Nová syrská ústava? OSN hlásí průlom, krvavá válka by mohla brzy skončit

OSN a Sýrie se přiblížily k vytvoření ústavního výboru, který může urychlit mírové řešení syrského konfliktu. Po jednáních v Damašku to dnes řekl zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Geir Pedersen. Syrské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že se v otázce ústavního výboru podařilo výrazně pokročit.

Pedersen po dvou kolech rozhovorů se syrským ministrem zahraničí Valídem Mualimem novinářům řekl, že dohoda o ústavním výboru je velmi blízko. Výbor má připravit novou syrskou ústavu a OSN jej považuje za klíč k politickému řešení syrské války. Dosavadní roční jednání o výboru vždy ztroskotala na jeho složení.

Výbor má mít 150 členů a syrská vláda v minulosti vyjadřovala výhrady proti 50 jménům na seznamu, mezi nimiž byli odborníci, ženy a zástupci kmenů, stejně jako nezávislé osobnosti. Prozatím byla ohlášena shoda na 50 zástupcích opozice a stejného počtu zástupců vlády.

Syrské ministerstvo zahraničí ve svém dnešním prohlášení uvádí, že v otázce výboru se dosáhlo značného pokroku, zopakovalo však své původní stanovisko, podle nějž musí být výbor čistě syrskou záležitostí.

Pedersen se při jednáních s Valídem dotkl i situace v severozápadní syrské provincii Idlib, kde se stále bojuje. Vládní vojsko tam útočí na poslední oddíly oponentů a islámských radikálů. Pedersen řekl, že by se měla dodržovat dohoda o příměří, kterou loni vyjednaly Rusko a Turecko coby spojenci protistran konfliktu. Příměří má zajistit odstup jednotek obou stran a počítá s vytvořením pásma, z nějž radikálové stáhnou své lidi i zbraně.

Rusko je hlavní oporou Damašku, jemuž se díky ruské pomoci podařilo znovu ovládnout většinu země. Turecko podporuje některé ze skupin, které jsou v opozici vůči syrské vádě a které za minulých bojů ustoupily do Idlibu.

Související

Sýrie

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků. Podle agentury Reuters to dnes uvedli vyšetřovatelé OSN, kteří se zabývají válečnými zločiny. Míra násilí se podle jejich informací v Sýrii zvyšuje, nadále rovněž dochází k porušování lidských práv, včetně svévolného zatýkání ze strany vládních sil.

Více souvisejících

Syrská krize Sýrie OSN Bašár Asad Ruské angažmá v Sýrii

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy