit myšlení "velkých válek" a vizi kapitulantského ceremoniálu, k jakému došlo na konci druhé světové války na palubě lodi USS Missouri.
Afghánistán není Vietnam
I vítězství ve druhé světové válce mohlo být promarněno, podobně jako to v první světové válce, pokud by USA neměly již 73 let své jednotky v Evropě a Asii, míní Boot. Tvrdí, že čím déle americká vojska v poražené zemi zůstávají, tím větší je šance dosažení amerických cílů. Naopak, cena za stažení jednotek může být značná, jako například nástup komunistů v Kambodži, Laosu a Vietnamu po roce 1975 či vzestup IS v Iráku po roce 2011, připomíná publicista.
"Zatímco Vietkong se nepokoušel útočit na americké území, IS a al-Káida tak činí," pokračuje historik. Odkazuje na varování amerických tajných služeb, že celkový odchod amerických vojsk z Afghánistánu může vést během dvou let k teroristickému útoku na USA.
Zastánci odchodu argumentují tím, že časově neomezené angažmá není udržitelné, s čímž ovšem Boot nesouhlasí. Připomíná, že američtí vojáci jsou dobrovolníci a dokud nebudou ztráty velké, veřejnost nebude proti jejich nasazení protestovat. Americké ozbrojené síly přišly od roku 2015 v Sýrii o šest a v Afghánistánu o šestašedesát vojáků, v průměru o osmnáct za rok, vyčísluje historik. Připouští, že jde o tragické ztráty, ale podotýká, že jen v roce 2017 zahynulo při výcviku 80 amerických vojáků, a tak je běžný výcvik momentálně čtyřnásobně nebezpečnější než bojové nasazení.
Konflikty v Afghánistánu a Sýrii také nejsou finančně devastující, konstatuje publicista. Připomíná, že náklady na afghánskou misi tvoří 10% amerického vojenského rozpočtu a pokud se Trump rozhodne pro odchod, neučiní tak ani v důsledku veřejného tlaku, jelikož žádné protiválečné protesty v amerických ulicích se nekonají, na rozdíl od éry Richarda Nixona a konfliktu ve Vietnamu.
Podobné vojenské angažmá je vždy zdlouhavé a frustrující, deklaruje historik. Jako příklad dává indiánské války, které trvaly téměř 300 let, či zhruba 100 let bojů britských vojsk na dnešním afghánsko-pákistánském pomezí. Americká vojska tak dnes neplní běžnou bojovou misi, ale zajišťují Spojeným státům mír a v boji s terorismem postupují podobným způsobem jako policie, která se také nesnaží vymýtit zločin, nýbrž ho udržuje v přijatelných mezích.
"Není to sice tak uspokojivé jako snaha o bezpodmínečnou kapitulaci, jak jsme však mohli dávno zjistit, jde o nejlepší možnost," píše Boot. Trump podle něj války v Sýrii a Afghánistánu neukončí - a rozhodně nevyhraje -, protože sliby Tálibánu jsou bezcenné a IS ani žádné nenabízí. Pokud Trump skutečně stáhne vojska, zvolí porážku a promarní oběti amerických vojáků po roce 2001, kritizuje historik.
Související
Tálibán vystavil definitivní stopku zaměstnávání žen. Z bizarního důvodu
Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety
Afghanistán , Sýrie , USA (Spojené státy americké) , Tálibán , Islámský stát (IS)
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku
před 1 hodinou
Deštivé počasí a zima způsobí potíže. Meteorologové opět varují před ledovkou
před 1 hodinou
Útok na Dánsko? Francii dochází s Trumpem trpělivost
před 3 hodinami
Podněstří je už týden bez topení a teplé vody. EU nabízí pomoc. Moldavsko čeká na Rusko
Aktualizováno před 3 hodinami
Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace
před 3 hodinami
Očekávalo se důležité oznámení o boji s počasím. Biden ho zrušil
před 6 hodinami
Počasí nebude v dalších dnech o nic lepší. Náledí vystřídá ledovka
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
včera
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
včera
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
včera
Zemřel Jean-Marie Le Pen
včera
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
včera
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
včera
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
včera
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
Ruské síly tvrdí, že obsadily frontové město Kurachove ve východní ukrajinské Doněcké oblasti. Toto město bylo v posledních měsících cílem intenzivních ruských útoků a jeho ovládnutí představuje strategický krok k logistickému uzlu Pokrovsk.
Zdroj: Libor Novák