Ozbrojené íránské lodě se ve středu v Hormuzském průlivu pokusily zadržet britský ropný tanker, informovala CNN s odvoláním na dva americké představitele, kteří znají detaily incidentu. O neúspěšném pokusu íránských lodí zastavit britské plavidlo následně informovala i britská vláda. Íránci se nakonec stáhli poté, co je varovala loď britského námořnictva HMS Montrose, která tanker doprovázela. Teherán tuto verzi celého incidentu odmítá.
Britský tanker se pohyboval v Perském zálivu, když k němu připluly íránské lodě elitních revolučních gard. Íránci podle amerických zdrojů nařídili tankeru, aby změnil kurz a zastavil v nedalekých íránských vodách. Záznam incidentu pořídil i americký letoun, který se v oblasti pohyboval. Jak nicméně CNN poznamenala, záběry ještě neviděla.
Fregata britského námořnictva, která tanker doprovázela, namířila na Íránce své zbraně a verbálně je varovala, aby se stáhli, což udělali.
Britská vláda ve svém prohlášení informovala "o neúspěšném pokusu zablokovat britské obchodní plavidlo v Hormuzském průlivu". "Jsme tímto činem velice znepokojeni a vyzýváme íránské úřady, aby zmírnily napětí v regionu," dodal britský kabinet.
This @nytimes video nicely illustrates to what extent any disruption of the freedom of navigation around the Strait of #Hormuz is not just a regional matter for the #Gulf - it is a global lifeline in the energy sector pic.twitter.com/55DbUxuHwV
— Dr Andreas Krieg (@andreas_krieg) 10. července 2019
Americké armádní velitelství na Blízkém východě v reakci na incident uvedlo, že ohrožování mezinárodní svobody plaveb si žádá mezinárodní řešení. "Světová ekonomika závisí na volném obchodu, a je na všech národech, aby chránily a udržovaly tento vrchol světové prosperity," uvedl mluvčí velitelství kapitán Bill Urban.
Íránské revoluční gardy ale dnes odmítly informace, že se pokusily zastavit britský tanker. Podle prohlášení, které zveřejnila íránská agentura Fars, hlídkové lodě pouze vykonávaly každodenní povinnosti. "Za posledních 24 hodin jsme se nesetkali s žádnými zahraničními plavidly, ani s britskými," uvedli zástupci revolučních gard.
K incidentu se následně vyjádřil také íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. "Britský tanker zjevně projel. Tím, co říkají, chtějí jen vyvolat napětí. Tato tvrzení nemají žádnou hodnotu," citovala Zarífa agentura Fars.
Spekulace o tom, že se Írán pokusí některou z britských lodí převážejících ropu do Evropy zadržet, se objevily již v uplynulých dnech. I íránský prezident Hasan Rúhání ve středu Británii varoval před následky, jimž bude podle něj čelit kvůli zadržení íránského tankeru z minulého týdne. Britské úřady u Gibraltaru na jihu Pyrenejského poloostrova tehdy zadržely íránský supertanker, který podle Londýna převážel ropu do válkou zmítané Sýrie.
Velitel íránského námořnictva Alí Fadáví dnes v této souvislosti Británii a USA varoval, že budou zadržení íránského supertankeru litovat. "Americká vláda... a také Anglie... to neměly dělat. My jsme si tu loď pronajali a vezli jsme náklad. Jejich čin byl velmi hloupý, budou toho litovat. Naše odvetné kroky budou oznámeny," varoval Fadáví.
Moskva uvedla, že všechny strany konfliktu by měly zachovat zdrženlivost a pokusit se vyřešit problémy u jednacího stolu. Podobně i Čína vyzvala všechny strany, aby už nezvyšovaly napětí, které v regionu panuje.
Hormuzský průliv a úžina Báb al-Mandáb jsou strategické lokality, které zajišťují přístup z oceánu do Perského zálivu a Rudého moře. Podle agentury Reuters se Hormuzským průlivem denně přepraví asi 17,4 milionu barelů ropy, což přestavuje téměř pětinu světové denní spotřeby této suroviny. Úžinou Báb al-Mandáb se denně přepraví téměř čtyři miliony barelů ropy.
Napětí mezi USA a Íránem se stupňuje od loňského roku, kdy americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Washington následně na Teherán uvalil nové sankce, které mimo jiné omezují možnosti Íránu obchodovat s ropou. Írán letos v květnu sdělil, že některé závazky z dohody přestává plnit.
Související
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
Írán: Nový útok na Izrael je nevyhnutelný
Írán , Velká Británie , lodní doprava , Royal Navy (námořnictvo Británie)
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák