Nová vlna uprchlíků, obnova Islámského státu. Z USA zní varování před vývojem v Libyi

Vojenské tažení na Tripolis podporují a materiálně zajišťují Saúdská Arábie, Egypt a Spojené arabské emiráty, konstatuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník připomíná, že po letech nepokojů v Libyi byl přitom zvláštní zmocněnec OSN přesvědčen, že tento měsíc bude možné konečně uzavřít dohodu o konferenci, která by sjednotila rozdělenou zemi, nastolila jednu vládu a vytvořila plán pro konání voleb.

Nová ničivá občanská válka

Namísto toho chalífa Haftar - pětasedmdesátiletý válečník, který se chce stát příštím libyjským diktátorem - zahájil ofenzivu proti metropoli Tripolisu, která zastavila mírový proces a může vést k nové ničivé občanské válce v arabském světě, kritizuje americký server. Pokládá v té souvislosti otázku, co vlastně vedlo Haftara k přesvědčení, že může usilovat o vojenské vítězství namísto hledání kompromisu.

"V několika uplynulých dnech se odpověď stává stále jasnější," píše washingtonský deník. Deklaruje, že tažení na Tripolis sponzorují Saúdská Arábie, Egypt a Spojené arabské emiráty, jejichž vlády spolu s Ruskem záměrně sabotují mezinárodní snahy zaštítěné Evropskou unií, Africkou unií, Spojenými státy a generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem.

Haftar byl v minulých letech podporován uvedenými vnějšími mocnostmi, ale například i Francií, konsolidoval svou kontrolu nad východní Libyí a nastoloval konkurenční režim vůči vládě v Tripolisu uznávané OSN, nastiňuje editorial. Dodává, že pár dní před zahájením stávající ofenzivy tento samozvaný generál navštívil Saúdskou Arábii, kde podle zjištění listu Wall Street Journal získal příslib milionů dolarů na vojenskou operaci.

Tyto peníze jsou určené na zaplacení kmenových vůdců a nábor nových bojovníků a Washington Post je označuje za další zbrklý hazard saúdskoarabského korunního prince Mohameda bin Salmána, který již vede katastrofální válku v Jemenu a neúspěšně se pokoušel přimět k poslušnosti vlády Libanonu a Kataru.   

V neděli se Haftarovi dostalo explicitní podpory od egyptského prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího, s nímž se setkal v Káhiře, připomíná prestižní deník. Podotýká, že Sísí se jen pár dní předtím vrátil ze Spojených států, kde jednal se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem v Bílém domě, ale přesto neváhá jít proti americkému požadavku, aby Haftar svůj útok ukončil.

Další zbytečné utrpení

"Prozatím to vypadá, že pokus dosadit do Tripolisu Haftara, zřejmě neuspěje," pokračuje vlivný server. Vysvětluje, že ofenziva vyburcovala jindy rozdrobené libyjské síly, do oblasti bojů byli přesunuti ostřílení milicionáři z jiných měst a Haftarův útok zastavili. 

Haftarovi podporovatelé poukazují, že mezi obránci Tripolisu se nacházejí extremisté, kteří jsou na sankčním seznamu OSN, připouští editorial. Vyzdvihuje však, že také v Haftarových jednotkách působí váleční zločinci a představitelé saúdskoarabské odnože náboženského fundamentalismu.

Za nejpravděpodobnější výsledek bojů považuje Washington Post další, zbytečné utrpení Libyjců, jelikož tisíce lidí již raději uprchly z domovů. "Příliv uprchlíků přes Středozemní moře do Evropy se může zvýšit, Islámský stát, na jehož porážce v Libyi pracovaly Spojené státy roky, může opět povstat," varuje renomovaný deník. Dodává, že to vše kvůli zásahům arabských států, které Trumpova administrativa líčí jako blízké spojence a spolupracující partnery v blízkovýchodním regionu.

Stávající šéf Bílého domu si často stěžuje na americké "klienty", kteří přijímají pomoc a ochranu Spojených států, jen aby využívali jejich slabosti, poukazuje prestižní server. Konstatuje, že při pečlivějším pohledu by Trump viděl excelentní příklad na situace, která se momentálně odehrává v Libyi.

Související

Více souvisejících

Libye Saúdská Arábie Chalífa Haftar USA (Spojené státy americké) Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy