Současné napětí mezi USA a Íránem vyvolává obavy, zda nedojde k válce, která by se mohla stát i válkou světovou. Slova vysoce postaveného ruského diplomatu v tomto ohledu neposkytují příliš velké uklidnění. Zvláštní vyslanec ministerstva zahraničí pro asijské země, Zamir Kabulov naznačil, že pokud by došlo k válce, Rusko by se mohlo přidat na stranu Íránu. Zprávu přinesla agentura Reuters.
„Írán odolá tomuto typu boje a Írán není sám," řekl Kabulov na rusko-íránském politickém fóru v Moskvě. Otázce, zda je Rusko připraveno poskytnout Íránu materiální podporu, pokud na něj USA zaútočí, se vyhnul s tím, že „konkrétní akce jsou otázkou pro ruského prezidenta“.
„Ale není to jen Rusko, mnoho dalších zemí sympatizuje a cítí s Íránem. Teherán nebude sám, pokud USA, Bůh chraň, uskuteční proti němu divoké a nezodpovědné činy,“ citoval vyslance ruský nezávislý deník Kommersant.
Írán momentálně představuje nejbližšího spojence Ruska na Blízkém východě. Mají společný zájem na setrvání syrského prezidenta Bašára al-Asada u moci. Sdílí i protiamerický sentiment.
Ruské ministerstvo zahraničí v úterý ostře zkritizovalo USA za jejich postoj k Íránu. „Washington, který se považuje za pána osudů světa, pěstuje stále agresivnější politiku a unáhleně se pokouší potrestat ty, kteří nehodlají poslouchat americký diktát,“ stojí v jeho prohlášení.
Dle ruského ministerstva zahraničí Spojené státy požadují po Íránu „neodůvodněné ústupky“, včetně opuštění od „jeho oprávněných zájmů“. Rusko tvrdí, že íránské jaderné aktivity jsou „výlučně mírové a plně pod kontrolou Mezinárodní agentury pro atomovou energii“.
Ruský ministr zahraničí Sergje Lavrov vyzává obě strany k „civilizovanému dialogu“. „To samozřejmě předpokládá konec [americké] politiky ultimát, sankcí a vydírání," řekl Lavrov, který varoval, že pokud se tak nestane, může dojít k destabilizaci Blízkého východu a podkopání mezinárodní bezpečnosti.
Lavrov též obvinil státy Perského zálivu, že „arabské státy Perského zálivu by měly podporovat dialog tak či onak, místo toho, aby tlačily region směrem k bodu, kdy se stane možné použití síly“. Ačkoliv nejmenoval konkrétní státy, věří se, že tím myslel Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty (SAE), které jsou považovány za hlavní spojence USA na Blízkém východě a které považují Írán za svého úhlavního nepřítele.
SAE nicméně uvedly, že nemají dostatek důkazů, aby mohlo říci, že Írán je za útoky na tankery v Hormuzském průplavu. USA z útoku viní íránské Revoluční gardy. Írán to však odmítá.
Eskalace napětí
V minulých týdnech došlo k eskalaci dlouhodobého napětí mezi USA a Íránem. Podnětem bylo sestřelení amerického bezpilotního vojenského dronu nad Hormuzským průplavem Revolučními gardami. Americký prezident Donald Trump dal příkaz k vojenským úderům, aby je na poslední chvíli odvolal s tím, že by útok vedl k smrti 150 lidí a šlo by tedy o reakci neúměrnou závažnosti sestřelení.
Namísto toho Trump sáhl k posílení protiíránských sankcí. Íránský prezident Hasan Rúhán to označil za znak zoufalství a osočil Bílý dům, že je mentálně retardovaný. Trump slova odsoudil jako „neotesaná a urážlivá" a pohrozil Íránu, že útok na cokoliv amerického vyvolá „zdrcující odvetu“.
Související
Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ
Válka gangů přerůstá Švédsku přes hlavu. Za nitky zřejmě tahá i Teherán
Írán , USA (Spojené státy americké) , Rusko , válka
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 41 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.
Zdroj: Jakub Jurek