Popravy a mučení dětí. Expert bije na poplach

Ostudný přístup Saúdské Arábie k lidským právům se zhoršuje každým dnem, varuje Adam Coogle v komentáři pro server CNN. Blízkovýchodní expert lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) připomíná, že od roku 2017, kdy se korunním prince stal Mohamed bin Salmán, došlo k uvěznění a údajně i mučení předních saúdských aktivistek za lidská práva, hromadné popravě převážně ši’ítských občanů odsouzených v neférových procesech a vraždě novináře Džamála Chášukdžího, ačkoliv saúdská vláda princův podíl na jeho smrti popírá.

Vynucené doznání

Soud s osmnáctiletým Murtadžou Kurajrisem, jemuž hrozil trest smrti za činy, které měl spáchat v době, kdy mu bylo 10-11 let, byl dalším příkladem porušování lidských práv v Saúdské Arábii, deklaruje odborník. Dodává, že zřejmě i na základě mezinárodního tlaku bylo v sobotu oznámeno, že mladík popraven nebude a na svobodu by se mohl dostat do roku 2022.

„Ačkoliv jde o slibnou zprávu, už skutečnost, že saúdská vláda popravu Kurajrise zvažovala, je problematická,“ píše aktivista. Připomíná, že Saúdská Arábie je jednou z mála zemí, které uplatňují trest smrti vůči dětem, což je v rozporu s jejími mezinárodními závazky.

Saúdská veřejná prokuratura, která od roku 2017 působí pod královským soudem, jehož je Mohamed bin Salmán členem, o trest smrti pro ši’ítu Kurajrise usilovala, zdůrazňuje Coogle. Dodává, že podle prokurátora se měl chlapec dopustit zločinů spojených s protestním hnutím na východě země v letech 2010 až 2014, byl obviněn z útoku na policii zápalnou lahví, napadení německého diplomatického vozu, nelegálního držení střelné zbraně, účasti na protestech a členství v teroristické organizaci.

Kurajris obvinění odmítá, zdůrazňuje expert. Odkazuje na tvrzení Evropské saúdské organizace pro lidská práva, že mladík byl zatčen v září 2014, ve věku 13 let, a od té doby je vězněn.

Žádnému dítěti by neměl hrozit trest smrti, a o to méně Kurajrisovi, který měl spáchat své činy v tak nízkém věku, a Saúdská Arábie by měla provést právní reformu, která zastaví veškeré popravy bez výjimky, deklaruje aktivista. Doplňuje, že možná i pod tíhou kritiky se saúdské úřady loni pokusily napravit reputaci země a přijaly zákon o mladistvých, který chrání děti v soudním řízení.

„Saúdská Arábie vyzdvihovala tuto reformu ve své zprávě z roku 2018 pro Radu OSN pro lidská práva v rámci své celkové revize stavu lidských práv v zemi,“ pokračuje Coogle. Poukazuje, že Rijád ovšem již nezmínil, že zákon se nevztahuje na jisté činy známé jako „hudud“ a závažné zločiny, které si dle saúdské interpretace islámského práva žádají zvláštní tresty.

Jelikož prokuratura vinila Kurajrise právě z takových přečinů, hrozil mu nadále trest smrti, vysvětluje pracovník HRW. Podotýká, že důkazy proti chlapci zahrnovaly jeho doznání, které podle jeho slov bylo vynucené, a dále výpověď čtyř dalších osob obviněných v podobných případech, přičemž dvě z nich byly v době údajného spáchání zločinu rovněž teenagery a od roku 2014 samy čekají na výkon trestu smrti.

Běžná praxe

Nespravedlivé soudy se ši’íty za přečiny spojené s protesty jsou v Saúdské Arábii velmi běžné, kritizuje aktivista. Připomíná, že HRW získala a analyzovala 10 rozsudků z let 2013 až 2016 nad muži a chlapci, kteří byli obviněni v souvislosti s protesty, a téměř ve všech případech obvinění odvolali svá doznání, jelikož byla údajně vynucená bitím a dlouhou samotkou.

Obvinění sice svá doznání u soudu odvolali a tvrdili, že byla dosažena mučením, což však soud ve všech případech odmítl, stejně jako jejich žádosti o přehrání záznamu výslechů a předvolání těch, kteří je vedli, konstatuje Coogle. Deklaruje, že takto flagrantně neférové procesy vedly v uplynulých letech k popravám desítek saúdských ši’ítů, včetně hromadné popravy 37 lidí provedené letos 23. dubna, v rámci níž přišel o život i Abdulkarím Havaj, který měl spáchat zločin jako teenager.

Kurajrisova kauza ukazuje, že nedávné reformy příliš nechrání děti před klíčovými chybami saúdského justičního systému a nadále vystavují zadržené riziku mučení, neférového procesu a trestu smrti, kritizuje expert HRW. Zdůrazňuje, že s ohledem na práva dítěte musí Saúdská Arábie zavést právní garance toho, že dítě nesmí být vyslýcháno bez přítomnosti zákonného či právního zástupce a dostane se mu přiměřené obhajoby před nezávislým a nestranným soudem.

„A Saúdská Arábie by měla okamžitě zakázat veškeré popravy dětí a dětských pachatelů,“ apeluje Coogle. Dodává, že bez takových reforem budou podobné případy nadále prodlužovat výčet saúdského porušování lidských práv a držet zemi na krátkém seznamu států, které se uchylují k této ostudné praxi.

Související

Ramzan Kadyrov

Hamás odmítá jednat o propuštění rukojmích. Postavil se za něj Kadyrov i Saúdská Arábie

Ismail Haniyeh, šéf politického úřadu Hamásu, uvedl, že nebude jednat s Izraelem o zajatých rukojmích, dokud boje neskončí. "Informovali jsme všechny strany, které nás kontaktovaly ohledně nepřátelských zajatců zadržovaných odbojem, že toto téma nebude otevřeno před koncem bitvy," říká. "A bude to jen za cenu, kterou odpor přijme," dodal. Za radikální hnutí se postavil Írán, čečenský vůdce Ramzan Kadyrov i Saúdská Arábie.

Více souvisejících

Saúdská Arábie lidská práva Human Rights Watch Trest smrti Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy