Popravy a mučení dětí. Expert bije na poplach

Ostudný přístup Saúdské Arábie k lidským právům se zhoršuje každým dnem, varuje Adam Coogle v komentáři pro server CNN. Blízkovýchodní expert lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) připomíná, že od roku 2017, kdy se korunním prince stal Mohamed bin Salmán, došlo k uvěznění a údajně i mučení předních saúdských aktivistek za lidská práva, hromadné popravě převážně ši’ítských občanů odsouzených v neférových procesech a vraždě novináře Džamála Chášukdžího, ačkoliv saúdská vláda princův podíl na jeho smrti popírá.

Vynucené doznání

Soud s osmnáctiletým Murtadžou Kurajrisem, jemuž hrozil trest smrti za činy, které měl spáchat v době, kdy mu bylo 10-11 let, byl dalším příkladem porušování lidských práv v Saúdské Arábii, deklaruje odborník. Dodává, že zřejmě i na základě mezinárodního tlaku bylo v sobotu oznámeno, že mladík popraven nebude a na svobodu by se mohl dostat do roku 2022.

„Ačkoliv jde o slibnou zprávu, už skutečnost, že saúdská vláda popravu Kurajrise zvažovala, je problematická,“ píše aktivista. Připomíná, že Saúdská Arábie je jednou z mála zemí, které uplatňují trest smrti vůči dětem, což je v rozporu s jejími mezinárodními závazky.

Saúdská veřejná prokuratura, která od roku 2017 působí pod královským soudem, jehož je Mohamed bin Salmán členem, o trest smrti pro ši’ítu Kurajrise usilovala, zdůrazňuje Coogle. Dodává, že podle prokurátora se měl chlapec dopustit zločinů spojených s protestním hnutím na východě země v letech 2010 až 2014, byl obviněn z útoku na policii zápalnou lahví, napadení německého diplomatického vozu, nelegálního držení střelné zbraně, účasti na protestech a členství v teroristické organizaci.

Kurajris obvinění odmítá, zdůrazňuje expert. Odkazuje na tvrzení Evropské saúdské organizace pro lidská práva, že mladík byl zatčen v září 2014, ve věku 13 let, a od té doby je vězněn.

Žádnému dítěti by neměl hrozit trest smrti, a o to méně Kurajrisovi, který měl spáchat své činy v tak nízkém věku, a Saúdská Arábie by měla provést právní reformu, která zastaví veškeré popravy bez výjimky, deklaruje aktivista. Doplňuje, že možná i pod tíhou kritiky se saúdské úřady loni pokusily napravit reputaci země a přijaly zákon o mladistvých, který chrání děti v soudním řízení.

„Saúdská Arábie vyzdvihovala tuto reformu ve své zprávě z roku 2018 pro Radu OSN pro lidská práva v rámci své celkové revize stavu lidských práv v zemi,“ pokračuje Coogle. Poukazuje, že Rijád ovšem již nezmínil, že zákon se nevztahuje na jisté činy známé jako „hudud“ a závažné zločiny, které si dle saúdské interpretace islámského práva žádají zvláštní tresty.

Jelikož prokuratura vinila Kurajrise právě z takových přečinů, hrozil mu nadále trest smrti, vysvětluje pracovník HRW. Podotýká, že důkazy proti chlapci zahrnovaly jeho doznání, které podle jeho slov bylo vynucené, a dále výpověď čtyř dalších osob obviněných v podobných případech, přičemž dvě z nich byly v době údajného spáchání zločinu rovněž teenagery a od roku 2014 samy čekají na výkon trestu smrti.

Běžná praxe

Nespravedlivé soudy se ši’íty za přečiny spojené s protesty jsou v Saúdské Arábii velmi běžné, kritizuje aktivista. Připomíná, že HRW získala a analyzovala 10 rozsudků z let 2013 až 2016 nad muži a chlapci, kteří byli obviněni v souvislosti s protesty, a téměř ve všech případech obvinění odvolali svá doznání, jelikož byla údajně vynucená bitím a dlouhou samotkou.

Obvinění sice svá doznání u soudu odvolali a tvrdili, že byla dosažena mučením, což však soud ve všech případech odmítl, stejně jako jejich žádosti o přehrání záznamu výslechů a předvolání těch, kteří je vedli, konstatuje Coogle. Deklaruje, že takto flagrantně neférové procesy vedly v uplynulých letech k popravám desítek saúdských ši’ítů, včetně hromadné popravy 37 lidí provedené letos 23. dubna, v rámci níž přišel o život i Abdulkarím Havaj, který měl spáchat zločin jako teenager.

Kurajrisova kauza ukazuje, že nedávné reformy příliš nechrání děti před klíčovými chybami saúdského justičního systému a nadále vystavují zadržené riziku mučení, neférového procesu a trestu smrti, kritizuje expert HRW. Zdůrazňuje, že s ohledem na práva dítěte musí Saúdská Arábie zavést právní garance toho, že dítě nesmí být vyslýcháno bez přítomnosti zákonného či právního zástupce a dostane se mu přiměřené obhajoby před nezávislým a nestranným soudem.

„A Saúdská Arábie by měla okamžitě zakázat veškeré popravy dětí a dětských pachatelů,“ apeluje Coogle. Dodává, že bez takových reforem budou podobné případy nadále prodlužovat výčet saúdského porušování lidských práv a držet zemi na krátkém seznamu států, které se uchylují k této ostudné praxi.

Související

Více souvisejících

Saúdská Arábie lidská práva Human Rights Watch Trest smrti Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy