USA financují teroristy? Saúdská Arábie dodává americké vojenské vybavení Al-Káidě, odhaluje CNN

Saúdská Arábie vede v Jemenu krvavou válku proti šiítským rebelům z kmene Hútiů. Mezi její nejvýznamnější vojenské spojence patří USA, které ji dodávají vojenské vybavení. Stanice CNN ve své reportáži tvrdí, že toto vybavení následně končí v rukách Saúdskou Arábií podporovaných radikálních sunnitských skupin včetně Al-Káidy.

Podle CNN Saúdská Arábie a její hlavní spojenec ve válce, Spojené arabské emiráty (SAE), využívají Američany vyrobeného vojenského vybavení  jako „měny“ k získání loajality a posílení vybraných vojenských skupin či kmenů působících v Jemenu a k ovlivnění komplexní politické krajiny země.

Předání v USA vyrobených zbraň přitom je v rozporu s dohodou mezi USA a Saúdskou Arábií, která zakazuje jejich předání třetí straně. Americké ministerstvo obrany uvedlo, že celou záležitost už náležitě zkoumá.

CNN upozorňuje, že pro USA se jedná o znepokojivou záležitost i z toho důvodu, že vojenské vybavení příležitostně končí v rukou šiítských rebelů a tedy i v rukou Íránu, který je jejich hlavním podporovatelem a vojenským spojencem. Írán, považovaný současnou Trumpovou administrativou za klíčového protivníka USA na Blízkém východě, díky tomu může získat jedinečný vhled do tajemství amerického zbrojního průmyslu a využít to k výrobě vlastních efektivnějších zbraní, poukazuje CNN.

USA vyráběné vojenské vybavení má končit v rukou al-Káidy na Arabském poloostrově (al Qaeda in the Arabian Peninsula - - AQAP), považované USA za nejnebezpečnější odnož nechvalně proslulé teroristické organizace. AQAP bojuje na straně prosaúdských, sunnitských milicích, které jej mají k dispozici.

Jednou z takových milicí je např. brigáda Abu Abbáse, která má k dispozici vojenská vozidla americké společnosti Oshkosh Corporation. Abu Abbás byl přitom v roce 2017 prohlášen USA za teroristu, skupina však je začleněna do 35 brigády jemenské armády podporované Saúdskou Arábií.

Podobně ultrakonzervativní, sunnitská vojenská skupina Alwiyat al Amalqa (Brigáda obrů) má k dispozici vojenská vozidla vyráběné americkou společností Navistar. Vyšší představitel SAE sdělil CNN, že brigáda je součástí jemenských sil, které jsou pod přímým dohledem SAE. Vojenské vybavení je „ v kolektivním držení koalice“, tedy nedochází k žádnému porušování úmluvy Saúdské Arábie a SAE s USA o armádním prodejem.

Příjemci amerických zbraní jsou právně povinni dodržovat požadavky na konečné použití, které zakazují převedení jakéhokoli vybavení třetí straně bez předchozího souhlasu vlády USA. Podle amerického ministerstva obrany nebylo Saúdské Arábii ani SAE takové povolení uděleno.

Angažmá Saúdské Arábie a SAE v „největší humanitární katastrofě dneška“, jak je válka v Jemenu označována, je dlouhodobě kritizováno ze strany amerických zákonodárců napříč politickým spektrem. Požadavek na zamezení dodávek zbraní Saúdské Arábii začal zaznívat zvláště silně po vraždě saúdského protirežimního novináře Džamála Chášukdžího. Spekuluje se, že k vraždě dalo podnět nejvyšší saúdské velení v čele s saúdským ministrem obrany a korunním princem Muhammadem bin Salmánem (MBS), který je považován za neoficiálního vládce ropného království a hlavního tvůrce saúdské vojenské kampaně v Jemenu.

Saúdská Arábie má však zastání u amerického prezidenta Donalda Trumpa, který považuje vojenské obchody mezi oběma zeměmi za zásadní pro americkou ekonomiku a zdráhá se od nich jakkoliv odstoupit. Nicméně, Trumpova administrativa v listopadu 2018 ukončila tankovou podporu koaličního letectva vedeného Saúdskou Arábií.

Související

Více souvisejících

Saúdská Arábie Jemen spojené arabské emiráty Al-Káida USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy