Sunnitsko-šíitský konflikt? Blízký východ je v zajetí jiného rozdělení

Dění na Blízkém východě bývá nahlíženo optikou sunnitsko/šiítského sektářského sporu. Magazín The New Yorker však poukazuje na to, že tato interpretace je zavádějící a že řada konfliktů na Blízkém východě spíše reflektuje vnitřní sunnitské napětí.

Sýrie a Jemen. Dvě hlavní bojiště, kde se odehrává krvavý boj mezi hlavními mocenskými centry Blízkého východu – sunnitskou Saúdskou Arábií a šiítským Íránem. Zatímco v Sýrii Saúdská Arábie využívá sunnitské rebely, v případě Jemenu je zapojená přímo. Írán na druhou stranu v obou případech využívá vzdálené (proxy) síly.

Obe země ve svém zápasu využívají sektářských ideologií. Írán se dlouhodobě profiluje jako ochránce šiítských komunit. Saúdská Arábie se pokouší stát v čele světového sunnismu a to včetně v evropských zemí. Jejich vzájemný boj o moc lze snadno interpretovat jako sektářský spor mezi dvěma hlavními typy islámského myšlení.

Ačkoliv nelze tyto náboženské sentimenty podceňovat, při bližších pohledu se ukáže, že je jim dávána větší důležitost než jakou mají, tvrdí The New Yorker. Příkladem může být Sýrie. Syrský vůdce Bašár al-Asad se hlásí k alewitům, zvláštní větvi šiítského islámu. Mnohé rebelské skupiny, zvláště ty islamistického ražení, jsou sunnitského vyznání. Nicméně, Asadův režim by nepřežil bez podpory části sunnitské střední třídy.

Nyní je spojencem Asadova režimu Írán, ještě před několika lety to však byly bohaté státy Perského zálivu, které jej sponzorovaly. Asad během americké okupace Iráku posílal do země sunnitské extremisty, kteří napadali Američany i Íránem podporované irácké šiíty. Tito extremisté později zformovali protiasadovskou opozici, v mnoha případech však bojovali proti dalším sunnitským bojůvkám a nikoliv proti Alewitům a šiítským milicím.

Syrská krize je výsledkem série revolucí, známých jako Arabské jaro, ve kterých se jedni sunnité postavili proti druhým. Arabské jaro v Egyptě vyneslo k moci sunnitské Muslimské bratrstvo, které však dnešní vláda vzešlá z vojenského puče považuje za extremistické a nebezpečné hnutí. Egypt, stále majoritní sunnitská zem a vlivný hlas v sunnitském světě vůbec díky své respektované univerzitě Al-Azhar, udržuje kontakty s Asadovým režimem.

Sunnitské rozbroje

Nebezpečí sunnitského extremismu reprezentovaného Muslimským bratrstvem bylo zmiňováno i představiteli Saúdské Arábie, když v roce 2017 uspořádali blokádu Kataru. Obě ropná království se hlásí k jedné z nejpřísnějších větví sunnitského islámu. Ačkoliv Katar má poměrně otevřené vztahy s Íránem, rozhodně se nedá říci, že by sunnitsko/šiítský spor stál v pozadí tohoto konfliktu.

Turecko, jiný aspirant na vůdce sunnitského světa, vede s Íránem jednání ohledně budoucnosti Sýrie, zatímco podniká vojenské operace proti sunnitským Kurdům. V případě kauzy zavražděného sunnitského novináře Džámála Chášukdžího nechává na povrch vyplout informace, které škodí pověsti Saúdské Arábie.

Islámský stát (IS), extremistická sunnitská teroristická organizace, propagoval svůj boj v Sýrii jako boj sunnitů proti šiítům, na samotný Írán a šiítské milice ale soustředil poměrně malý počet útoků a převážně bojoval s jinými sunnitskými organizacemi, včetně dalších islamistických skupin. To neplatí pouze o Sýrii, ale i o Afghánistánu, kde se IS dostal do konfliktu s přísně sunnitským hnutím Tálibán.

Podle The New Yorkeru nelze konflikty na Blízkém východě vnímat jednoduše optikou sektářského sporu mezi sunnity a šiíty proto, že šiíté zde tvoří minoritu. V těch případech, kdy skutečně k jistým sporům mezi sunnity a šiíty to bylo ve chvíli, kdy se sunnitská majoritu cítila být ohrožována šiítskou minoritou, která vystoupala k moci – tak tomu bylo v Iráku či v Sýrii. Nicméně, obě tyto země zároveň odhalují, že mozaika je mnohem pestřejší.

Souboje s šiíty pro většinu sunnitů nedává příliš smyslu, protože jejich podíl na moci je krom jistých výjimek marginální. Na Blízkém východě se odehrávají vnitřní spory mezi jednotlivými frakcemi sunnitů, kteří usilují o vlastní díl koláče. Pokud nebudou tuto dynamiku USA chápat, nepodaří se jim konfliktům zabránit, tvrdí The New Yorker.

Související

Více souvisejících

Muslimové islám Írán Saúdská Arábie Sýrie

Aktuálně se děje

před 47 minutami

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

před 1 hodinou

Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Princ William se svou rodinou

Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra

Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.

před 3 hodinami

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů

To, o čem se v tuzemském fotbalovém zákulisí mluvilo posledních několik dní, se v úterý stalo skutečností. Fotbalová Slavia oznámila, že její novou posilou se stal čtyřiadvacetiletý ofenzivní univerzál a český reprezentant Vasil Kušej, který do Edenu přestoupil z Mladé Boleslavi. Obě strany se dohodly na smlouvě trvající až do prosince roku 2028, přičemž neoficiální informace hovoří o tom, že měl do Slavie přijít za zhruba 60 milionů korun, což by z něj činilo druhého druhou nejdražší posilu v historii české nejvyšší soutěže.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Rychle se šířící požáry zasáhly Jižní Kalifornii

Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace

Tři mohutné, rychle se se šířící požáry, spalují Jižní Kalifornii a přinutily desítky tisíc lidí opustit své domovy. Požár v oblasti Pacific Palisades zasáhl luxusní losangeleské kopce, kde sídlí rezidence celebrit, a v úterý způsobil značné škody. V důsledku evakuací se silnice ucpaly a mnoho lidí muselo opustit svá vozidla a utéct pěšky. Kromě něj bojují hasiči s požárem Eaton a Hurst, nazvanými podle oblastí, v nichž vypukly.

před 6 hodinami

Robert Fico

Ficův boj s Ukrajinou je politický, nejde mu o ekonomické blaho. Většina zemí EU se zvládá od ruského plynu oprostit

Boj slovenského premiéra Roberta Fica proti rozhodnutí Kyjeva o uzavření dodávek zemního plynu nabírá na obrátkách. Nejde ale tolik o ekonomický jako spíše politický boj. Ukrajinským uprchlíkům na Slovensku premiér pohrozil snížením finanční podpory, ačkoli je i z českého případu zřetelné, že právě tito lidé jsou po integraci důležitým zdrojem pro státní rozpočet.

před 6 hodinami

Lars Løkke Rasmussen a Emmanuel Macron, Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Dánsko zesměšňuje Trumpa: Mám s ním své zkušenosti neměl by všechno říkat nahlas, vzkazuje Rasmussen

Dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen vyzval k uklidnění situace poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump odmítl vyloučit možnost vojenského převzetí Grónska, autonomního území Dánska. Rasmussen v rozhovoru pro dánská média zdůraznil, že nevnímá situaci jako krizi ve vztazích mezi oběma zeměmi, a vyzval k „snížení tepu“ v této otázce.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Kanadu čeká období turbulencí a Trump. Trudeau ještě musí tvrdě pracovat, upozornil pro EZ kanadský politolog

Politické klima v Kanadě se ze dne na den změnilo. Premiér Justin Trudeau oznámil volby nového lídra Liberální strany, který ho nahradí na postu předsedy vlády. Charles-Étienne Beaudry, profesor politologie na Ottawské univerzitě a autor knihy Radio Trump: How he won the first time, exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal změny v kanadské politice a turbulence, které zemi čekají.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Elon Musk

Trol, který nemá dostat prostor. Ruce pryč od EU. Jaké jsou reakce Evropy na Elona Muska?

Evropa čelí novému druhu politického vlivu, který přichází od technologického magnáta Elona Muska. Majitel platformy X (dříve Twitter) se v posledních týdnech aktivně zapojil do evropských politik, a to zejména do volební kampaně v Německu. Musk otevřeně podpořil krajně pravicovou stranu AfD (Alternativa pro Německo), což vyvolalo ostré reakce od evropských lídrů a politiků.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Herbert Kickl

Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku

Evropská unie čelí možné nové výzvě v podobě blížícího se nástupu Herberta Kickla, vůdce rakouské Svobodné strany (FPÖ), na post kancléře Rakouska. Pokud by se Kickl skutečně stal kancléřem, Rakousko by poprvé od druhé světové války mělo krajně pravicového lídra. Tento vývoj vyvolává obavy v Bruselu i v dalších evropských metropolích, protože Kickl naznačil, že by mohl následovat příklad maďarského premiéra Viktora Orbána.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Donald Trump byl zadržen ve státě Georgia (25. srpna 2023).

Útok na Dánsko? Francii dochází s Trumpem trpělivost

Francie varovala Donalda Trumpa, aby neohrožoval „svrchované hranice“ Evropské unie poté, co nově zvolený americký prezident odmítl vyloučit možnost vojenského zásahu s cílem převzít kontrolu nad Grónskem, autonomním územím členského státu EU, Dánska.

před 12 hodinami

Podněstří je už týden bez topení a teplé vody. EU nabízí pomoc. Moldavsko čeká na Rusko

Evropská unie vyzvala proruské separatisty v Podněstří, aby přijali nabídku alternativních dodávek energie, zatímco politické napětí mezi Moldavskem a jeho odtrženým regionem dále eskaluje po rozhodnutí Ruska zastavit dodávky zemního plynu. Uvedl to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy