Patnáct mrtvých mají na svědomí poslední nálety v Sýrii

Nejméně patnáct civilistů zahynulo při poslední vlně náletů na severozápadě Sýrie v provincii Idlib. Od neděle je tak civilních obětí více než 70, mezi nimi mnoho dětí, uvedla agentura AFP s odkazem na vyjádření exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Syrská armáda se se svými spojenci snaží provincii získat, je totiž jednou z posledních oblastí, nad níž vláda nemá kontrolu.

Sedm lidí zemřelo při útoku poblíž vesnice Sardža, která se nachází na hranici, jež odděluje území kontrolované povstalci ze skupiny Haját Tahrír aš-Šám (HTS) od oblastí kontrolovaných vládními jednotkami. HTS ovládá velké části provincie Idlib, stejně jako některá území přilehlých provincií Hamá, Halab (Aleppo) a Latákíja.

"Intenzivní bombardování vládních a ruských letadel pokračuje. Ruské nálety se soustředí na město Chán Šajchún a jeho okolí," uvedla SOHR.

Režim syrského presidenta Bašára Asada oficiálně nevyhlásil proti HTS ofenzívu, ale v posledních dnech zintenzivnil bombardování oblastí, které skupina ovládá. Armáda a její spojenci od letošního dubna obsadili na jihu Idlibu a na severu Hamá několik vesnic, které byly dříve pod kontrolou radikálů.

V úterý zemřelo při útocích v provinciích Idlib a Halab 27 civilistů, z toho 11 dětí.

Spojené státy, které ze smrti civilistů viní střídavě vládní jednotky a Rusko, požadují zastavení bombardování. "Útoky, které neberou ohled na civilisty a veřejnou infrastrukturu jako školy, tržiště a nemocnice jsou bezohledným stupňováním konfliktu. Je to nepřijatelné," sdělila v úterý mluvčí ministerstva Morgan Ortagusová.

Asi 270.000 lidí v provincii Idlib muselo od konce dubna opustit svoje domovy, uvedla před Radou bezpečnosti OSN mluvčí Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA).

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Bašár Asad válka

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 41 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy