Trump a vlajka Izraele v plamenech: Íránci pochodovali za Palestince, mírový plán USA odmítli

Desetitisíce Íránců dnes v ulicích manifestovaly na podporu Palestinců a proti dosud nezveřejněnému mírovému plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Akce se konala v rámci Dne Al-Kuds (arabsky Jeruzalém), který se v Íránu koná od roku 1979 na podporu Palestinců. S odvoláním na íránskou státní televizi o tom informovala agentura Reuters.

Pochody se podle íránské státní televize uskutečnily na 950 místech po celém Íránu. Demonstranti nosili transparenty s nápisy: "Smrt Americe", "Smrt Izraeli" či "Jeruzalém je věčné hlavní město Palestiny". Podle fotografií na íránských zpravodajských serverech účastníci pochodu zapalovali americké i izraelské vlajky či hadrového panáka Trumpa.

#IranI wonder what kind of false speculations or even justifications could make a politician think about dealing with terrorists !These images depict the Islamic state today on a so called #Quds paradeAny reconciliations with the tyrants would result in a more severe backlash pic.twitter.com/svATX6sFEk

— ولی فقیه وقیح هستم (@vali_e_faghih) 31. května 2019

"Ne dohodě století," stálo na transparentu, který se objevil v reportáži íránské státní televize. Heslo je evidentní narážkou na izraelsko-palestinský mírový plán, který dal Trump k vypracování svému zeti Jaredu Kushnerovi. Trump opakovaně plán označil za dohodu století, Palestinci nicméně kvůli přesunu americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma odmítají s USA jednat a tvrdí, že Washington straní Izraeli, a nemůže tak dělat v mírových jednáních zprostředkovatele.

Kushner už dříve naznačil, že mírový plán má odstartovat jako obchodní dohoda, která se zaměří na velké investice ze strany arabských států a budování infrastruktury na palestinských územích. Podrobnosti chtějí USA předložit účastníkům konference, která se uskuteční koncem června v Bahrajnu. Palestinské vedení na konferenci nebude, nezúčastní se jí ani Rusko nebo Čína. Účast naopak potvrdily Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.

Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí poznamenal, že Trumpův plán selže, zatímco prezident Hasan Rúhání podle agentury IRNA řekl, že se "dohoda století nepochybně stane bankrotem století a nepovede nikam".

Izrael, USA a Saúdská Arábie dlouhodobě Írán viní, že podporuje terorismus a podněcuje napětí na Blízkém východě. Teherán obvinění odmítá.

Pochod za Palestince se také konal v hlavním města sousedního Iráku, Bagdádu, kde do ulic vyšlo několik tisíc příslušníků šíitských milic. Írán tyto milice podporuje a poskytuje jim výcvik.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán palestina Izrael Jeruzalém USA (Spojené státy americké) Alí Chameneí (íránský ajatolláh)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy