Blíží se zásadní zvrat na Blízkém východě? Profesor poukázal na závažný paradox

Je křeslo izraelského premiéra Benjamina Netanjahua po desetiletí relativně stabilní vlády v ohrožení? Tuto otázku pokládá v souvislosti s blížícími se parlamentními volbami v Izraeli profesor Gilad Hirschberger. Sociální a politický psycholog v komentáři pro server Washington Post odpověď hledá v kuriózním rozporu mezi politickou identitou Izraelců a jejich postoji ke klíčovým problémům, kterým země čelí.

Mezi strachem a nadějí

Hlavní otázkou podle odborníka je, zda nástup Bennyho Gance, bývalého generála, ale politického nováčka, změní izraelskou politickou mapu, zvrátí kurz plíživé anexe směrem k řešení konfliktu s Palestinci a zmírní napětí mezi strachem a nadějí.

Izraelci se stále více identifikují jako pravičáci a volí pravicové strany nabízející rázné řešení, poukazuje Hirschberger. Připomíná, že násilí vůči Izraeli po mírové dohodě z Osla, krachu rozhovorů v Camp Davidu a stažení se z Gazy zbavilo Izraelce naivních nadějí na mír a vedlo je k radikalizaci, která taví veškeré liberální tendence jako žhavé blízkovýchodní slunce a vede je k přesvědčení, že v tomto ostrém regionu přežijí pouze silní.

„Průzkumy ukazují, že procento Izraelců ochotných přihlásit se k levici klesá a propadlo se na slabých 8%,“ píše expert. Dodává, že Izraelská strana práce, strana, která stála u zrodu izraelského státu, zřejmě získá jen 5-6 mandátů, ačkoliv na svém vrcholu v roce 1992 jich měla 44.

Výzkumy navíc zjistily, že levice je natolik démonizovaná, že samotný pojem levice vyvolává pohrdání - natolik široký a masivní je posun Izraele doprava, deklaruje odborník. Poukazuje však, že pohled na postoje Izraelců ke konfliktu s Palestinci nabízí zcela jiný pohled, protože podle průzkumů realizovaných po roce 1993 podporuje většina z nich řešení formou dvou států, které hlásá právě izraelská levice.

Průzkumy provedené v loňském roce společností Commanders for Israel’s Security pokládaly otázku ohledně podpory politických alternativ, například anexe Západního břehu Jordánu, která získává na popularitě ve vládnoucí straně Likud, či jednostranného odstoupení tohoto území coby pragmatického kroky bez ohledu na mírovou dohodu, uvádí profesor. Konstatuje, že výsledek ukázal, že téměř polovina židovské izraelské populace podporuje řešení formou dvou států, ale hned 75% izraelských židů podporuje pragmatické a umírněné řešení skrze odstoupení Západního břehu Jordánu.

„Jen zhruba 15% Izraelců podporuje anexi Západního břehu Jordánu,“ píše Hirschberger. Konstatuje, že Izrael tedy čelí paradoxu, kdy se jeho obyvatelé identifikují s pravicí a volí pravicové strany, avšak ve skutečnosti smýšlejí levicově.

Bezpečnost na prvním místě

Vysvětlení spatřuje profesor v tom, že Izraelce zajímá především bezpečnost a ta převažuje nad vším ostatním. Izraelci by tak podpořili kompromis s Palestinci, ale nikoliv kompromis ohledně své bezpečnosti, tudíž požadují dohodu s přesvědčivými bezpečnostními garancemi, tvrdí Hirschberger. Dále se domnívá, že Izraelci si dobře uvědomují ohrožení své země a hrozbu pro izraelské židy a demokratický charakter státu, pokud by Izrael dále vládl 2,6 milionu Palestinců ze Západního břehu.

Respondenti v průzkumech jako první na žebříčku vnímaných hrozeb označovali bezpečnost, zatímco ohrožení izraelské identity řadili velmi nízko, poukazuje profesor. Vyvozuje z toho, že Izraelci v principu podporují mír, ale zavírají oči před dopady dalšího ovládání Západního břehu Jordánu.

Vysoká míra podpory pragmatickému řešení konfliktu je tedy dušena relativním nedostatkem zájmu o toto téma, myslí si expert. Podotýká, že jen menšina Izraelců podporuje anexi Západní břehu Jordánu, v praxi jich většina volí strany, které k ní směřují.

Zastánci řešení na bázi dvou států či jednostranného odstoupení palestinských území mohou podle odborníka sice tvořit většinu, ale jejich podpora stranám prosazujícím taková opatření je vlažná. „Odhodlaná menšina si často přisvojí veřejnou agendu, pokud většina spí,“ pokračuje Hirschberger. Domnívá se, že díky tomu má Ganc šanci, jelikož v jedné ruce mává mečem, zatímco v druhé má olivovou ratolest, čímž ztělesňuje existenční obavy Izraelců i jejich zájem vrátit na stůl perspektivu míru.

Zda je Ganc dalším „falešným spasitelem“ na dlouhém seznamu generálů, kteří si vedli dobře v průzkumech, ale neuspěli u uren, nebo skutečně vystřídá Netanjahua a nalezne novou cestu jak překonat izraelské dlouhodobé dilema mezi bezpečností a identitou, se dozvíme 9. dubna, uzavírá profesor.

Související

Izraelské ozbrojené složky

Izraelci zadrželi dvě britské poslankyně. Vyhodili je ze země

Napětí mezi britskou a izraelskou politikou eskalovalo poté, co byly dvě labouristické poslankyně – Yuan Yang a Abtisam Mohamed – zadrženy po příletu do Izraele a následně deportovány. Izrael je obvinil z plánů „šířit protiizraelskou nenávist“ a zpochybnil oficiální charakter jejich návštěvy. Incident vyvolal ostré reakce mezi britskými politiky, včetně ministra zahraničí Davida Lammyho, který krok izraelských úřadů označil za „nepřijatelný a kontraproduktivní“.

Více souvisejících

Izrael palestina Benjamin Netanjahu Benny Ganc

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Kladno, ilustrační fotografie.

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační fotografie.

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek

Jaro v kuchyni, to jsou čerstvé bylinky a první plody, k nimž patří třeba ředkvičky nebo listová zelenina. Že je vhodné tyto zdroje vitamínů a zdraví prospěšných látek po dlouhé zimě zařadit do jídelníčku, to věděli již naši předci, ať už ve středověku nebo před 200 či 100 lety. Inspiraci na jarní jídelníček proto můžeme čerpat ze starých kuchařek, třeba těch středověkých nebo slavné Magdaleny Dobromily Rettigové. Tyto recepty jsou zdravé, výživné a navíc snadné i levné.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Donald Trump

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě

Mexiko se rozhodlo okamžitě doručit vodu texaským farmářům, aby kompenzovalo nedodržení staré 81leté smlouvy o sdílení vody s USA, která vyvolala diplomatické napětí a vyhrožování Donaldem Trumpem zavedením cel. Prezidentka Mexika, Claudia Sheinbaum, uvedla v pátek, že země hledá alternativy, jak vyhovět této smlouvě. Návrh již byl odeslán americkým představitelům.

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

včera

Donald Trump

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří

Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.

včera

Merze čeká boj. Bez silného a akceschopného Německa je stabilita a bezpečnost Evropy nemožná

Německo stojí na prahu zásadní proměny. Nová vláda přebírá odpovědnost ve chvíli, kdy je třeba čelit zpomalující ekonomice a zároveň výrazně posílit obranyschopnost země. Budoucnost evropské stability závisí na tom, zda Německo zvládne svou roli nejen hospodářské, ale i bezpečnostní opory kontinentu. Friedrich Merz mezitím představil koaliční smlouvu se sociálními demokraty.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy