NÁZOR - Naplnění opakovaných hrozeb tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana útokem na kurdské síly v severovýchodní Sýrii závisí na schopnosti Ankary vytvořit určité podmínky, míní Ruslan Mamedov v komentáři pro server Moscow Times. Politolog z Ruské rady pro mezinárodní vztahy připomíná, že některé z nich, například zajištění vzdušné podpory pro pozemní operaci či zapojení protureckých syrských opozičních skupin, jsou podmíněné souhlasem Washingtonu a Moskvy.
Ofenziva hraje Rusku do karet
To vše za situace, kdy Washington a Ankara pokračují v jednáních o bezpečné zóně v severní Sýrii, která podle amerického ministra zahraničí Mikea Pompea zaznamenala v posledních dnes značný pokrok, nastiňuje politolog. Dodává, že Moskva věří, že americká podpora Kurdům a turecká podpora syrským opozičním skupinám přispívají k pokračujícím vnějším zásahům do syrských záležitostí a ohrožují celistvost země.
"Oficiální pozice Moskvy zní, že Washington ani Ankara nemají právní podklad pro svou vojenskou přítomnost v Sýrii," píše Mamedov. Podotýká, že Rusko také obviňuje Turecko a USA z toho, že pomáhají rozkrádat syrské zdroje, čímž si kupují loajalitu kmenů v oblasti řeky Eufrat.
Rusko i tak uzavírá dohody s Tureckem, aby pomohlo Ankaře připravit se na potenciální útok v severní Sýrii, vysvětluje odborník. Uvádí, že to zahrnuje i nedávnou, spornou úmluvu o nastolení dočasného příměří v provincii Idlib, která umožní Turecku uvolnit některé syrské opoziční skupiny a převelet je do oblasti Eufratu.
Důvodem je zřejmě to, že turecká vojenská operace by ve skutečnosti mohla hrát Rusku do karet, míní Mamedov. Moskva podle něj kalkuluje s tím, že pokud Turecko zahájí útok, který Spojené státy nedokážou zadržet, Kurdové se mohou obrátit k Rusku, což by mohlo vytvořit podmínky pro další Moskvou zprostředkovaný pokus o smíření mezi Kurdy a syrskou vládou Bašára Asada.
"Rusko dosud na Kurdy pohlíželo tak, že ve svém jednání se syrskou vládou zaujali 'maximalistické pozice'," pokračuje expert. Odkazuje na prohlášení vysoce postaveného ruského diplomata, který pod příslibem anonymity serveru al-Monitor přiznal, že Moskva se chce vyhnout obětem na životech, ale turecká operace by jí mohla pomoci věci značně urovnat, protože Kurdové by se po tureckém útoku mohli stát v otázce dohody s Damaškem pružnějšími.
Dvě neznámé
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prozradil Moskvou preferované východisko krátce poté, co americký prezident Donald Trump oznámil loni v prosinci záměr stáhnout ze Sýrie americké jednotky, připomíná Mamedov. Poukazuje, že podle Lavrova by zbraně, území a vojenské objekty, které Spojené státy v Sýrii kontrolují, měly být předány syrským úřadům, armádě a administrativní správě, při garancích, že Kurdům obývajícím své tradiční oblasti budou zajištěny potřebné podmínky.
Jinými slovy, Rusko je ochotno garantovat práva Kurdů výměnou za odchod Spojených států a obnovu Asadovy plné kontroly nad Sýrií, deklaruje politolog. Domnívá se, že tato pozice vychází z ruského předpokladu, že ani jedna z uvedených stran Američanům nevěří.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Rusko nicméně rozšiřuje svou spolupráci s Tureckem i mimo Sýrii a není nepravděpodobné, že by Moskva odrazovala Ankaru od nové ofenzivy proti Kurdům, pokud se pro ni turecká strana rozhodne, soudí Mamedov. Doplňuje, že Rusko se přitom vidí jako následný zprostředkovatel mezi Kurdy a Damaškem, pokud by mezi nimi nadále panovalo nepřátelství.
"Přesto zůstávají dvě klíčové neznámé," varuje odborník. Za první označuje to, zda se Spojené státy hodlají nějak angažovat na bojišti v případě tureckého vpádu do Sýrie, za druhou pak to, zda Kurdové a Damašek dokážou opustit své dosavadní pozice a ukázat, že navzdory četným sporům mohou uzavřít dohodu.
Související
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
Izrael zřejmě neomezil odvetu jen na Írán. Útočil i v další zemi
Sýrie , Ruské angažmá v Sýrii , Turecko , USA (Spojené státy americké) , Kurdové
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák