Dění na Blízkém východě bývá nahlíženo optikou sunnitsko/šiítského sektářského sporu. Magazín The New Yorker však poukazuje na to, že tato interpretace je zavádějící a že řada konfliktů na Blízkém východě spíše reflektuje vnitřní sunnitské napětí.
Sýrie a Jemen. Dvě hlavní bojiště, kde se odehrává krvavý boj mezi hlavními mocenskými centry Blízkého východu – sunnitskou Saúdskou Arábií a šiítským Íránem. Zatímco v Sýrii Saúdská Arábie využívá sunnitské rebely, v případě Jemenu je zapojená přímo. Írán na druhou stranu v obou případech využívá vzdálené (proxy) síly.
Obe země ve svém zápasu využívají sektářských ideologií. Írán se dlouhodobě profiluje jako ochránce šiítských komunit. Saúdská Arábie se pokouší stát v čele světového sunnismu a to včetně v evropských zemí. Jejich vzájemný boj o moc lze snadno interpretovat jako sektářský spor mezi dvěma hlavními typy islámského myšlení.
Ačkoliv nelze tyto náboženské sentimenty podceňovat, při bližších pohledu se ukáže, že je jim dávána větší důležitost než jakou mají, tvrdí The New Yorker. Příkladem může být Sýrie. Syrský vůdce Bašár al-Asad se hlásí k alewitům, zvláštní větvi šiítského islámu. Mnohé rebelské skupiny, zvláště ty islamistického ražení, jsou sunnitského vyznání. Nicméně, Asadův režim by nepřežil bez podpory části sunnitské střední třídy.
Nyní je spojencem Asadova režimu Írán, ještě před několika lety to však byly bohaté státy Perského zálivu, které jej sponzorovaly. Asad během americké okupace Iráku posílal do země sunnitské extremisty, kteří napadali Američany i Íránem podporované irácké šiíty. Tito extremisté později zformovali protiasadovskou opozici, v mnoha případech však bojovali proti dalším sunnitským bojůvkám a nikoliv proti Alewitům a šiítským milicím.
Syrská krize je výsledkem série revolucí, známých jako Arabské jaro, ve kterých se jedni sunnité postavili proti druhým. Arabské jaro v Egyptě vyneslo k moci sunnitské Muslimské bratrstvo, které však dnešní vláda vzešlá z vojenského puče považuje za extremistické a nebezpečné hnutí. Egypt, stále majoritní sunnitská zem a vlivný hlas v sunnitském světě vůbec díky své respektované univerzitě Al-Azhar, udržuje kontakty s Asadovým režimem.
Sunnitské rozbroje
Nebezpečí sunnitského extremismu reprezentovaného Muslimským bratrstvem bylo zmiňováno i představiteli Saúdské Arábie, když v roce 2017 uspořádali blokádu Kataru. Obě ropná království se hlásí k jedné z nejpřísnějších větví sunnitského islámu. Ačkoliv Katar má poměrně otevřené vztahy s Íránem, rozhodně se nedá říci, že by sunnitsko/šiítský spor stál v pozadí tohoto konfliktu.
Turecko, jiný aspirant na vůdce sunnitského světa, vede s Íránem jednání ohledně budoucnosti Sýrie, zatímco podniká vojenské operace proti sunnitským Kurdům. V případě kauzy zavražděného sunnitského novináře Džámála Chášukdžího nechává na povrch vyplout informace, které škodí pověsti Saúdské Arábie.
Islámský stát (IS), extremistická sunnitská teroristická organizace, propagoval svůj boj v Sýrii jako boj sunnitů proti šiítům, na samotný Írán a šiítské milice ale soustředil poměrně malý počet útoků a převážně bojoval s jinými sunnitskými organizacemi, včetně dalších islamistických skupin. To neplatí pouze o Sýrii, ale i o Afghánistánu, kde se IS dostal do konfliktu s přísně sunnitským hnutím Tálibán.
Podle The New Yorkeru nelze konflikty na Blízkém východě vnímat jednoduše optikou sektářského sporu mezi sunnity a šiíty proto, že šiíté zde tvoří minoritu. V těch případech, kdy skutečně k jistým sporům mezi sunnity a šiíty to bylo ve chvíli, kdy se sunnitská majoritu cítila být ohrožována šiítskou minoritou, která vystoupala k moci – tak tomu bylo v Iráku či v Sýrii. Nicméně, obě tyto země zároveň odhalují, že mozaika je mnohem pestřejší.
Souboje s šiíty pro většinu sunnitů nedává příliš smyslu, protože jejich podíl na moci je krom jistých výjimek marginální. Na Blízkém východě se odehrávají vnitřní spory mezi jednotlivými frakcemi sunnitů, kteří usilují o vlastní díl koláče. Pokud nebudou tuto dynamiku USA chápat, nepodaří se jim konfliktům zabránit, tvrdí The New Yorker.
Související
Pouť do Mekky si vyžádala už stovky mrtvých. Důvodem je extrémní počasí
Začal posvátný měsíc muslimů, ramadán. Některé země se na něm neshodly
Muslimové , islám , Írán , Saúdská Arábie , Sýrie
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům
před 1 hodinou
Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení
před 2 hodinami
Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny
před 2 hodinami
Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra
před 3 hodinami
Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů
před 3 hodinami
Zuřivý požár v Los Angeles má první potvrzené oběti. Boj s plameny je zatím úplně marný
před 4 hodinami
Počasí se změní. Za pouhé dvě hodiny se razantně ochladí, varují meteorologové
před 5 hodinami
Bradáčová bude novou nejvyšší státní zástupkyní. Fiala ocenil její zkušenosti
Aktualizováno před 5 hodinami
Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace
před 6 hodinami
Ficův boj s Ukrajinou je politický, nejde mu o ekonomické blaho. Většina zemí EU se zvládá od ruského plynu oprostit
před 6 hodinami
Dánsko zesměšňuje Trumpa: Mám s ním své zkušenosti neměl by všechno říkat nahlas, vzkazuje Rasmussen
před 7 hodinami
Poslední rozloučení s Janou Synkovou. Na herečku vzpomínali kolegové z Ypsilonky
před 7 hodinami
Kanadu čeká období turbulencí a Trump. Trudeau ještě musí tvrdě pracovat, upozornil pro EZ kanadský politolog
před 8 hodinami
Inferno v Kalifornii: Scéna jako z Marsu, na evakuaci jsme měli 10 minut, popisují obyvatelé zasažených oblastí
před 9 hodinami
Trol, který nemá dostat prostor. Ruce pryč od EU. Jaké jsou reakce Evropy na Elona Muska?
před 9 hodinami
Ve věznici Příbram zasahuje policie. Trestancům někdo dodává drogy
před 10 hodinami
Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku
před 10 hodinami
Deštivé počasí a zima způsobí potíže. Meteorologové opět varují před ledovkou
před 11 hodinami
Útok na Dánsko? Francii dochází s Trumpem trpělivost
před 12 hodinami
Podněstří je už týden bez topení a teplé vody. EU nabízí pomoc. Moldavsko čeká na Rusko
Evropská unie vyzvala proruské separatisty v Podněstří, aby přijali nabídku alternativních dodávek energie, zatímco politické napětí mezi Moldavskem a jeho odtrženým regionem dále eskaluje po rozhodnutí Ruska zastavit dodávky zemního plynu. Uvedl to server Politico.
Zdroj: Libor Novák