„Byl jsem přesvědčen, že se přidávám k autentické vědecké komunitě.“ Chemický expert IS promluvil

Islámský stát (IS) do svých služeb lákal mimo jiné i vysoce kvalifikované specialisty. Znám je jeho důraz na schopné PR a mediální pracovníci, které v porovnání s obyčejnými vojáky přímo královsky platil. Stranou však nezůstali ani experti v chemické oblasti, kteří měli za úkol mu pomoci vyrobit smrtící zbraně. Server Daily Beast přináší rozhovor s takovýmto chemikem.

36letý Ahmed má doktorát z léčebné chemie a je odborníkem na design léků. K IS je přivedl jeho vědecký kolega, který už pro skupinu pracoval. Ahmed nebyl před ani po přidání k IS nebyl příliš nábožensky zaměřen. Naopak na náboženství pohlíží s jistou vědeckou nedůvěrou.

IS mu nabídl možnost se podílet na vědeckém výzkumu, ke kterému v Iráku neměl přístup. Ahmed ostře kritizuje irácký pracovní trh, který se dle něj potýká se sektářstvím a rozšířenou korupcí. Tvrdí, že ač měl kvalifikaci, nemohl kvůli svému sunnitskému vyznání pracovat ve vládních laboratořích. Pracoval proto pro jednu farmaceutickou společnost, vadila mu však s ní spojená rozsáhlá korupce.   

Ahmed tvrdí, že ho zaujal zájem IS o vědu a techniku. „Byl jsem přesvědčen, že se přidám k autentické vědecké komunitě,“ vysvětlil Ahmed serveru. Podle něj se k IS přidalo spousta vědců, mimo jiné nukleárních fyziků, zvláště z Ruska.

Spolupráce mezi Ahmedem a IS zpočátku probíhala online. Ahmed získával cenné vědecké informace prostřednictvím vědeckých žurnálů, z kterých někdy stahoval články nelegální cestou. Své poznatky ohledně výroby chemických a biologických zbraní následně předával těm vědcům, kteří pracovali v chemické laboratoři IS v iráckém Mosulu.

Ahmed doufal, že některé jeho nápady a získané informace použije IS ve větším měřítku. Byl zklamaný, když se IS rozhodl nepostupovat dál ve výzkumu a výrobě nervových látek. Prosazoval též, aby se IS pokusil vytvořit drony prostřednictvím organické syntézy.

IS používal drony ve velké míře jako svého druhu sebevražedné atentátníky. Prostřednictvím rozsáhlého řetězce dodavatelů získával komerční drony, které dále modifikoval pro své účely, poukazuje ve své studii  Don Rassler z amerického think-tanku The Combating Terrorism Center spadajícího pod United States Military Academy (USMA).

Ahmed trvá na tom, že všechny jeho návrhy neměly za cíl vraždění civilistů, ale měly sloužit IS jen k obraně. Daily Beast poznamenává, že Ahmed je člověk, který je zvláště neemoční. Během jeho práce pro IS byl zcela slepý k brutálním zvěrstvům, které teroristická skupina činila. Zajímala jej jen jeho chemie.

Podle studie německého výzkumného ústavu Global Public Policy Institute IS spáchal v Sýrii 2% útoků chemickými zbraněmi. Zbytek, 98%, uskutečnila syrská vláda. V Iráku, během bojů o Mosul, IS používal chlor a yperit v náplních minometných granátů či v nastražených náložích, uvedla stanice CNN.

Ahmed byl chycen v roce 2018 Kurdy během tajné operace v Irbílu, hlavním městě iráckého Kurdistánu. Říká, že lituje svého připojení k IS, nicméně stále trvá na svých schopnostech v chemii. Pokusil se o nich přesvědčit Kurdy i Američany, bez úspěchu.

Podle The Combating Terrorism Center je téma chemických a biologických zbraní vyvíjených a používaných IS poměrně málo prozkoumané. Think-tank varuje, že to může představovat zásadní problém, protože IS může těžit ze získaných informací a použít je k výrobě zbraní, které zasáhnou koaliční síly nepřipravené. Ačkoliv IS bojuje o poslední vesnici v Sýrii, dle expertů není na lopatkách a je třeba se připravit na to, že se vyrojí v plné síle někde jinde – např. v Jihovýchodní Asii či v Africe.  

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Chemické zbraně Irák

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že nová experimentální balistická raketa Oreshnik dosahuje rychlosti Mach 10, což odpovídá desetinásobku rychlosti zvuku, přibližně 3 kilometrům za sekundu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy