Bolton chce udeřit na Írán ještě víc. Jak to bylo se sestřelením dronu? Rusko vyvrací verzi USA

Írán má stále možnost jednat s Washingtonem o svém jaderném programu, a to navzdory novým sankcím. Prohlásil to dnes bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton, který je na návštěvě Izraele. Později však Bolton podle agentury AP řekl, že "všechny možnosti jsou na stole", pokud Írán překročí limity pro obohacování uranu. Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil zavedení dalších protiíránských sankcí, které se týkají i íránského nejvyššího duchovního ajatolláha Alího Chameneího.

"Prezident (Trump) drží dveře otevřené pro opravdová jednání, která by kompletně a ověřitelně eliminovala íránský jaderný program, systémy balistických střel i zastavila podporu mezinárodního terorismu a další zákeřné chování," řekl Bolton v Jeruzalémě. "Jediné, co Írán musí udělat, je projít těmi otevřenými dveřmi," citovala ho agentura Reuters.

Bolton bývá označován za politického jestřába, což minulý týden uvedl také Trump. Podle amerických médií Bolton Trumpa nabádal k tvrdé vojenské odpovědi na sestřelení amerického dronu v Hormuzském průlivu. Trump později uvedl, že si úder na íránské cíle rozmyslel, jelikož by to podle odhadů stálo 150 životů.

Bolton dnes odpoledne také podle agentury Reuters prohlásil, že kampaň tlaku přivede Írán k jednacímu stolu. "Buď to pochopí... nebo prostě ještě více posílíme kampaň maximálního tlaku," řekl Bolton po jednání se svými protějšky z Ruska a Izraele. "Myslím, že to bude kombinace sankcí a jiného tlaku, která přivede Írán ke stolu," dodal.

Šéf ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev dnes v Jeruzalémě řekl, že má důkazy o tom, že americký dron, který írán minulý týden sestřelil, byl v íránském vzdušném prostoru, nikoliv mezinárodním, jak tvrdí Washington. "Mám informace od ruského ministerstva obrany, podle kterých se dron nacházel v íránském vzdušném prostoru," uvedl podle agentury Interfax.

Vztahy mezi USA a Íránem jsou na bodu mrazu od minulého roku, kdy Trump oznámil odstoupení Spojených států od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Uvalil zároveň na islámskou republiku nové sankce.

Trump opakovaně vyzval íránské činitele, aby s USA usedli k jednáním o svém jaderném programu. To Íránci vždy odmítli. Teherán nedávno oznámil, že v červenci přestane ustanovení mezinárodní dohody dodržovat, a v posledních dnech zintenzivnil produkci nízko obohaceného uranu.

Nejnovější sankce uvalily USA v reakci na nedávné sestřelení amerického bezpilotního letounu nad Hormuzským průlivem. Teherán tvrdí, že stroj sestřelil poté, co pronikl do íránského vzdušného prostoru, což Washington popírá a trvá na tom, že incident se stal nad mezinárodními vodami.

Související

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

Více souvisejících

John Bolton Írán Izrael sankce USA (Spojené státy americké) Rusko

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy