Na Blízkém východě se zdají být karty jasně rozdány. Na jedné straně je sunnitská Saúdská Arábie a její spojenci typu Spojených Arabských Emirátů, na druhé je šiítský Írán, na jehož straně je např.libanonský Hizballáh. Nicméně, na Blízkém východě není nic tak jednoduché a vzestup nové aliance to dokazuje.
„Blízkovýchodní dohoda (Modele Eastern Entente“). Tak nazývají ruští experti, tento nový blízkovýchodní blok. Ten je soustředěn kolem tří hlavních států – Kataru, Turecka a Íránu, participují v něm i Irák, Sýrie, Libanon a Jordánsko. O spolupráci mají zájem Čína i Rusko, naopak USA, Saúdská Arábie a v menší míře i Izrael nejsou vítáni, tvrdí politolog Yossef Bodansky, bývalý ředitel Congressional Task Force on Terrorism and Unconventional Warfare.
Nový blok vznikl iniciativou Kataru v roce 2017. Ropné království vyznávají salafastický směr islámu bylo izolováno svým větším „dvojčetem“, Saúdskou Arábií kvůli údajné podpoře terorismu. Kataru nezbývalo nic jiného, než zkusit prohloubit ekonomickou a diplomatickou spolupráci s dalšími zeměmi, které se nebojí mocné Saúdské Arábie a jejích spojenců.
Není divu, že na výzvu Kataru odpovědělo Turecko a Írán. Obě země jsou nejvýraznějšími mocenskými protivníky Saúdské Arábie na blízkovýchodní mapě. Turecko ji chce nahradit jako vůdce islámského světa, o totéž usiluje Írán.
Ministři zahraniční těchto tří zemí na 18. fóru v katarském hlavním městě Daúhá v polovině prosince 2018 podepsali protokoly a dohody stvrzující vzniku „nové aliance, která by nahradila čtyři dekády starou Radu pro spolupráci arabských států v Perském zálivu“.
Jak poznamenává list The Jerusalem Post, bylo velmi symbolické, že na fóru chyběli špičky americké politiky. Taktéž fórum poměrně otevřeně deklarovalo svůj spíše kritický postoj k Izraeli. Katarem vlastněná vlivná stanice Al-Džazíra vyjadřuje velmi silné sympatie Palestincům, naopak Izrael kritizuje za porušování lidských práv. Totéž platí i pro Turecko a Írán, přičemž posledně jmenovaný považuje Izrael za svého smrtelného nepřítele. Protiizraelský sentiment je tedy další spojovací vazba mezi trojicí států.
Nový blok reaguje a připravuje se na uspořádání Blízkého východu po ukončení syrské občanské války. Syrský prezident Bašár Al-Asad při své návštěvě Teheránu v únoru stvrdil svoji oddanost bloku. Jeho role je pro blok podstatná, protože skrze něj mohou zamezit vzestupu Kurdů, což je dle Bodamského největším děsem pro všechny zúčastněné.
Přítomnost Asada též zajišťuje podporu Rusko. Kreml vnímal vzestup nové aliance s potěšením, protože se mu nedařilo na jím pořádaných setkání domluvit těsnější spolupráci Teheránu a Ankarou. Rusko se pokouší být významným hráčem v regionu a jednání s blokem mu dává jedinečný prostor, kde může realizovat své plány proti svému hlavnímu protivníkovi nejen v této oblasti, USA.
Blok je velmi zajímavý též pro Čínu. Trojice země pracuje na velkých infrastrukturních projektech. Katar plánuje vytvořit obrovskou, propojenou síť ropovodů a plynovodů napříč Katarem, Irákem a Íránem. Země se též chtějí propojit železnicemi.
Zkrátka řečeno, blok tvoří vlastní Novou hedvábnou stezku, o kterou usiluje i Čína v rámci svého mamutího projektu Jeden pás, jedna cesta (One Belt, One Road). Blok a Čína sdílí vzájemné ekonomické zájmy. Navíc protiamerický sentiment Íránu a Turecka je něco, co též Čína může využít ve svůj prospěch.
Související
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo
Turecko , Írán , Katar , USA (Spojené státy americké) , Sýrie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák