Rusko ruší letadlům GPS signál. Chystá se na válku, tvrdí server

Izraelská letadla v posledních dvou letech byla svědky zvláštního jevu. Jejich GPS signály náhle přestaly fungovat nebo ukazovaly špatné údaje. Izrael je přesvědčen, že za tím stojí Moskva. Ta to ale odmítá.

Rušení GPS signálu začaly jako první reportovat izraelské vojenské stíhačky na jaře roku 2018. Problémy s GPS však začalo v poslední době uvádět i Tel Avivské mezinárodní letiště Ben Gurion. Rušící signál dolehl až na letiště v Larnace na ostrově Kypr.

Izrael identifikoval zdroj těchto poruch v ruské letecké základně Hmímím v Sýrii. Rusko to popírá a tvrdí, že to jsou „fake news“, které nelze brát vážně.

Podle profesora Todda Humphreyse z Texaské univerzity však je na „90% až 95%“ jisté, že za tím je Rusko. Expert tvrdí, že signál je „vidět až z vesmíru“. Právě pomocí senzorů z Mezinárodní vesmírné stanice Humphreys a jeho tým signál lokalizovali do Sýrie.

Humphreys tvrdí, že Rusko zřejmě necílí primárně na Izrael. Toho zasáhly nepřímo ochranná opatření, které Rusko ustanovilo kolem základny. Jeho GPS rušení má za cíl zmást nepřátelské letové objekty prostřednictvím falešných souřadnic.

Podle Times of Israel Rusko k těmto opatření zřejmě přistoupilo poté, co na základnu zaútočil roj sebevražedných dronů. Rusko tvrdí, že se je sice všechny sestřelilo, přesto jej útok zřejmě vyděsil natolik, že se rozhodlo podobnému úderu za každou cenu zabránit.

GPS rušení jako součást elektronické války?

Zprávy o rušení GPS signálu a tzv. „spoofingu“ (zfalšování adresy uživateli – poznámka redakce) se netýkají jen Izraele. Výzkumníci skupiny zaměřené na kyberbezpečnost, C4ADS, identifikovali 9 833 případů v průběhu února 2016 až listopadu 2018, kdy plavidlům plujících kolem „míst strategické důležitosti“ náhle začaly GPS souřadnice ukazoval, že se nahází jinde, než ve skutečnosti byly.

Těmito místy strategické důležitosti byl např. Krym, Petrohrad či Moskva. Podle výzkumníků šlo též vypozorovat, že k rušení signálu dochází tam, kde se nachází prezident Vladimir Putin. Rusové se jej zřejmě tímto způsobem snaží chránit před útokem dronů.

Ačkoliv se momentálně jedná o ochranné opatření, může být použito i k útoku. Během posledních cvičení NATO ve Skandinávii si piloti stěžovali na problémy s jejich GPS systémy. Podle norských zpravodajských služeb za tím stála ruská armáda. „Není to žádná sranda. Ohrožuje vzdušné bezpečí běžných lidí,“ řekl finský premiér Juha Sipilä, který sám je zkušeným pilotem.

Magazín Foreign Policy upozorňuje, že v současnosti jsou systémy GPS využívána v takřka celé moderní ekonomice, od chytrých telefonů, automobilů až k průmyslovým řídícím centrům. Elektrická síť USA je používá velké míře.

Podle odborníků tímto způsobem může Rusko předvádět své technologické schopnosti. Server Breaking Defense tvrdí, že Rusko v podstatě zkouší možnosti svých nástrojů elektronické války proti letadlům americkým letadlům F-35, které má Izrael od USA.

Též se může jednat o zprávu, že Rusko nezapomnělo na sestřelení jeho letadla, během kterého zemřelo 15 členů posádky. Letadlo sice sestřelilo syrské dělostřelectvo, Rusko však z toho viní Izrael, který útočil v oblasti, kterou Rusko považuje za svou.

Související

Více souvisejících

F-35 Joint Strike Fighter Izrael Rusko Sýrie

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy