Je křeslo izraelského premiéra Benjamina Netanjahua po desetiletí relativně stabilní vlády v ohrožení? Tuto otázku pokládá v souvislosti s blížícími se parlamentními volbami v Izraeli profesor Gilad Hirschberger. Sociální a politický psycholog v komentáři pro server Washington Post odpověď hledá v kuriózním rozporu mezi politickou identitou Izraelců a jejich postoji ke klíčovým problémům, kterým země čelí.
Mezi strachem a nadějí
Hlavní otázkou podle odborníka je, zda nástup Bennyho Gance, bývalého generála, ale politického nováčka, změní izraelskou politickou mapu, zvrátí kurz plíživé anexe směrem k řešení konfliktu s Palestinci a zmírní napětí mezi strachem a nadějí.
Izraelci se stále více identifikují jako pravičáci a volí pravicové strany nabízející rázné řešení, poukazuje Hirschberger. Připomíná, že násilí vůči Izraeli po mírové dohodě z Osla, krachu rozhovorů v Camp Davidu a stažení se z Gazy zbavilo Izraelce naivních nadějí na mír a vedlo je k radikalizaci, která taví veškeré liberální tendence jako žhavé blízkovýchodní slunce a vede je k přesvědčení, že v tomto ostrém regionu přežijí pouze silní.
„Průzkumy ukazují, že procento Izraelců ochotných přihlásit se k levici klesá a propadlo se na slabých 8%,“ píše expert. Dodává, že Izraelská strana práce, strana, která stála u zrodu izraelského státu, zřejmě získá jen 5-6 mandátů, ačkoliv na svém vrcholu v roce 1992 jich měla 44.
Výzkumy navíc zjistily, že levice je natolik démonizovaná, že samotný pojem levice vyvolává pohrdání - natolik široký a masivní je posun Izraele doprava, deklaruje odborník. Poukazuje však, že pohled na postoje Izraelců ke konfliktu s Palestinci nabízí zcela jiný pohled, protože podle průzkumů realizovaných po roce 1993 podporuje většina z nich řešení formou dvou států, které hlásá právě izraelská levice.
Průzkumy provedené v loňském roce společností Commanders for Israel’s Security pokládaly otázku ohledně podpory politických alternativ, například anexe Západního břehu Jordánu, která získává na popularitě ve vládnoucí straně Likud, či jednostranného odstoupení tohoto území coby pragmatického kroky bez ohledu na mírovou dohodu, uvádí profesor. Konstatuje, že výsledek ukázal, že téměř polovina židovské izraelské populace podporuje řešení formou dvou států, ale hned 75% izraelských židů podporuje pragmatické a umírněné řešení skrze odstoupení Západního břehu Jordánu.
„Jen zhruba 15% Izraelců podporuje anexi Západního břehu Jordánu,“ píše Hirschberger. Konstatuje, že Izrael tedy čelí paradoxu, kdy se jeho obyvatelé identifikují s pravicí a volí pravicové strany, avšak ve skutečnosti smýšlejí levicově.
Bezpečnost na prvním místě
Vysvětlení spatřuje profesor v tom, že Izraelce zajímá především bezpečnost a ta převažuje nad vším ostatním. Izraelci by tak podpořili kompromis s Palestinci, ale nikoliv kompromis ohledně své bezpečnosti, tudíž požadují dohodu s přesvědčivými bezpečnostními garancemi, tvrdí Hirschberger. Dále se domnívá, že Izraelci si dobře uvědomují ohrožení své země a hrozbu pro izraelské židy a demokratický charakter státu, pokud by Izrael dále vládl 2,6 milionu Palestinců ze Západního břehu.
Respondenti v průzkumech jako první na žebříčku vnímaných hrozeb označovali bezpečnost, zatímco ohrožení izraelské identity řadili velmi nízko, poukazuje profesor. Vyvozuje z toho, že Izraelci v principu podporují mír, ale zavírají oči před dopady dalšího ovládání Západního břehu Jordánu.
Vysoká míra podpory pragmatickému řešení konfliktu je tedy dušena relativním nedostatkem zájmu o toto téma, myslí si expert. Podotýká, že jen menšina Izraelců podporuje anexi Západní břehu Jordánu, v praxi jich většina volí strany, které k ní směřují.
Zastánci řešení na bázi dvou států či jednostranného odstoupení palestinských území mohou podle odborníka sice tvořit většinu, ale jejich podpora stranám prosazujícím taková opatření je vlažná. „Odhodlaná menšina si často přisvojí veřejnou agendu, pokud většina spí,“ pokračuje Hirschberger. Domnívá se, že díky tomu má Ganc šanci, jelikož v jedné ruce mává mečem, zatímco v druhé má olivovou ratolest, čímž ztělesňuje existenční obavy Izraelců i jejich zájem vrátit na stůl perspektivu míru.
Zda je Ganc dalším „falešným spasitelem“ na dlouhém seznamu generálů, kteří si vedli dobře v průzkumech, ale neuspěli u uren, nebo skutečně vystřídá Netanjahua a nalezne novou cestu jak překonat izraelské dlouhodobé dilema mezi bezpečností a identitou, se dozvíme 9. dubna, uzavírá profesor.
Související
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
Izrael , palestina , Benjamin Netanjahu , Benny Ganc
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
včera
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
včera
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
včera
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
včera
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
Ázerbájdžán, hostitel letošní globální klimatické konference COP29, přitahuje pozornost neobvyklým chováním svého prezidenta Ilhama Alijeva. Místo snahy o hledání konsensu mezi téměř 200 zeměmi zahájil Alijev summit ostrou kritikou západních zemí a slovy o „pokrytectví“.
Zdroj: Libor Novák