Zapomeňte na lidská práva? Agresitiva se stupňuje, varuje představitelka OSN

Soud s jedenácti podezřelými z vraždy novináře Džamála Chášukdžího probíhá v Saúdské Arábii za zavřenými dveřmi, kritizuje zvláštní zpravodajka OSN pro mimosoudní a svévolné popravy Agnès Callamardová. V komentáři pro server Washington Post deklaruje, že není pravděpodobné, že by takový proces skutečně učinil spravedlnosti zadost, protože ačkoliv pětici nejmenovaných obviněných hrozí trest smrti, vysocí saúdští představitelé nejsou v souvislosti s brutální a úkladnou vraždou vůbec vyšetřováni, natož stíháni.

Odpovědnost nese saúdské království

Callamardová předložila minulý měsíc OSN zprávu, ve které tvrdí, že odpovědnost za Chášukdžího mimosoudní popravu, zmizení a mučení nese saúdské království, přičemž existují důkazy, že patnáct saúdských agentů jednalo oficiálně a k akci využili státní zdroje.

„Vysocí představitelé v Rijádu, saúdské metropoli, dohlíželi na zpracování plánu, který zahrnoval soukromá letadla, diplomatické krytí, forensního lékaře a personál saúdského konzulátu v Istanbulu,“ pokračuje Callamardová. Zdůrazňuje, že Saúdská Arábie zločin záměrně nevyšetřila.

Chášukdžího vražda není velkým tématem saúdské domácí politiky, jelikož obětí byl novinář žijící v USA a mimosoudní poprava proběhla na tureckém území, konstatuje představitelka OSN. Zdůrazňuje však, že Saúdská Arábie se dopustila nezákonného činu na cizím teritoriu, který šel proti svobodě projevu, ohrozil konsulární institut a dotýká se záležitostí celého mezinárodního společenství.

Proto je mimořádně znepokojivé, že dosavadní mezinárodní právní, politická i diplomatická reakce byla vlažná, kritizuje Callamardová. Poukazuje, že Spojené státy a další stálí členové Rady bezpečnosti OSN proces v Saúdské Arábii sice sledují, ale souhlasili, že nebudou zveřejňovat žádné detaily, čímž se stávají komplici pochybné spravedlnosti.

„Některé státy uvalily cílené sankce na nejméně sedmnáct osob, ale ty neřeší odpovědnost nejvyššího saúdského vedení a odvracejí pozornost o odpovědnosti království jako takového,“ pokračuje představitelka OSN. Dodává, že světová veřejnost naopak požaduje spravedlnost za Chášukdžího, soudy v některých zemích se postavily proti pokračování zbrojních dodávek a někteří zákonodárci se snaží uvalit na Rijád sankce, avšak politika vlád je jiná a zpravidla rozhodující.

Ochota některých předních politiků na Chášukdžího případ zapomenout se jasně ukázala na nedávném summitu G20 v Osace, kde byl saúdský korunní prince vřele uvítán představiteli ostatních zemí, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa, konstatuje Callamardová. To podle ní vysílá signál Saúdské Arábii i dalším států, že hrubé porušování lidských práv bude tolerováno.

Zřetelné poselství

„Tato zpráva zní zřetelně a jasně: dobře zdokumentovaná saúdskoarabská kampaň porušování (lidských práv) zjevně pokračuje množstvím nových případů,“ píše Callamardová. Obává se, že bez mezinárodní akce se budou podobné činy opakovat.

Představitelka OSN si klade otázku, co bude dál. Míní, že mezinárodní společenství musí vystoupit a požadovat skutečné vyšetření zločinu a potrestání strůjců. Spravedlnost za Chášukdžího nemůže záviset na pochybném saúdském tribunálu a ostatní země by měly uplatnit mezinárodní jurisdikci a soudit ty, kteří jsou zodpovědní, tvrdí Callamardová. Podotýká, že FBI například může případ vyšetřovat jako narušení amerických zájmů a USA by měly odtajnit své zpravodajské materiály odhalující pravdu.

Generální tajemník OSN by měl pověřit experty, aby určili podíl viny jednotlivců na Chášukdžího vraždě, pro což existují precedenty z minulosti, nabádá Callamardová. Varuje, že vlažný přístup OSN k případu pouze oslabuje tuto instituci, která by proto bez ohledu na riziko politizace a paralýzy měla zřídit nezávislý mezinárodní mechanismus pro vyšetřování cíleného zabíjení novinářů a obhájců lidských práv.

Úkol nesmí ležet pouze na jednotlivých zvláštních zmocněncích, stejně jako by jednotlivé země neměly čelit nebezpečí, že budou vydány na milost velmocím, uvádí Callamardová. Tvrdí, že dodržování základních norem musí vynucovat společenství států, přičemž mezi základní opatření by měly spadat moratorium na prodej sledovacích technologií Saúdské Arábii a cílené sankce na přední saúdské představitele, včetně korunního prince, kteří mohli Chášukdžího vraždu nařídit, dát k ní podnět, či jí zabránit.

Je třeba odmítnout argument, že postavení Saúdské Arábie před spravedlnost a poukázání na konkrétní viníky bez ohledu na jejich statut ohrožuje geostrategické a ekonomické zájmy, deklaruje Callamardová. Zdůrazňuje, že větším zájmem všech zemí je, aby zvítězila spravedlnost, a nátlak na Saúdskou Arábii - či jakýkoliv jiný stát - v otázce dodržování lidských práv z ní může učinit spolehlivějšího partnera.

Tato strategie nicméně předpokládá, že další summit G20 se neuskuteční v Rijádu, konstatuje představitelka OSN. Připomíná, že po druhé světové válce se mezinárodní společenství semklo, aby garantovalo základní principy ochrany lidských práv a udržení míru, přičemž opuštění těchto principů znamená neúctu k milionům lidí, kteří za ně obětovali život, podobně jako Chášukdží.

„Normy rozvolňované kvůli prospěchu či politice se neobnovují snadno,“ konstatuje Callamardová. Chášukdžího vraždu označuje za ztělesnění globálního trendu násilí proti novinářům a lidskoprávním či politickým aktivistům, znak stále agresivnější taktiky státních i nestátních aktérů při umlčování svých kritiků.

Mezinárodní společenství musí být kotva v tomto nepřátelském prostředí, apeluje Callamardová. Tvrdí, že mlčení, pasivita či dokonce tichý souhlas povedou pouze k dalším nespravedlnostem a globální nestabilitě, a proto je načase jednat.

Související

Mekka, Saúdská Arábie

FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie

Jeden z největších sportovních svátků, tedy fotbalové mistrovství světa, se v příštích letech rozprostře do šesti zemí a taktéž zase zavítá do Arábie. On-line kongres Mezinárodní fotbalové federace FIFA během minulého týdne rozhodl, že světový šampionát v roce 2030 se nebude konat jen ve Španělsku, Portugalsku a Maroku, ale vzhledem ke stoletému výročí fotbalového MS i v Uruguayi, Argentině a Paraguayi. O čtyři roky později se pak šampionát představí opět v Arábii. Poté, co se předloni konal v Kataru, se v roce 2034 bude konat v Saúdské Arábii.

Více souvisejících

Saúdská Arábie Džamál Chášakdží (novinář) lidská práva

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy