Několik států dnes označilo čtvrteční výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o syrských Golanských výšinách za porušení dosavadních rezolucí Rady bezpečnosti OSN. S Trumpem nesouhlasí ani Evropská unie a svůj dosavadní názor na status Golan nehodlá změnit Německo. Trump řekl, že je čas uznat izraelskou suverenitu nad tímto strategickým pohraničním územím. Kladně se k tomu postavil jenom Izrael, který Golany obsadil ve válce a v roce 1981 je anektoval.
Svět ale tuto anexi neuznává a Golany jsou v mezinárodních dokumentech označovány jako okupované území.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že prozatím je Trumpův názor pouze výzvou a Moskva doufá, že u toho zůstane. Podle Peskova může ale podobné prohlášení "významným způsobem destabilizovat napjatou situaci na Blízkém východě".
There are about 1,000 UN Peacekeepers in the Golan region, mostly Irish, Indiana and Nepalese. What would happen to them? https://t.co/mqpmhBQNYh
— Mark Leon Goldberg (@MarkLGoldberg) 21. března 2019
"Trumpův nápad uznat izraelskou suverenitu na Golanských výšinách neulehčuje plnění cílů a úkolů v blízkovýchodním mírovém procesu, ale spíše naopak. Doufáme, že Trumpova výzva k uznání Golanských výšin jako území náležejícího Izraeli zůstane pouze výzvou," řekl Peskov.
Ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že stanovisko USA ke Golanům může destabilizovat situaci na Blízkém východě. Změnu statusu Golan by Rusko podle mluvčí ministerstva Marije Zacharovové považovalo za porušení dosavadních rozhodnutí OSN.
Mluvčí německé vlády dnes řekla, že Golanské výšiny jsou syrským územím, jež Izrael okupuje. "Mají-li se změnit národní hranice, musí se to učinit mírovými prostředky, na nichž se dohodnou strany, jichž se věc týká," sdělila mluvčí Ulrike Demmerová. Dodala, že německá vláda jednostranné kroky odmítá.
Také mluvčí Evropské unie řekla, že EU izraelskou suverenitu na Golanských výšinách neuzná. "EU svou pozici nezměnila. V souladu s mezinárodním právem neuznává izraelskou suverenitu na územích, jež Izrael okupuje od roku 1967, a to včetně Golanských výšin. Nepovažuje je za součást izraelského území," sdělila mluvčí.
Francouzské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Francie izraelskou anexi Golan neuznává a Trumpova výzva k ní je v rozporu s mezinárodním právem. "Golany jsou Izraelem okupované území od roku 1967. Francie izraelskou anexi z roku 1981 neuznává. Bylo by to v rozporu s mezinárodním právem," uvedlo ministerstvo v prohlášení.
Íránské ministerstvo zahraničí označilo Trumpovo prohlášení za nepřijatelné. Ministr Mohammad Džavád Zaríf je Trumpovým výrokem "šokován". "Všichni jsme v šoku nad Donaldem Trumpem, který se stále snaží dávat to, co mu nepatří, rasistickému státu Izraeli: Nejprve Al-Kuds (Jeruzalém), teď Golany," napsal Zaríf na twitteru a připomenul Trumpovo uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se domnívá, že Trump svým výrokem přivedl celý region na pokraj nové krize. "Nemůžeme dovolit legitimizování okupace Golanských výšin," řekl.
At a time when Iran seeks to use Syria as a platform to destroy Israel, @POTUS Trump boldly recognizes Israeli sovereignty in the Golan Heights.Thank you President Trump!
— PM of Israel (@IsraeliPM) 21. března 2019
Ke kritikům Trumpa se připojil také generální tajemník Ligy arabských států Ahmad Abúl Ghajt. Řekl, že americký názor je v rozporu s mezinárodním právem a "žádné zemi, bez ohledu na to, jak je významná, nepřísluší činit podobné rozhodnutí".
Šestičlenná Rada pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) lituje Trumpova výroku. "Nic to nezmění na skutečnosti, že arabské Golanské výšiny jsou syrským územím, které v roce 1967 obsadila izraelská armáda. Prohlášení amerického prezidenta škodí naději k dosažení spravedlivého míru," sdělil generální tajemník GCC Abdal Latíf Zajání.
Sýrie považuje Trumpovo ohlášení za zásadní porušení mezinárodního práva a za projev "pohrdání mezinárodním právem ze strany USA". Damašek ujistil, že navzdory Trumpovi zůstanou Golany "syrské a arabské".
Související
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
Donald Trump , Golanské výšiny (Golany) , Recep Tayyip Erdogan , Írán , Rusko , Liga arabských států (LAS) , Izrael , Německo , Francie
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák