EU o další rok prodlouží sankce vůči Sýrii

Evropská unie o rok prodloužila sankce proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Rada EU, která reprezentuje členské státy, to dnes uvedla v tiskové zprávě. Sankce tak budou platit do června 2020 a vztahovat se budou na 70 subjektů a 270 lidí.

Unie zároveň ze seznamu vyškrtla pět zemřelých lidí, jakož i dva subjekty, z nichž jeden přestal existovat a u druhého už neshledává důvody k uvalení omezujících opatření.

Na osoby uvedené na seznamu se vztahuje zákaz cestování a zmrazení majetku, neboť jsou podle EU odpovědné za násilné represe vůči civilnímu obyvatelstvu v Sýrii, podporují Asadův režim, mají z něj prospěch, nebo jsou spojeny s osobami, které tak činí.

EU na Sýrii také uvalila ropné embargo, omezuje určité investice a zmrazila majetek syrské centrální banky držený v EU. Omezuje také vývoz zařízení a technologií, jež by mohly být použity k vnitřním represím nebo pro monitorování či odposlechy internetové nebo telefonní komunikace.

Rada EU dnes také zopakovala, že je odhodlána nalézt trvalé a věrohodné řešení vleklého syrského konfliktu prostřednictvím dialogu všech zúčastněných stran v OSN.

Válka v Sýrii, kterou zažehlo potlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se v průběhu let se zapojením různých regionálních a zahraničních sil zkomplikovala. Před propuknutím konfliktu měla Sýrie podle odhadů Světové banky 20,8 milionu obyvatel. O život za války přišlo asi půl milionu lidí, dalších 11 milionů jich bylo nuceno opustit své domovy.

Do bojů se na straně prezidenta Bašára Asada zapojilo v roce 2015 Rusko, což do značné míry ovlivnilo poměr sil ve prospěch režimu.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Bašár Asad Sýrie OSN sankce

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy