Šéf Pentagonu Shanahan přiletěl do Iráku, návštěva je neohlášená

Do Iráku dnes bez předchozího ohlášení přicestoval úřadující šéf Pentagonu Patrick Shanahan a s místními politiky chce jednat o budoucnosti americké vojenské přítomnosti v této zemi. Informují o tom zahraniční média. Ze sousední Sýrie chtějí Spojené státy své vojáky stáhnout. Shanahan přiletěl do Iráku z Afghánistánu a sdělil, že nemá z Bílého domu pokyny týkající se případného snížení amerického kontingentu v Afghánistánu.

Shanahan je v úřadě od začátku ledna a nahrazuje Jamese Mattise, který v prosinci rezignoval. Krátce předtím prezident Donald Trump oznámil, že chce ukončit působení amerických vojáků v Sýrii. Podle Mattise a dalších je to předčasné.

V Iráku má Shanahan rozptýlit znepokojení, jež Trump vyvolal výrokem, že Američané v Iráku zůstanou, aby odtud sledovali Írán. Irácká vláda tehdy sdělila, že američtí vojáci v Iráku působí výhradně proto, aby spolupracovali v boji proti teroristům, a že žádný další mandát nemají.

Acting #Pentagon chief #Shanahan visits #Baghdad to support Iraqi sovereignty, discuss #Syria withdrawal https://t.co/yEEKcl4UL2 pic.twitter.com/sf4LtnqoKD

— ST Foreign Desk (@STForeignDesk) 12. února 2019

Shanahan podle agentury AP řekl, že si chce v Iráku vyslechnout informace o boji proti zbytku teroristů z takzvaného Islámského státu (IS). Rozhodující boj proti jejich poslední baště se nyní odehrává na východě Sýrie, u irácké hranice.

Spojené státy mají v Sýrii 2000 a v Iráku 5200 vojáků. V Iráku pak mají mandát poradců a školitelů místních jednotek.

Související

Patrick Shanahan

Trump musí hledat dál. Shanahan nechce pokračovat jako ministr obrany

Úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan nechce tento rezort trvale převzít, nebude tedy usilovat o potvrzení do funkce Senátem USA. Na twitteru to dnes oznámil prezident Donald Trump s tím, že Shanahana na postu úřadujícího ministra obrany nahradí jeho dosavadní náměstek Mark Esper, který měl zatím na starosti armádní záležitosti. Shanahan nezájem o post ministra obrany podle agentury AP vysvětlil bez upřesnění tím, že schvalovací proces by otevřel stará rodinná traumata, což by ublížilo dětem.
Americká armáda, ilustrační fotografie

Válka s Íránem? USA vyšlou dalších 1000 vojáků na Blízký východ

Spojené státy vyšlou další tisícovku vojáků na Blízký východ v reakci na růst napětí mezi USA a Iránem. Oznámil to úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan, podle něhož budou armádní posily "chránit americký personál a zájmy v regionu". Íránský prezident Hasan Rúhání řekl, že Írán nemá v úmyslu vést válku proti žádnému národu. Již v květnu rozhodl americký prezident Donald Trump o vyslání 1500 příslušníků armády do této neklidné oblasti.

Více souvisejících

Patrick Shanahan Irák Pentagon Americká armáda (U.S. ARMY) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Robert Fico

Politico: Fico se sbližuje s Trumpem. Tvrdí, že Kyjev válku prodlužuje a USA prokazují Evropě velkou službu

Slovenský premiér Robert Fico v pátek během vystoupení ve Washingtonu na konferenci Conservative Political Action Conference (CPAC) otevřeně podpořil politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho odmítavý postoj k pokračující vojenské pomoci Ukrajině. Před nadšeným publikem prohlásil, že Spojené státy „dělají Evropě velkou službu“ tím, že přehodnocují své závazky vůči NATO a Evropské unii.

před 1 hodinou

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Macron: Na Ukrajině může odstartovat třetí světová válka

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek během živého vysílání na sociálních sítích varoval, že válka na Ukrajině se může rozšířit za své současné hranice a stát se globálním konfliktem. Podle něj Rusko svou agresí přivedlo Evropu na pokraj světové války.

před 2 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Německo čelí možná nejdůležitějším poválečným volbám. Jak Scholz nahnal své voliče do náruče AfD?

Německo stojí před jednou z nejdůležitějších voleb ve své poválečné historii. Po turbulentním období vlády Olafa Scholze se očekává, že křeslo kancléře převezme Friedrich Merz, lídr konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU). Jeho vítězství by znamenalo výrazný politický obrat, který by mohl změnit nejen vnitřní směřování Německa, ale i jeho postavení na mezinárodní scéně.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Volby v Německu, ilustrační foto

Volby v Německu provází nevídaný skandál: Příprava se nestihla, tisíce lidí hlasovat nemohou

Němečtí občané žijící v zahraničí čelí zásadnímu problému, který je zbavil možnosti účastnit se voleb, protože jejich hlasovací lístky nebyly doručeny včas. Několik tisíc Němců žijících mimo domovskou zemi se tak nemohlo zapojit do rozhodujícího hlasování, které má ukázat, jak moc se Německo posune doprava. Je to dáno nejen krátkým časem na přípravu voleb, ale také unikátním systémem, který prakticky vylučuje řadu možností známých z jiných zemí.

před 5 hodinami

Volby v Německu, ilustrační foto

Drtivý propad SPD, rekordní úspěch AfD. Jaký výsledek mohou přinést volby v Německu?

V Německu dnes probíhají předčasné parlamentní volby, které pravděpodobně ukončí vládu kancléře Olafa Scholze a jeho sociálnědemokratické strany (SPD). Po třech letech vlády složené ze sociálních demokratů, Zelených a liberálů z FDP se očekává výrazný posun doprava, přičemž průzkumy naznačují historicky nejhorší výsledek pro Scholzovu stranu a výrazný úspěch konzervativců vedených Friedrichem Merzem.

před 6 hodinami

Alice Weidelová

Volby v Německu 2025: Prorazí krajně pravicová AfD bariéru a dostane se k moci?

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

film Drømmer

Vítězem Berlinale se stal norský film Drømmer

Norský film Drømmer (Sny) režiséra Daga Johana Haugeruda získal na 75. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale hlavní cenu – Zlatého medvěda za nejlepší film. Snímek vypráví příběh dospívající Johanny, která se zamiluje do své učitelky, avšak její city nejsou opětovány. Na popud matky a babičky své představy promítne do románu. Film je třetí částí Haugerudovy trilogie o lásce a sexualitě a byl jedním z devatenácti soutěžních snímků.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

Donald Trump

Jak se ubránit Putinovi bez pomoci USA? Merz má nápad, jde o jaderné zbraně

Evropské státy začínají otevřeně diskutovat o možnostech obrany proti jaderné hrozbě bez pomoci Spojených států, což je jasným signálem hluboké krize v transatlantických vztazích. Návrat Donalda Trumpa do Bílého domu podkopal důvěru evropských lídrů v americké bezpečnostní záruky, které od roku 1945 tvoří základ obrany kontinentu.

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie

Další smrt u Hradce Králové. V Labi plavala mrtvola

V řece u Lochenic nedaleko Hradce Králové bylo nalezeno tělo neznámého muže. Policie zatím nezná jeho totožnost, ale předběžné ohledání neodhalilo žádná viditelná zranění. Příčinu úmrtí objasní až nařízená pitva, přičemž nejpravděpodobnější verzí je utonutí.

včera

včera

USA vyhrožují Ukrajině sebráním Starlinku. Dohoda s Kyjevem je blízko, tvrdí Trump, Zelenskyj říká opak

Jednání mezi Spojenými státy a Ukrajinou ohledně dohody o přístupu k ukrajinským nerostným surovinám vázne. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle zdrojů není připraven podepsat dokument, který by umožnil USA získat přístup k surovinám výměnou za vojenskou pomoc. Podle Kyjeva obsahuje návrh dohody řadu problematických bodů, kvůli nimž ji nelze v současné podobě akceptovat.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy