Zadržený tanker s íránskou ropou nesmí vyplout z Gibraltaru

Supertanker Grace 1, který byl ve čtvrtek zadržen u Gibraltaru kvůli podezření, že navzdory sankcím přepravuje íránskou ropu do Sýrie, tam zůstane ještě 14 dní. S odvoláním na dnešní vyjádření místních úřadů o tom informovala agentura Reuters. Vysoký íránský představitel Mohsen Rezáí pohrozil, že Teherán na oplátku zadrží nějakou britskou loď. Potvrdí-li se podezření, pak to znamená, že Grace 1 porušuje sankce Evropské unie vůči Sýrii a americké sankce vůči Íránu.

"Dnešní příkaz nejvyššího soudu se zakládá na důvodném podezření, že je nutné Grace 1 zadržet kvůli nařízení EU č. 36/2012 o sankcích vůči Sýrii," uvedla vláda Gibraltaru, který je britským zámořským územím na jihu Pyrenejského ostrova. Kabinet rovněž uvedl, že členové posádky lodi jsou ohledně nákladu, jeho původu a konečné destinace vyslýcháni jako svědkové, a nikoli jako podezřelí z trestné činnosti. Posádka sestává zejména z Indů a dále z několika Pákistánců a Ukrajinců.

"Pokud Británie nepropustí íránský tanker, je povinností (íránských) úřadů zadržet britský tanker," reagoval na twitteru příkře Rezáí, který je bývalým velitelem íránských revolučních gard.

Britské námořnictvo ve čtvrtek tanker podle španělského ministra zahraničí Josepa Borrella zadrželo na žádost Spojených států. Borrell také řekl, že Španělsko zvažuje důsledky operace, protože tanker byl zadržen ve vodách, které Madrid považuje za své.

Íránská diplomacie označila zadržení tankeru za nelegální a Teherán si kvůli incidentu předvolal britského velvyslance.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Músáví řekl, že ropa na tankeru pochází z Íránu. Dokumentace z lodi uvádí jako místo původu nákladu sousední Irák, ale záznamy o pohybu lodi podle agentury Reuters dokazují, že ropa byla naložena v íránském přístavu.

Podle BBC bude pro Británii těžké zbavit se nařčení, že jednala na žádost USA. To je problematické zejména proto, že to nahrává přesvědčení Teheránu, že Evropa není odhodlána zachránit mezinárodní jadernou dohodu s Íránem, od které Spojené státy loni odstoupily.

Nyní, v době hluboké krize íránsko-amerických vztahů, přestává Írán jadernou dohodu plnit. Napětí v poslední době vyostřily útoky na tankery blízko Hormuzského průlivu a také sestřelení amerického bezpilotního letounu, k čemuž se přihlásil Írán. Americký prezident Donald Trump po tomto incidentu dokonce před dvěma týdny nařídil letecké údery na Írán, ale na poslední chvíli je odvolal. Evropské mocnosti si snaží zachovat neutralitu, poznamenala agentura Reuters.

Související

Více souvisejících

lodní doprava Gibraltar

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 13 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy