Na Blízkém východě vzniká nová aliance. USA, Izrael a Saúdská Arábie v ní nejsou vítány

Na Blízkém východě se zdají být karty jasně rozdány. Na jedné straně je sunnitská Saúdská Arábie a její spojenci typu Spojených Arabských Emirátů, na druhé je šiítský Írán, na jehož straně je např.libanonský Hizballáh. Nicméně, na Blízkém východě není nic tak jednoduché a vzestup nové aliance to dokazuje.

„Blízkovýchodní dohoda (Modele Eastern Entente“). Tak nazývají ruští experti, tento nový blízkovýchodní blok. Ten je soustředěn kolem tří hlavních států – Kataru, Turecka a Íránu, participují v něm i Irák, Sýrie, Libanon a Jordánsko. O spolupráci mají zájem Čína i Rusko, naopak USA, Saúdská Arábie a v menší míře i Izrael nejsou vítáni, tvrdí politolog Yossef Bodansky, bývalý ředitel Congressional Task Force on Terrorism and Unconventional Warfare.

Nový blok vznikl iniciativou Kataru v roce 2017. Ropné království vyznávají salafastický směr islámu bylo izolováno svým větším „dvojčetem“, Saúdskou Arábií kvůli údajné podpoře terorismu. Kataru nezbývalo nic jiného, než zkusit prohloubit ekonomickou a diplomatickou spolupráci s dalšími zeměmi, které se nebojí mocné Saúdské Arábie a jejích spojenců.

Není divu, že na výzvu Kataru odpovědělo Turecko a Írán. Obě země jsou nejvýraznějšími mocenskými protivníky Saúdské Arábie na blízkovýchodní mapě. Turecko ji chce nahradit jako vůdce islámského světa, o totéž usiluje Írán.

Ministři zahraniční těchto tří zemí na 18. fóru v katarském hlavním městě Daúhá  v polovině prosince 2018 podepsali protokoly a dohody stvrzující vzniku „nové aliance, která by nahradila čtyři dekády starou Radu pro spolupráci arabských států v Perském zálivu“.

Jak poznamenává list The Jerusalem Post, bylo velmi symbolické, že na fóru chyběli špičky americké politiky. Taktéž fórum poměrně otevřeně deklarovalo svůj spíše kritický postoj k Izraeli. Katarem vlastněná vlivná stanice Al-Džazíra vyjadřuje velmi silné sympatie Palestincům, naopak Izrael kritizuje za porušování lidských práv. Totéž platí i pro Turecko a Írán, přičemž posledně jmenovaný považuje Izrael za svého smrtelného nepřítele. Protiizraelský sentiment je tedy další spojovací vazba mezi trojicí států.

Nový blok reaguje a připravuje se na uspořádání Blízkého východu po ukončení syrské občanské války. Syrský prezident Bašár Al-Asad při své návštěvě Teheránu v únoru stvrdil svoji oddanost bloku. Jeho role je pro blok podstatná, protože skrze něj mohou zamezit vzestupu Kurdů, což je dle Bodamského největším děsem pro všechny zúčastněné.

Přítomnost Asada též zajišťuje podporu Rusko. Kreml vnímal vzestup nové aliance s potěšením, protože se mu nedařilo na jím pořádaných setkání domluvit těsnější spolupráci Teheránu a Ankarou. Rusko se pokouší být významným hráčem v regionu a jednání s blokem mu dává jedinečný prostor, kde může realizovat své plány proti svému hlavnímu protivníkovi nejen v této oblasti, USA.

Blok je velmi zajímavý též pro Čínu. Trojice země pracuje na velkých infrastrukturních projektech. Katar plánuje vytvořit obrovskou, propojenou síť ropovodů a plynovodů napříč Katarem, Irákem a Íránem. Země se též chtějí propojit železnicemi. 

Zkrátka řečeno, blok tvoří vlastní Novou hedvábnou stezku, o kterou usiluje i Čína v rámci svého mamutího projektu Jeden pás, jedna cesta (One Belt, One Road). Blok a Čína sdílí vzájemné ekonomické zájmy. Navíc protiamerický sentiment Íránu a Turecka je něco, co též Čína může využít ve svůj prospěch.

Související

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Více souvisejících

Turecko Írán Katar USA (Spojené státy americké) Sýrie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 4 hodinami

před 4 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

Atentátník na Fica přišel o advokátku. Zastupování střelce se vzdala

Na den přesně před týdnem šokoval Slovensko atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Jen několik dní byla právní zástupkyní obviněného Juraje C. advokátka Martina Čierna z Nitry. Ve středu se jeho zastupování vzdala. Pachateli útoku na předsedu vlády hrozí i doživotí. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy