Ostudný přístup Saúdské Arábie k lidským právům se zhoršuje každým dnem, varuje Adam Coogle v komentáři pro server CNN. Blízkovýchodní expert lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) připomíná, že od roku 2017, kdy se korunním prince stal Mohamed bin Salmán, došlo k uvěznění a údajně i mučení předních saúdských aktivistek za lidská práva, hromadné popravě převážně ši’ítských občanů odsouzených v neférových procesech a vraždě novináře Džamála Chášukdžího, ačkoliv saúdská vláda princův podíl na jeho smrti popírá.
Vynucené doznání
Soud s osmnáctiletým Murtadžou Kurajrisem, jemuž hrozil trest smrti za činy, které měl spáchat v době, kdy mu bylo 10-11 let, byl dalším příkladem porušování lidských práv v Saúdské Arábii, deklaruje odborník. Dodává, že zřejmě i na základě mezinárodního tlaku bylo v sobotu oznámeno, že mladík popraven nebude a na svobodu by se mohl dostat do roku 2022.
„Ačkoliv jde o slibnou zprávu, už skutečnost, že saúdská vláda popravu Kurajrise zvažovala, je problematická,“ píše aktivista. Připomíná, že Saúdská Arábie je jednou z mála zemí, které uplatňují trest smrti vůči dětem, což je v rozporu s jejími mezinárodními závazky.
Saúdská veřejná prokuratura, která od roku 2017 působí pod královským soudem, jehož je Mohamed bin Salmán členem, o trest smrti pro ši’ítu Kurajrise usilovala, zdůrazňuje Coogle. Dodává, že podle prokurátora se měl chlapec dopustit zločinů spojených s protestním hnutím na východě země v letech 2010 až 2014, byl obviněn z útoku na policii zápalnou lahví, napadení německého diplomatického vozu, nelegálního držení střelné zbraně, účasti na protestech a členství v teroristické organizaci.
Kurajris obvinění odmítá, zdůrazňuje expert. Odkazuje na tvrzení Evropské saúdské organizace pro lidská práva, že mladík byl zatčen v září 2014, ve věku 13 let, a od té doby je vězněn.
Žádnému dítěti by neměl hrozit trest smrti, a o to méně Kurajrisovi, který měl spáchat své činy v tak nízkém věku, a Saúdská Arábie by měla provést právní reformu, která zastaví veškeré popravy bez výjimky, deklaruje aktivista. Doplňuje, že možná i pod tíhou kritiky se saúdské úřady loni pokusily napravit reputaci země a přijaly zákon o mladistvých, který chrání děti v soudním řízení.
„Saúdská Arábie vyzdvihovala tuto reformu ve své zprávě z roku 2018 pro Radu OSN pro lidská práva v rámci své celkové revize stavu lidských práv v zemi,“ pokračuje Coogle. Poukazuje, že Rijád ovšem již nezmínil, že zákon se nevztahuje na jisté činy známé jako „hudud“ a závažné zločiny, které si dle saúdské interpretace islámského práva žádají zvláštní tresty.
Jelikož prokuratura vinila Kurajrise právě z takových přečinů, hrozil mu nadále trest smrti, vysvětluje pracovník HRW. Podotýká, že důkazy proti chlapci zahrnovaly jeho doznání, které podle jeho slov bylo vynucené, a dále výpověď čtyř dalších osob obviněných v podobných případech, přičemž dvě z nich byly v době údajného spáchání zločinu rovněž teenagery a od roku 2014 samy čekají na výkon trestu smrti.
Běžná praxe
Nespravedlivé soudy se ši’íty za přečiny spojené s protesty jsou v Saúdské Arábii velmi běžné, kritizuje aktivista. Připomíná, že HRW získala a analyzovala 10 rozsudků z let 2013 až 2016 nad muži a chlapci, kteří byli obviněni v souvislosti s protesty, a téměř ve všech případech obvinění odvolali svá doznání, jelikož byla údajně vynucená bitím a dlouhou samotkou.
Obvinění sice svá doznání u soudu odvolali a tvrdili, že byla dosažena mučením, což však soud ve všech případech odmítl, stejně jako jejich žádosti o přehrání záznamu výslechů a předvolání těch, kteří je vedli, konstatuje Coogle. Deklaruje, že takto flagrantně neférové procesy vedly v uplynulých letech k popravám desítek saúdských ši’ítů, včetně hromadné popravy 37 lidí provedené letos 23. dubna, v rámci níž přišel o život i Abdulkarím Havaj, který měl spáchat zločin jako teenager.
Kurajrisova kauza ukazuje, že nedávné reformy příliš nechrání děti před klíčovými chybami saúdského justičního systému a nadále vystavují zadržené riziku mučení, neférového procesu a trestu smrti, kritizuje expert HRW. Zdůrazňuje, že s ohledem na práva dítěte musí Saúdská Arábie zavést právní garance toho, že dítě nesmí být vyslýcháno bez přítomnosti zákonného či právního zástupce a dostane se mu přiměřené obhajoby před nezávislým a nestranným soudem.
„A Saúdská Arábie by měla okamžitě zakázat veškeré popravy dětí a dětských pachatelů,“ apeluje Coogle. Dodává, že bez takových reforem budou podobné případy nadále prodlužovat výčet saúdského porušování lidských práv a držet zemi na krátkém seznamu států, které se uchylují k této ostudné praxi.
Související
Megalomanští Saúdové na stavbách nešetří. Vzniká město v jediné budově i lyžařské středisko
Američané se na Blízkém východě připravují na nejhorší. Klíčový faktor Izrael mění vše
Saúdská Arábie , lidská práva , Human Rights Watch , Trest smrti , Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme s=riovou výrobu
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 4 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.
Zdroj: Libor Novák