Rusko ruší letadlům GPS signál. Chystá se na válku, tvrdí server

Izraelská letadla v posledních dvou letech byla svědky zvláštního jevu. Jejich GPS signály náhle přestaly fungovat nebo ukazovaly špatné údaje. Izrael je přesvědčen, že za tím stojí Moskva. Ta to ale odmítá.

Rušení GPS signálu začaly jako první reportovat izraelské vojenské stíhačky na jaře roku 2018. Problémy s GPS však začalo v poslední době uvádět i Tel Avivské mezinárodní letiště Ben Gurion. Rušící signál dolehl až na letiště v Larnace na ostrově Kypr.

Izrael identifikoval zdroj těchto poruch v ruské letecké základně Hmímím v Sýrii. Rusko to popírá a tvrdí, že to jsou „fake news“, které nelze brát vážně.

Podle profesora Todda Humphreyse z Texaské univerzity však je na „90% až 95%“ jisté, že za tím je Rusko. Expert tvrdí, že signál je „vidět až z vesmíru“. Právě pomocí senzorů z Mezinárodní vesmírné stanice Humphreys a jeho tým signál lokalizovali do Sýrie.

Humphreys tvrdí, že Rusko zřejmě necílí primárně na Izrael. Toho zasáhly nepřímo ochranná opatření, které Rusko ustanovilo kolem základny. Jeho GPS rušení má za cíl zmást nepřátelské letové objekty prostřednictvím falešných souřadnic.

Podle Times of Israel Rusko k těmto opatření zřejmě přistoupilo poté, co na základnu zaútočil roj sebevražedných dronů. Rusko tvrdí, že se je sice všechny sestřelilo, přesto jej útok zřejmě vyděsil natolik, že se rozhodlo podobnému úderu za každou cenu zabránit.

GPS rušení jako součást elektronické války?

Zprávy o rušení GPS signálu a tzv. „spoofingu“ (zfalšování adresy uživateli – poznámka redakce) se netýkají jen Izraele. Výzkumníci skupiny zaměřené na kyberbezpečnost, C4ADS, identifikovali 9 833 případů v průběhu února 2016 až listopadu 2018, kdy plavidlům plujících kolem „míst strategické důležitosti“ náhle začaly GPS souřadnice ukazoval, že se nahází jinde, než ve skutečnosti byly.

Těmito místy strategické důležitosti byl např. Krym, Petrohrad či Moskva. Podle výzkumníků šlo též vypozorovat, že k rušení signálu dochází tam, kde se nachází prezident Vladimir Putin. Rusové se jej zřejmě tímto způsobem snaží chránit před útokem dronů.

Ačkoliv se momentálně jedná o ochranné opatření, může být použito i k útoku. Během posledních cvičení NATO ve Skandinávii si piloti stěžovali na problémy s jejich GPS systémy. Podle norských zpravodajských služeb za tím stála ruská armáda. „Není to žádná sranda. Ohrožuje vzdušné bezpečí běžných lidí,“ řekl finský premiér Juha Sipilä, který sám je zkušeným pilotem.

Magazín Foreign Policy upozorňuje, že v současnosti jsou systémy GPS využívána v takřka celé moderní ekonomice, od chytrých telefonů, automobilů až k průmyslovým řídícím centrům. Elektrická síť USA je používá velké míře.

Podle odborníků tímto způsobem může Rusko předvádět své technologické schopnosti. Server Breaking Defense tvrdí, že Rusko v podstatě zkouší možnosti svých nástrojů elektronické války proti letadlům americkým letadlům F-35, které má Izrael od USA.

Též se může jednat o zprávu, že Rusko nezapomnělo na sestřelení jeho letadla, během kterého zemřelo 15 členů posádky. Letadlo sice sestřelilo syrské dělostřelectvo, Rusko však z toho viní Izrael, který útočil v oblasti, kterou Rusko považuje za svou.

Související

Více souvisejících

F-35 Joint Strike Fighter Izrael Rusko Sýrie

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy