Pochmurný výhled na Blízkém východě. Historik naznačil, co se stane po odchodu Američanů

Prezident USA Donald Trump již stahuje americká vojska ze Sýrie a pravděpodobně je stáhne také z Afghánistánu na základě předpokladu, že mírová dohoda s Tálibánem je hotovou věcí, očekává vojenský historik a publicista Max Boot. V komentáři pro server Washington Post odmítá Trumpovo tvrzení, že Spojené státy v Sýrii zvítězily, a za skutečný důvod pro stažení jednotek označuje široce převládající názor, že tyto "věčné války" nelze vyhrát.

Zcela nereálný scénář

"Skutečně neexistuje možnost vojenského vítězství nad Tálibánem a (existuje jen) malá šance nechat za sebou samostatnou demokracii," cituje historik experta na mezinárodní vztahy Roberta D. Kaplana. Zmiňuje též postřeh zkušených amerických diplomatů Aarona Millera a Richarda Sokolského, že Islámský stát (IS) není Německo či Japonsko, kde Američanům a jejich spojencům stačilo zničit válečné kapacity, vymítit fašistickou ideologii a nastavit demokratické prostředí, a proto je takový scénář v Sýrii zcela nereálný.

Boot ovšem s uvedenými názory nesouhlasí. Odkazuje na varování bývalého amerického zmocněnce pro Afghánistán a Pákistán Jamese Dobbinse, podle kterého možná USA nemohou v Afghánistánu zvítězit, ale zajisté mohou prohrát a předčasným, jakkoliv racionálním stažením svých vojsk volí prohru, která oslabí důvěryhodnost, odstrašovací potenciál a záruky Spojených států a posílí teroristy v regionu i variantu, že bude třeba se do Afghánistánu vrátit za horších podmínek, což platí rovněž pro Sýrii.

"IS ani Tálibán nejsou ani vzdáleně poraženi," zdůrazňuje historik. Konstatuje, že IS sice v praxi přišel o svůj chalífát, ale podle ředitele amerických tajných služeb Daniela Coasta stále disponuje tisícovkami vojáků v Iráku a Sýrii, ve světě má osm odnoží, více než desítku přidružených sítí a tisíce sympatizantů. Tálibán si vede ještě lépe, jelikož ovládá 44% afghánského území a tamním bezpečnostním silám působí těžké ztráty, poukazuje Boot. Zmiňuje odhady afghánské generality, že proti vládě stojí až 77 tisíc ozbrojenců, nikoliv oficiálně uváděných 25-35 tisíc.

Pokud se USA stáhnou z Afghánistánu a Sýrie, Tálibán zřejmě obsadí většinu první uvedené země a IS ožije v druhé jmenované, obává se historik. Deklaruje, že v boji s těmito skupinami proto musí Spojené státy opustit myšlení "velkých válek" a vizi kapitulantského ceremoniálu, k jakému došlo na konci druhé světové války na palubě lodi USS Missouri.

Afghánistán není Vietnam

I vítězství ve druhé světové válce mohlo být promarněno, podobně jako to v první světové válce, pokud by USA neměly již 73 let své jednotky v Evropě a Asii, míní Boot. Tvrdí, že čím déle americká vojska v poražené zemi zůstávají, tím větší je šance dosažení amerických cílů. Naopak, cena za stažení jednotek může být značná, jako například nástup komunistů v Kambodži, Laosu a Vietnamu po roce 1975 či vzestup IS v Iráku po roce 2011, připomíná publicista.   

"Zatímco Vietkong se nepokoušel útočit na americké území, IS a al-Káida tak činí," pokračuje historik. Odkazuje na varování amerických tajných služeb, že celkový odchod amerických vojsk z Afghánistánu může vést během dvou let k teroristickému útoku na USA.

Zastánci odchodu argumentují tím, že časově neomezené angažmá není udržitelné, s čímž ovšem Boot nesouhlasí. Připomíná, že američtí vojáci jsou dobrovolníci a dokud nebudou ztráty velké, veřejnost nebude proti jejich nasazení protestovat. Americké ozbrojené síly přišly od roku 2015 v Sýrii o šest a v Afghánistánu o šestašedesát vojáků, v průměru o osmnáct za rok, vyčísluje historik. Připouští, že jde o tragické ztráty, ale podotýká, že jen v roce 2017 zahynulo při výcviku 80 amerických vojáků, a tak je běžný výcvik momentálně čtyřnásobně nebezpečnější než bojové nasazení.

Konflikty v Afghánistánu a Sýrii také nejsou finančně devastující, konstatuje publicista. Připomíná, že náklady na afghánskou misi tvoří 10% amerického vojenského rozpočtu a pokud se Trump rozhodne pro odchod, neučiní tak ani v důsledku veřejného tlaku, jelikož žádné protiválečné protesty v amerických ulicích se nekonají, na rozdíl od éry Richarda Nixona a konfliktu ve Vietnamu.

Podobné vojenské angažmá je vždy zdlouhavé a frustrující, deklaruje historik. Jako příklad dává indiánské války, které trvaly téměř 300 let, či zhruba 100 let bojů britských vojsk na dnešním afghánsko-pákistánském pomezí. Americká vojska tak dnes neplní běžnou bojovou misi, ale zajišťují Spojeným státům mír a v boji s terorismem postupují podobným způsobem jako policie, která se také nesnaží vymýtit zločin, nýbrž ho udržuje v přijatelných mezích.

"Není to sice tak uspokojivé jako snaha o bezpodmínečnou kapitulaci, jak jsme však mohli dávno zjistit, jde o nejlepší možnost," píše Boot. Trump podle něj války v Sýrii a Afghánistánu neukončí - a rozhodně nevyhraje -, protože sliby Tálibánu jsou bezcenné a IS ani žádné nenabízí. Pokud Trump skutečně stáhne vojska, zvolí porážku a promarní oběti amerických vojáků po roce 2001, kritizuje historik.

Související

Afghanistán, ilustrační foto Komentář

Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 

Více souvisejících

Afghanistán Sýrie USA (Spojené státy americké) Tálibán Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Herbert Kickl

Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku

Evropská unie čelí možné nové výzvě v podobě blížícího se nástupu Herberta Kickla, vůdce rakouské Svobodné strany (FPÖ), na post kancléře Rakouska. Pokud by se Kickl skutečně stal kancléřem, Rakousko by poprvé od druhé světové války mělo krajně pravicového lídra. Tento vývoj vyvolává obavy v Bruselu i v dalších evropských metropolích, protože Kickl naznačil, že by mohl následovat příklad maďarského premiéra Viktora Orbána.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump byl zadržen ve státě Georgia (25. srpna 2023).

Útok na Dánsko? Francii dochází s Trumpem trpělivost

Francie varovala Donalda Trumpa, aby neohrožoval „svrchované hranice“ Evropské unie poté, co nově zvolený americký prezident odmítl vyloučit možnost vojenského zásahu s cílem převzít kontrolu nad Grónskem, autonomním územím členského státu EU, Dánska.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Zimní počasí, ilustrační foto

Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy

Po deštích a přeháňkách zůstávají povrchy komunikací mokré nebo vlhké, na některých místech je možné najít zbytky sněhu. Jak se od západu začíná obloha vyjasňovat, teploty povrchů už nyní v mnoha oblastech klesají pod bod mrazu, což vytváří ideální podmínky pro vznik náledí.

včera

Zničená Ukrajina.

Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině

Válka na Ukrajině, která trvá už více než tisíc dní, představuje vážnou hrozbu pro budoucnost bezpečnosti Evropy. Přesto se v mnoha částech kontinentu zdá být konflikt vzdálený. V ulicích Bruselu například nic nenasvědčuje tomu, že by Evropa čelila největšímu ozbrojenému střetu od druhé světové války.

včera

Donald Trump

Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil

Donald Trump, který se připravuje na návrat do Bílého domu jako nově zvolený prezident USA, varoval, že válka Ruska proti Ukrajině by se mohla ještě více vyostřit. Při projevu v Mar-a-Lago kritizoval současného prezidenta Joea Bidena za jeho postup v jednáních týkajících se Ukrajiny a označil situaci za „mnohem komplikovanější“ než dříve. Trump uvedl, že konflikt „může eskalovat do mnohem horší podoby, než jakou má nyní.“

včera

Facebook, autor: Kon Karampelas

Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah

Rozhodnutí společnosti Meta změnit svůj přístup k moderování obsahu a faktickému ověřování představuje významný obrat v politice jedné z největších světových technologických firem. Zakladatel Mark Zuckerberg oznámil, že Meta ukončí spolupráci s ověřovateli fake news, zmírní cenzuru a začne doporučovat více politického obsahu na svých platformách, jako jsou Facebook, Instagram a Threads. Tento krok následuje po návratu Donalda Trumpa do Bílého domu a je v souladu s jeho důrazem na svobodu projevu.

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo

Kanadský premiér Justin Trudeau rezignuje ve chvíli, kdy jeho země nezvládá naplňovat zásadní závazek Severoatlantické aliance investovat dvě procenta HDP do obrany. Rozlohou největší země NATO v obranných výdajích letos sotva konkuruje Lucembursku a Slovinsku. Kanada ale není ale sama, kdo čelí nespokojenosti ostatních spojenců. Nedostatečně investují i takové mocnosti jako Itálie nebo Španělsko.

včera

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu

Vztahy mezi Ázerbájdžánem a Ruskem se nadále vyostřují po tragické havárii letounu společnosti Azerbaijan Airlines, při níž zahynulo 38 lidí. Prezident Ilham Alijev obvinil Rusko z "zamlčování pravdy" a přímé odpovědnosti za tuto nehodu. Během setkání s pozůstalými a přeživšími členy posádky Alijev tvrdil, že předběžné vyšetřování ukázalo, že letoun byl zasažen ruskými systémy protivzdušné obrany.

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?

Ottawa zažívá politický otřes po oznámení premiéra Justina Trudeaua, že rezignuje na post lídra Liberální strany i premiéra Kanady. Trudeau, který byl u moci tři funkční období od roku 2015, uvedl, že jeho rozhodnutí je motivováno klesající popularitou v důsledku inflace, krize dostupnosti bydlení a narůstající touhy voličů po změně. Jeho odchod otevírá cestu pro nové vedení a možná i nové směřování Liberální strany, uvedl server Politico.

včera

Jean-Marie Le Pen

Zemřel Jean-Marie Le Pen

Jean-Marie Le Pen, zakladatel francouzské krajně pravicové strany Národní fronta (dnes Národní sdružení), zemřel ve věku 96 let. Bývalý výsadkář vedl stranu od jejího založení v roce 1972 až do roku 2011, kdy vedení převzala jeho dcera Marine Le Pen. Jeho rodina uvedla, že zemřel v úterý po poledni, obklopen svými blízkými, poté, co několik týdnů pobýval v pečovatelském zařízení.

včera

včera

Sucho, ilustrační fotografie

Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí

Klimatická krize „způsobuje chaos“ v koloběhu vody na Zemi, což má devastující dopady na celé ekosystémy a miliardy lidí. Podle nové zprávy globální oteplování výrazně zesiluje bouře, povodně a sucha, která v roce 2024 – nejteplejším roce v historii – zabila minimálně 8 700 lidí, přinutila 40 milionů opustit své domovy a způsobila ekonomické škody přesahující 550 miliard dolarů. 

včera

Ilustrační foto

Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

včera

Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove

Ruské síly tvrdí, že obsadily frontové město Kurachove ve východní ukrajinské Doněcké oblasti. Toto město bylo v posledních měsících cílem intenzivních ruských útoků a jeho ovládnutí představuje strategický krok k logistickému uzlu Pokrovsk.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy