Ostudný přístup Saúdské Arábie k lidským právům se zhoršuje každým dnem, varuje Adam Coogle v komentáři pro server CNN. Blízkovýchodní expert lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) připomíná, že od roku 2017, kdy se korunním prince stal Mohamed bin Salmán, došlo k uvěznění a údajně i mučení předních saúdských aktivistek za lidská práva, hromadné popravě převážně ši’ítských občanů odsouzených v neférových procesech a vraždě novináře Džamála Chášukdžího, ačkoliv saúdská vláda princův podíl na jeho smrti popírá.
Vynucené doznání
Soud s osmnáctiletým Murtadžou Kurajrisem, jemuž hrozil trest smrti za činy, které měl spáchat v době, kdy mu bylo 10-11 let, byl dalším příkladem porušování lidských práv v Saúdské Arábii, deklaruje odborník. Dodává, že zřejmě i na základě mezinárodního tlaku bylo v sobotu oznámeno, že mladík popraven nebude a na svobodu by se mohl dostat do roku 2022.
„Ačkoliv jde o slibnou zprávu, už skutečnost, že saúdská vláda popravu Kurajrise zvažovala, je problematická,“ píše aktivista. Připomíná, že Saúdská Arábie je jednou z mála zemí, které uplatňují trest smrti vůči dětem, což je v rozporu s jejími mezinárodními závazky.
Saúdská veřejná prokuratura, která od roku 2017 působí pod královským soudem, jehož je Mohamed bin Salmán členem, o trest smrti pro ši’ítu Kurajrise usilovala, zdůrazňuje Coogle. Dodává, že podle prokurátora se měl chlapec dopustit zločinů spojených s protestním hnutím na východě země v letech 2010 až 2014, byl obviněn z útoku na policii zápalnou lahví, napadení německého diplomatického vozu, nelegálního držení střelné zbraně, účasti na protestech a členství v teroristické organizaci.
Kurajris obvinění odmítá, zdůrazňuje expert. Odkazuje na tvrzení Evropské saúdské organizace pro lidská práva, že mladík byl zatčen v září 2014, ve věku 13 let, a od té doby je vězněn.
Žádnému dítěti by neměl hrozit trest smrti, a o to méně Kurajrisovi, který měl spáchat své činy v tak nízkém věku, a Saúdská Arábie by měla provést právní reformu, která zastaví veškeré popravy bez výjimky, deklaruje aktivista. Doplňuje, že možná i pod tíhou kritiky se saúdské úřady loni pokusily napravit reputaci země a přijaly zákon o mladistvých, který chrání děti v soudním řízení.
„Saúdská Arábie vyzdvihovala tuto reformu ve své zprávě z roku 2018 pro Radu OSN pro lidská práva v rámci své celkové revize stavu lidských práv v zemi,“ pokračuje Coogle. Poukazuje, že Rijád ovšem již nezmínil, že zákon se nevztahuje na jisté činy známé jako „hudud“ a závažné zločiny, které si dle saúdské interpretace islámského práva žádají zvláštní tresty.
Jelikož prokuratura vinila Kurajrise právě z takových přečinů, hrozil mu nadále trest smrti, vysvětluje pracovník HRW. Podotýká, že důkazy proti chlapci zahrnovaly jeho doznání, které podle jeho slov bylo vynucené, a dále výpověď čtyř dalších osob obviněných v podobných případech, přičemž dvě z nich byly v době údajného spáchání zločinu rovněž teenagery a od roku 2014 samy čekají na výkon trestu smrti.
Běžná praxe
Nespravedlivé soudy se ši’íty za přečiny spojené s protesty jsou v Saúdské Arábii velmi běžné, kritizuje aktivista. Připomíná, že HRW získala a analyzovala 10 rozsudků z let 2013 až 2016 nad muži a chlapci, kteří byli obviněni v souvislosti s protesty, a téměř ve všech případech obvinění odvolali svá doznání, jelikož byla údajně vynucená bitím a dlouhou samotkou.
Obvinění sice svá doznání u soudu odvolali a tvrdili, že byla dosažena mučením, což však soud ve všech případech odmítl, stejně jako jejich žádosti o přehrání záznamu výslechů a předvolání těch, kteří je vedli, konstatuje Coogle. Deklaruje, že takto flagrantně neférové procesy vedly v uplynulých letech k popravám desítek saúdských ši’ítů, včetně hromadné popravy 37 lidí provedené letos 23. dubna, v rámci níž přišel o život i Abdulkarím Havaj, který měl spáchat zločin jako teenager.
Kurajrisova kauza ukazuje, že nedávné reformy příliš nechrání děti před klíčovými chybami saúdského justičního systému a nadále vystavují zadržené riziku mučení, neférového procesu a trestu smrti, kritizuje expert HRW. Zdůrazňuje, že s ohledem na práva dítěte musí Saúdská Arábie zavést právní garance toho, že dítě nesmí být vyslýcháno bez přítomnosti zákonného či právního zástupce a dostane se mu přiměřené obhajoby před nezávislým a nestranným soudem.
„A Saúdská Arábie by měla okamžitě zakázat veškeré popravy dětí a dětských pachatelů,“ apeluje Coogle. Dodává, že bez takových reforem budou podobné případy nadále prodlužovat výčet saúdského porušování lidských práv a držet zemi na krátkém seznamu států, které se uchylují k této ostudné praxi.
Související

Francie uspořádá další summit o Ukrajině, v Saúdské Arábii budou jednat USA s Ruskem a Ukrajinou

Saúdská Arábie: Proč se stala klíčovou zemí v jednáních o konci války na Ukrajině?
Saúdská Arábie , lidská práva , Human Rights Watch , Trest smrti , Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)
Aktuálně se děje
před 50 minutami

Trump vydal nařízení, kterým rozpustí ministerstvo školství. Studenti se bojí o budoucnost
před 1 hodinou

Prezident Pavel dorazil na Ukrajinu. Setká se se Zelenským a Šmyhalem
před 2 hodinami

Rusko se bude rozšiřovat všemi směry, cílem je likvidace Ukrajiny, prohlásil tajemný Putinův poradce Surkov
před 2 hodinami

Tvrdá slova z OSN: Připravme se na to, že lidé budou kvůli Trumpovi umírat
před 3 hodinami

Trump je jediný, kdo věří, že dosáhne míru na Ukrajině. Paralyzuje tím ale celou Evropu
před 3 hodinami

Letecká doprava kolabuje. Letiště Heathrow kvůli požáru nefunguje, dopady pocítí celý svět
před 5 hodinami

Předpověď počasí na víkend: Teploty vyrostou, čeká nás typické jaro
včera

Ester Ledecká přepisuje historii. Po bronzu z lyžařského sjezdu má zlato ze snowboardingu
včera

Francie uspořádá další summit o Ukrajině, v Saúdské Arábii budou jednat USA s Ruskem a Ukrajinou
včera

V Evropě probíhají významné schůzky kvůli Ukrajině. Zatím se ni nemění, hlásí Zelenskyj
včera

Straka bude opět na Slovensku „psem záchranářem“. Tahat kaštany z ohně bude v Banské Bystrici
včera

RECENZE: Hraná Sněhurka je generickým produktem bez imaginace. Ihned vyšumí
včera

Obranný komplex za stamiliardy eur, žádné nákupy z USA. EU zveřejnila plán masivního zbrojení
včera

Kreml vybral muže, který povede jednání o míru s USA
včera

Zelenskyj dal Trumpovi košem. Odmítl předat USA vlastnictví Záporožské jaderné elektrárny
včera

EU nutně potřebuje peníze, kde je ale vzít? Zvažuje, že se inspiruje v USA
včera

Rusko mírové jednotky na Ukrajině nechce. Tak tam pošleme ujišťovací, navrhuje Británie
včera

Ukrajinci u Kursku ustupují pod ruským tlakem. Ztráta strategické výhody může mít fatální dopad na diplomatická jednání
včera

Velké sliby, nulové výsledky. Trumpův sen o konci války na Ukrajině se rozpadá
včera
Spalničky jsou zpět, oznámila WHO. A s hrůzou se dívá na dění v USA
Evropa čelí největší epidemii spalniček za posledních téměř třicet let, uvádí nejnovější zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO). V roce 2024 bylo zaznamenáno 127 350 případů, což je přibližně dvojnásobek oproti roku 2023.
Zdroj: Libor Novák