"Koho se snaží oblbnout?" Muž z Pentagonu promluvil o míru na Blízkém východě

Většina pozorovatelů, kteří nejsou spojeni se stávající americkou administrativou, stejně jako někteří insideři v soukromí, tvrdí, že nedávný "workshop" v Bahrajnu byl pouhým PR cvičením, případně příležitostí pro navázání kontaktů mezi obchodníky z Izraele a států Perského zálivu, konstatuje Dov S. Zakheim v komentáři pro server National Interest. Bývalý náměstek amerického ministra obrany a současný předseda think tanku Center for National Interest vysvětluje, že palestinský problém není ekonomický, ale politický a arabský svět není připravený přestat Palestince podporovat, byť tato podpora často probíhá pouze naoko.

Nic přelomového

Ani v oblasti nevládních kontaktů bahrajnský workshop mnoho nepřinesl, deklaruje bývalý muž z Pentagonu. Poukazuje, že i nejmenovaný přední arabský byznysmen, který často pobývá v Izraeli, naznačoval, že je schůzkou zklamán a souhlasil se slovy bývalého britského premiéra Tonyho Blaira, který na akci vystoupil, že unilaterální přístup nic nevyřeší a nemá cenu bavit se o ekonomické stránce palestinské otázky, dokud nebude vyřešena její politická část.

Na druhou stranu, státy Perského zálivu s izraelskými byznysmeny čile obchodují, ačkoliv ti dané země zpravidla navštěvují na svůj druhý pas, zpravidla britský, americký či kanadský, připomíná Zakheim. Dodává, že mnoho povyku vyvolala skutečnost, že v Bahrajnu byl sloužen šábes, ačkoliv podobné obřady, kterých se zpravidla účastní pouze Izraelci, jsou prováděny čas od času i v jiných státech Perského zálivu.

Ve skutečnosti v čele jedné z těchto blízkovýchodních židovských kongregací brzy stane americký rabín, tudíž židovský obřad během workshopu nebyl podle někdejšího druhého muže Pentagonu ničím přelomovým.

"Není překvapivé, že Trumpova administrativa workshop veřejně vychvaluje," pokračuje Zakheim. Poukazuje, že prezidentův zeď Jared Kushner a jeho pomyslný Sancho Panza, americký mírový vyjednavač Jason Greenblatt, vykřikují, že "dohodu století" se podaří v lepším případě uzavřít již za tři roky a potřebují vykázat plody svého úsilí.

Není pochyb o tom, že s ohledem na jejich zájmy by státům Perského zálivu vůbec nevadilo mít otevřené vztahy s Izraelem, konstatuje Zakheim. Odkazuje na veřejná slova dlouholetého bahrajnského ministra zahraničí Šejch Chálida bin Hamáda al Chalífy, že Bahrajn věří, že Izrael přežije, a proto s ním chce mít lepší vztahy, mírové vztahy.

Kdo je publikem?

Jelikož Bahrajnci zřídka učiní nějaké prohlášení bez tichého souhlasu Saúdské Arábie, je zřejmé, že Rijád to vidí podobně, soudí ředitel. Připomíná, že saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán má ostatně blízko ke Kushnerovi.

Chálid byl přesto vůči Izraeli kritický, především nabádal, aby židovský stát jednal s Palestinci na základně arabské mírové iniciativy z roku 2002, která vyzývá k návratu k hranicím z roku 1967 a vytvoření palestinského státu s metropolí ve východním Jeruzalémě, poukazuje Zakheim. Nepovažuje za náhodné, že tato iniciativa byla zformulována někdejším saúdským králem Abdalláhem bin Abd al-Azízem.

Pokud je Šejch Chalífa upřímný ohledně rozvoje otevřených vztahů s Izraelem - což bylo v minulosti uváděno pouze v soukromí - musí mít podobně jako jeho saúdští sousedé politické výhrady, které Kushner jednoduše odmítá řešit, varuje bývalý náměstek ministra obrany.

"Není jasné, koho se snaží Jared Kushner oblbnout," pokračuje Zakheim. Soudí, že to zajisté není izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který má spíše zájem na anexi části Západního břehu Jordánu než na nezávislosti Palestiny.

Kushner ale nemůže cílit ani na Palestince, pro které je nezávislý stát mnohem důležitější než zvýšení jejich HDP, deklaruje Zakheim. Dodává, že to platí i o arabských státech, které jeho plán prokoukly. "Možná Kushner nakonec oblbuje pouze sám sebe," uzavírá ředitel.

Související

Válka v Izraeli

Válka v Gaze má přes 34 tisíc obětí, tvrdí Palestinci. OSN řekla, jak s jejich údaji pracuje

Konflikt mezi Izraelem a hnutím Hamás si podle palestinského ministerstva zdravotnictví vyžádal již 34 344 palestinských obětí. Zveřejněný seznam obsahuje údaje o většině zabitých, včetně jmen, věku a pohlaví. Mnoho obětí jsou děti, přičemž seznam zahrnuje i 169 novorozenců a stovky dalších mladších deseti let. Izrael oficiální čísla zpochybňuje, zatímco OSN potvrzuje, že palestinské údaje bývají přesné.

Více souvisejících

palestina Izrael bahrajn Jared Kushner USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy