Blíží se zásadní zvrat na Blízkém východě? Profesor poukázal na závažný paradox

Je křeslo izraelského premiéra Benjamina Netanjahua po desetiletí relativně stabilní vlády v ohrožení? Tuto otázku pokládá v souvislosti s blížícími se parlamentními volbami v Izraeli profesor Gilad Hirschberger. Sociální a politický psycholog v komentáři pro server Washington Post odpověď hledá v kuriózním rozporu mezi politickou identitou Izraelců a jejich postoji ke klíčovým problémům, kterým země čelí.

Mezi strachem a nadějí

Hlavní otázkou podle odborníka je, zda nástup Bennyho Gance, bývalého generála, ale politického nováčka, změní izraelskou politickou mapu, zvrátí kurz plíživé anexe směrem k řešení konfliktu s Palestinci a zmírní napětí mezi strachem a nadějí.

Izraelci se stále více identifikují jako pravičáci a volí pravicové strany nabízející rázné řešení, poukazuje Hirschberger. Připomíná, že násilí vůči Izraeli po mírové dohodě z Osla, krachu rozhovorů v Camp Davidu a stažení se z Gazy zbavilo Izraelce naivních nadějí na mír a vedlo je k radikalizaci, která taví veškeré liberální tendence jako žhavé blízkovýchodní slunce a vede je k přesvědčení, že v tomto ostrém regionu přežijí pouze silní.

„Průzkumy ukazují, že procento Izraelců ochotných přihlásit se k levici klesá a propadlo se na slabých 8%,“ píše expert. Dodává, že Izraelská strana práce, strana, která stála u zrodu izraelského státu, zřejmě získá jen 5-6 mandátů, ačkoliv na svém vrcholu v roce 1992 jich měla 44.

Výzkumy navíc zjistily, že levice je natolik démonizovaná, že samotný pojem levice vyvolává pohrdání - natolik široký a masivní je posun Izraele doprava, deklaruje odborník. Poukazuje však, že pohled na postoje Izraelců ke konfliktu s Palestinci nabízí zcela jiný pohled, protože podle průzkumů realizovaných po roce 1993 podporuje většina z nich řešení formou dvou států, které hlásá právě izraelská levice.

Průzkumy provedené v loňském roce společností Commanders for Israel’s Security pokládaly otázku ohledně podpory politických alternativ, například anexe Západního břehu Jordánu, která získává na popularitě ve vládnoucí straně Likud, či jednostranného odstoupení tohoto území coby pragmatického kroky bez ohledu na mírovou dohodu, uvádí profesor. Konstatuje, že výsledek ukázal, že téměř polovina židovské izraelské populace podporuje řešení formou dvou států, ale hned 75% izraelských židů podporuje pragmatické a umírněné řešení skrze odstoupení Západního břehu Jordánu.

„Jen zhruba 15% Izraelců podporuje anexi Západního břehu Jordánu,“ píše Hirschberger. Konstatuje, že Izrael tedy čelí paradoxu, kdy se jeho obyvatelé identifikují s pravicí a volí pravicové strany, avšak ve skutečnosti smýšlejí levicově.

Bezpečnost na prvním místě

Vysvětlení spatřuje profesor v tom, že Izraelce zajímá především bezpečnost a ta převažuje nad vším ostatním. Izraelci by tak podpořili kompromis s Palestinci, ale nikoliv kompromis ohledně své bezpečnosti, tudíž požadují dohodu s přesvědčivými bezpečnostními garancemi, tvrdí Hirschberger. Dále se domnívá, že Izraelci si dobře uvědomují ohrožení své země a hrozbu pro izraelské židy a demokratický charakter státu, pokud by Izrael dále vládl 2,6 milionu Palestinců ze Západního břehu.

Respondenti v průzkumech jako první na žebříčku vnímaných hrozeb označovali bezpečnost, zatímco ohrožení izraelské identity řadili velmi nízko, poukazuje profesor. Vyvozuje z toho, že Izraelci v principu podporují mír, ale zavírají oči před dopady dalšího ovládání Západního břehu Jordánu.

Vysoká míra podpory pragmatickému řešení konfliktu je tedy dušena relativním nedostatkem zájmu o toto téma, myslí si expert. Podotýká, že jen menšina Izraelců podporuje anexi Západní břehu Jordánu, v praxi jich většina volí strany, které k ní směřují.

Zastánci řešení na bázi dvou států či jednostranného odstoupení palestinských území mohou podle odborníka sice tvořit většinu, ale jejich podpora stranám prosazujícím taková opatření je vlažná. „Odhodlaná menšina si často přisvojí veřejnou agendu, pokud většina spí,“ pokračuje Hirschberger. Domnívá se, že díky tomu má Ganc šanci, jelikož v jedné ruce mává mečem, zatímco v druhé má olivovou ratolest, čímž ztělesňuje existenční obavy Izraelců i jejich zájem vrátit na stůl perspektivu míru.

Zda je Ganc dalším „falešným spasitelem“ na dlouhém seznamu generálů, kteří si vedli dobře v průzkumech, ale neuspěli u uren, nebo skutečně vystřídá Netanjahua a nalezne novou cestu jak překonat izraelské dlouhodobé dilema mezi bezpečností a identitou, se dozvíme 9. dubna, uzavírá profesor.

Související

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  
Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Izrael palestina Benjamin Netanjahu Benny Ganc

Aktuálně se děje

před 48 minutami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech

Ázerbájdžán, hostitel letošní globální klimatické konference COP29, přitahuje pozornost neobvyklým chováním svého prezidenta Ilhama Alijeva. Místo snahy o hledání konsensu mezi téměř 200 zeměmi zahájil Alijev summit ostrou kritikou západních zemí a slovy o „pokrytectví“. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy